Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
فواید نور خورشید و مضرات نور خورشید برای پوست – مجله آسان طب

فواید نور خورشید و مضرات نور خورشید برای پوست

فواید نور خورشید برای سلامتی بسیار است. به عنوان مثل تابش نورخورشید به میزان کافی به بدن کمبود ویتامین دی بدن را جبران می کند. همچنین نورخورشید برای زیبایی پوست هم مفید است. یکی دیگر از فواید نور خورشید شادی و آرامش است. البته نور خورشید باید به میزان کافی به بدن برسد، در غیر این صورت خطراتی مثل آفتاب سوختگی و سرطان را همراه خواهد داشت. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب مهمترین فواید نور خورشید را به شما معرفی می کنیم.

فواید نور خورشید و مضرات نور خورشید

فواید نور خورشید و مضرات آن

انسانها از خورشید لذت می برند. برخی حتی خورشید را می پرستند. نور خورشید برای بسیاری از موجودات زنده حیاتی است. اما نور خورشید جنبه خطرناکی هم دارد. می تواند به پوست شما و حتی به چشمهایتان آسیب برساند.

فواید و مضرات نور خورشید

خبر خوب این است که شما می توانید با چند گام ساده بدن خود را در برابر آسیب خورشید محافظت کرده و باز هم از تاثیرات مفید آن لذت ببرید. بدن ما طوری ساخته شده است که از خورشید بهترین بهره را ببرد. نور خورشید به حفظ الگوهای خواب ما کمک می کند و بنابراین می توانیم در روز بیدار مانده و در شب خواب راحت داشته باشیم.

یکی از فواید نور خورشید درمان افسردگی است. دریافت کم نور، مخصوصا در ماههای زمستان، می تواند برخی افراد را مستعد نوعی افسردگی به نام اختلال عاطفی فصلی سازد. یکی از فواید نور خورشید آنست که نور خورشید به پوست در ساختن ویتامین D کمک می کند که برای عملکرد درست استخوانها و سلامت ما ضروری است. با این وجود نور خورشید می تواند آسیبهایی نیز ایجاد کند.

نور خورشید به صورت ترکیبی از اشعه ها یا امواج مرئی و نامرئی به زمین می رسد. امواج با طول موج بالا مثل امواج رادیویی برای انسانها ضرری ندارند. به گزارش آسان طب؛اما امواج کوتاه تر مثل اشعه ماورای بنفش (UV) می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اشعه های UV با بلند ترین طول موج که به سطح زمین می رسند اشعه های UVA نامیده میشوند. کوتاه ترین آنها اشعه های UVB نامیده میشوند. فواید نور خورشید برای پوست

زیاد قرار گرفتن در معرض اشعه های UVB به آفتاب سوختگی منجر میشود. UVA نسبت به اشعه های UVB به عمق بیشتری از پوست نفوذ می کند اما هر دو می توانند بر سلامت پوست تاثیر بگذارند. وقتی اشعه های UV وارد سلولهای پوست میشوند، فرآیندهای حساسی را که بر ظاهر و رشد پوست تاثیر می گذارند را مختل می سازند.

قرار گرفتن در معرض این اشعه ها، در طول زمان می تواند سبب کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست شود. حتی ممکن است پوست ضخیم و چرمی، چروک یا مثل یک دستمال کاغذی نازک شود. هر چه بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرید، پوستتان زودتر پیر میشود. فواید نور خورشید برای پوست

پوست شما شیوه هایی برای ممانعت و یا بازسازی چنین آسیبهایی دارد. خارجی ترین لایه پوست مداوما سلولهای پوست مرده را دور ریخته و با سلولهای تازه جایگزین میشود. اگر تا به حال دچار یک آفتاب سوختگی شدید شده باشید حتما متوجه چنین بازسازی شده اید. ممکن است شما پوست اندازی کنید اما در عرض یک یا دو هفته دوباره به شکل اول به نظر خواهید آمد.

وقتی در معرض اشعه ماورای بنفش قرار می گیرید، در هر یک از سلولها مداوما فرآیند بازسازی انجام میشود. با این وجود آسیب بلند مدت به پوستتان ممکن است همچنان باقی بماند.

با افزایش سن، بازسازی پوست سخت تر میشود. در طول زمان، آسیب اشعه UV می تواند بر پوست شما و بافت زیر آن آسیب دائمی باقی بگذارد. در نتیجه، پوست شما ممکن است دچار چین و چروکهای بیشتری شود.

یکی از مضران نور خورشید آنست که زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد که رایج ترین سرطان در کشورهای توسعه یافته محسوب میشود. وقتی اشعه های UV وارد سلولهای پوست میشوند، می توانند به مواد ژنتیکی موجود در آن (که DNA) نامیده میشود آسیب برساند. فواید نور خورشید برای پوست

آسیب به DNA می تواند سبب تغییراتی در سلولها شده و به رشد و تقسیم شدن سریع آنها منجر شود. این رشد می تواند به توده ای از سلولهای اضافه که تومور یا ضایعه نامیده میشود منجر گردد. این تومورها ممکن است سرطانی (بدخیم) یا بی ضرر (خوش خیم) باشند.

سرطان پوست ممکن است در نظر اول به شکل یک نقطه کوچک بر روی پوست به نظر آید. برخی سرطانها در بافت اطراف عمیقا نفوذ می کنند. آنها ممکن است از پوست به دیگر اندامهای بدن منتشر شوند.

هر ساله، بیش از دو میلیون نفر تحت درمان سرطان پوست نوع دو: کارسینوم سلول-سنگفرشی و پایه، قرار می گیرند. این سرطانها هم در افراد مسن و هم در جوانها دیده میشود و حقیقتا تهدید کننده حیات هستند.

ملانوم سرطان پوستی است که رواج کمتری دارد اما جدی تر است. ملانوم از سلولهای که رنگ پوست (پیگمنت) را ایجاد می کنند ایجاد میشوند. اگر یکی از اعضای خانواده سرطان پوست داشته یا قبلا ملانوم یا سرطان پوست از نوع دیگری داشته اید، احتمال ملانوم در شما بالاتر است. یک فاکتور خطر برای ملانوم داشتن تعداد زیادی خال یا خالهای گوشتی بزرگ با شکلهای نامنظم است. آفتاب سوختگی مخصوصا در کودکی می تواند خطر ابتلا به ملانوم را افزایش دهد.اگر در گذشته سرطان پوست داشته اید، احتمال ایجاد یک سرطان دیگر پوست در شما بسیار بالا است. در بلند مدت نرخ ایجاد ضایعات جدید بسیار بالا است.

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سلامت پوست ژنتیک است که محتوای رنگدانه پوست شما را تعیین می کند. این رنگدانه ها بر میزان محافظت شما در برابر نور طبیعی خورشید تاثیر می گذارند. اگرچه افرادی که پوست تیره تری دارند ریسک ابتلای آنها به بیماریها و آسیبهای حاصل از خورشید کمتر است اما باز هم همه افراد از همه نژادها و با هر رنگ پوستی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شوند. جهشهای خاص ژنتیکی می توانند به شروع ملانوم در افراد خاصی کمک نمایند. در افراد آمریکایی-آفریقایی، یا خاورمیانه یا حتی آسیایی ها از خاور نزدیک هم سرطان پوست غیر ملانوم کمتری دیده میشود. فواید نور خورشید برای پوست

راه های محافظت از پوست در مقابل نور خورشید

بهترین راه برای محافظت از سلامت پوست و پیشگیری از سرطان پوست این است که زیاد در معرض نور خورشید قرار نگیریم. از ماندن طولانی مدت در زیر نور خورشید اجتناب کرده و در صورت امکان به جای ماندن در زیر نور مستقیم خورشید در سایه بمانید. لباسهای بلند پوشیده و در ساعتهای بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از عینکهای آفتابی و کرمهای ضدآفتاب استفاده کنید. محافظت از نور خورشید مخصوصا در این زمان که اشعه ها شدیدتر هستند  اهمیت دارد.

محافظت از پوست مقابل نور خورشید

زمان محافظت از نور خورشید، زمانی نیست که به بزرگسالی رسیده باشید بلکه از سالها قبل است. پیام ما به بزرگترها این است که حالا زمان مراقبت از پوست کودکانتان در برابر آسیبهای پوستی حاصل از خورشید است. در همین زمان است که می توانند عادت چگونگی قرار گرفتن د رمعرض خورشید را بیاموزند و زمانی است که سالهای زیادی پتانسیل قرار گرفتن در معرض خورشید را دارند. یکی دیگر از عاداتی که برای محافظت از پوست باید به کودکان و نوجوانان خود بیاموزیم عدم استفاده از تختهایی است که به منظور برنزه کردن استفاده میشوند.

کرمهای ضد آفتاب با فاکتور SPF مثل 15، 30 یا 50 مشخص میشوند. کرم ضد آفتابی که برچسب SPF15 دارد بدین معنا است که 15 برابر بیشتر از زمانی که کرم ندارید پوست شما را در برابر نور خورشید محافظت می شود. کرم ضد آفتابی که برچسب SPF30 دارد بدین معنا است که 30 برابر بیشتر پوست شما را در برابر نور خورشید محافظت می شود.

عوامل بسیاری بر میزان تاثیرگذاری کرم های ضد آفتاب تاثیر می گذارد. مواد تشکیل دهنده فعال کرم های ضد آفتاب در طول زمان تجزیه میشوند بنابراین حتما به تاریخ انقضای روی بسته آنها توجه داشته باشید. میزان و نحوه استفاده از کرم های ضد آفتاب نیز بر میزان محافظت پوست شما در برابر آفتاب تاثیر می گذارد. عرق کردن و گذراندن زمانی در آب نیز می تواند میزان تاثیر گذاری کرم های ضد آفتاب را کاهش دهد. فواید نور خورشید برای پوست

برخی از افراد نور خورشید را منبع ویتامین D می دانند اما برای ایجاد شدن این ویتامین در پوست صرفا مدت زمانی کوتاه کافی است. فقط 10 تا 15 دقیقه نور خورشید به پشت دستها، بازوها و صورت برای این منظور کافی خواهد بود.

عوامل مختلفی مثل تیره بودن پوست و ابری بودن هوا می توانند بر میزان ویتامین D ساخته شده در پوست شما تاثیر بگذارد. اما شما می توانید ویتامین D را از غذاها و مکمل های غذایی نیز دریافت کنید. در مورد اینکه آیا نیاز به دریافت مکمل ویتامین D دارید یا خیر با پزشک خود مشورت کنید.

برای محافظت پوست خود در برابر چین و چروک زودرس، آسیب ها و بیماریها، زمان قرار گرفتن خود در معرض نور خورشید را محدود سازید. هوشیار بودن نسبت به خورشید چیز خوبی است. اگر متوجه لکه مشکوکی روی پوست خود شدید حتما آن را کنترل کنید. فواید نور خورشید برای پوست

راه های جلوگیری از آسیب های پوستی

در سایه بمانید. زمان قرا گرفتن خود در معرض آفتاب را مخصوصا بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که نور خورشید شدیدتر است را محدود کنید. فواید نور خورشید برای پوست

از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. از کرم های ضدآفتاب با SPF 15 یا بالاتر با قدرت حفاظتی در برابر UVA و UVB استفاده کنید. اگر پوستتان خیلی روشن است، از SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. 20 تا 30 دقیقه قبل از اینکه بیرون بروید کرم بزنید. حداقل هر دو ساعت یکبار کرم را تجدید کنید. در استفاده از کرم خساست به خرج ندهید.

پوست خود را بپوشانید. لباسهای آستین بلند و کلاههای لبه دار می توانند شما را در برابر نور خورشید محافظت نمایند.

از برنزه کردن خود اجتناب کنید. در  تختهای برنزه و لامپهای خورشیدی از حبابهای نور خاصی استفاده میشود که برنزه شدن را تسریع می کنند اما اشعه های مضر UV دارند که احتمال سرطان و آسیب به پوست را افزایش می دهند.

همچنین شما میتوانید از نسخه های طبیعی مراقبت از پوست را در این لینک ( محافظت از پوست ) مشاهده و از آنها استفاده و بهره لازم را ببرید.

فواید نور خورشید برای پوست

فواید نور خورشید برای پوست موضوع این بخش از اسان طب بود. نور خورشید برای پوست فواید زیادی دارد. ولی در کنار ان زیاد ماندن در مقابل نور خورشید ضررات خود را دارد. پس باید تعادل را رعایت کنید. گاهی برای درمان میتوانید پوست را زیر نور بگذارید. اما در بقیه زمانها حتما کرم ضد افتاب بزنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52