ویتامین های مورد نیاز انسان و خواص آنها

ویتامین های مورد نیاز انسان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام برای سلامتی فواید زیادی دارند. به عنوان مثال ویتامین A برای تقویت بینایی چشم مفید است و یکی از منابع آن هویج می باشد. همچنین ویتامین C موجود در مرکبات به پیشگیری و بهبود سرماخوردگی کمک زیادی می کنیم. در این بخش انواع ویتامین های مورد نیاز انسان را به شما معرفی می کنیم.

ویتامین های مورد نیاز انسان

این گروه که  از ترکیبات کربن ، هیدروژن و اکسیژن و گاهی از مواد دیگری بدست می آیند ، مواد لازم زندگی هستند و بدون وجود آنها کار دستگاههای بدن مختل میشود . انواع آنها در قسمت های زیر معرفی می گردد . اینان در حقیقت واسطه یا به اصطلاح دلالهای فعال « راستگوی » بدن اند . در اصطلاح پزشکی به آنها کاتالیزور نیز می گویند.

خواص ویتامین e از ویتامین های مورد نیاز انسان

ویتامین ای (E) (TOCOPHEROL) یا ویتامین باروری و تولید مثل به فرمول C29 H50 O2 این ویتامین در جوانه ی غلات مخصوصا گندم وجود دارد. در روغن های نباتی نیز یافت می شود . کار این ویتامین در بدن بخوبی شناخته نشده ، شاید هزاران کار مهم دیگر انجام می دهد که ما از آن بی اطلاع هستیم . کارهای مهمی که تاکنون شناخته شده :

1- تنظیم و تشکیل بارداری و جلوگیری از سقط جنین.

2- در عقیمی مردان داروی انتخابی است.

3- رشد غده های تولید مثل را در جنس ماده تقویت می نماید .

4- کمک به رشد و نمو بدن می نماید .

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است و خواص آنتی اکسیدان دارد . کمبود این ویتامین احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و باعث ایجاد مشکلات قلبی و عروقی می شود . همچنین این ویتامین بعد از تمرینات ورزشی باعث بازسازی سریع سلول های تخریب شده می شود .

ویتامین های مورد نیاز انسان ویتامین e

ویتامین A از ویتامین های مورد نیاز انسان

مهمترین این واسطه ها عبارتند از ویتامین A به فرمول شیمیایی (O20 H29 OH) در سبزیجات مخصوصا هویج و در دانه های گیاهی و بیشتر در برگ ها وجود دارد . روغن ماهی سرشار از آن است .

کمبود ویتامین A باعث خشکی قرنیه و وجود آن برای رشد بیشتر سلول های بدن لازم است در کمبود آن بدن پوسته پوسته می شود . در پوست بدن آکنه و غرور پیدا می شود ، تولید مثل دچار وقفه می گردد, کمبود آن در عضو باعث عفونت آن عضو می گردد و نیز کمبود آن باعث پیدا شدن سنگ در کلیه ها وشب کوری واخیرا ثابت شده کمبود آن در کودکان مبتلا به سرخک عوارض سوئی را بوجود می آورد .

ویتامینb1 ویتامینهای مورد نیاز انسان

به فرمول C12 H17 N4 O SCLH- CL می باشد . لکن این ویتامین دارای انواع مختلف است به نام های ویتامین B , B1 , B2 بفرمول C17 H20 N4 O6 ، ویتامین  B6، نیکوتیلامید و اسید پنتوتنیک .

ویتامین B1 یکی از ویتامین های مورد نیاز انسان بصورت کوآنزیم ، برای فعال کردن چند آنزیم بکار می رود ، کمبود ویتامین B1 باعث کم مصرف شدن گلوکز و تقلیل کار عصبی خواهد شد. کمبود ویتامین های B1 باعث ضعف عضلانی قلب و شل شدن عضلات قلبی می شود . به گزارش آسان طب در فقدان یا کمبود ویتامین B1 آثاری از سوء هضم ، یبوست شدید، بی اشتهایی ، شلی معده و کمبود اسیدیته معده در دستگاه گوارش پیدا می شود .

شوره سر – خشکی صورت – در کمبود آن مشاهده شده است. کار کمکی و یا کاتالیزوری این ویتامین در آزاد شدن انرژی مواد غذایی به ثبوت رسیده است .

گروه ویتامین B1 در فعل وانفعالات بیولوژیکی بدن دخالت کامل دارند مثلا کمبود اسید پنتو تکنیک باعث ریختن موها وسفید شدن آنها (مخصوصا ریختن پشم در حیوانات می شود ).

گروه ویتامین B1 در مخمرها مخصوصا مخمر آبجو، پوست دانه بعضی از غلات ودر دل وقلوه وجگر گاو وجود دارد.

ویتامین c از ویتامین های مورد نیاز انسان

ویتامین c یکی از ویتامین های مورد نیاز انسان است . این ویتامین (ACIDE ASCORBIQUE) اهمیت خاصی در زندگی داشته و بسیار فراوان است . مخصوصا در ته گلهای خشکیده نسترن وجود دارد . اعمال مهم ویتامین C عبارتند از :

1- پیشگیری از بیماری اسکوربوت یا خون ریزی لثه ها

2- وجود آن برای برقراری واکنشهای شیمیایی داخل سلولی بسیار لازم است.

3- وجود آن باعث غیر قابل نفوذ عروق می شود یعنی عروق را سفت ومحکم وطبیعی نگه می دارد.

4- در ساختمان استخوان بندی و اسکلت بدن دخالت کامل دارد.

5- مقاومت بدن را در مقابل بیماری های عفونی و سرطانی زیاد می کند . در زمان پرکاری بدن مثلا در دوران شیر دادن ، کار و فعالیت و زمان دوره ی نقاهت بیماری ها و تب ، وجود ویتامین های C بیشتر لازم می شود . (ویتامین C از تشکیل نیتروزامین ها که سرطان زا هستند جلوگیری می کند .)

ویتامین d از ویتامین های مورد نیاز انسان

این ویتامین (CALCIFEROL بفرمول C27 H45 OH) برای ساختن استخوانها لازم و ضد سستی استخوان است . کار دلالی آن در جذب فسفر و کلسیم در زمان احتیاج بدن دارد . منبع اصلی این ویتامین در روغن ماهی است . در کره ، زرده تخم مرغ ، ماهی و جگر وجود دارد . ویتامین D با همراهی ویتامین C کار بیشتری را انجام می دهد .

ویتامین F از ویتامین های مورد نیاز بدن

ویتامین های F ویتامین های مورد نیاز انسان و مجموعه ای از اسیدهای چرب است شامل اسیدلینولیک ACID LINOLIQUE و اسید لینولئیک ACIDE LINOLEIQUE و اسید آراشی دونیک ACIDE ARACHIDONIQUE و اسید گلپوپانودیک ACIDE CLUPANUDIQUE این ویتامین ارزش زیادی دارد ، زیرا این اسیدها با غذاها توام بوده از آنها جدا نیم شوند و جزء اسیدهای اشباع نشده می باشند که در بدن ارزش زیادی را به عهده دارند .

یکی از آثار مهم آن این است که وجود آن باعث تقویت مو ها و کمبودش سبب ریزش آن می گردد . اسید لینولیک یا ویتامین F که مسئول این کار است در روغن های کنجد ، آفتابگردان ، ارزن ، بلادر ، بان ، گردو ، منداب ، لوبیا و هسته انگور … یافت می شود .

ویتامین های مورد نیاز انسان ویتامین k

ویتامین k از ویتامین های مورد نیاز انسان

ویتامین k یکی از ویتامین های مورد نیاز انسان است . این ویتامین ضد خونریزی و شلی خون است. ویتامین K یک فیلوکینون PHYLLOQUINONE است که در یونجه ، سبزیجات ، اسفناج ، کلم و گوجه فرنگی وجود دارد .

ویتامین K با ایجاد ترومبین ماده ای که در کبد ساخته می شود باعث انعقاد خون می گردد. این اندک از ویتامین ها برای پی بردن به وجود با اهمیت آنها نگاشته شد . اما هزار گفتنی ناگفته در آنها وجود دارد که هنوز از دانش روز پنهان است .

چون ساخت وساز و واکنشهای بدن آدمی احتیاج مبرمی به وجود آنها دارد ، لذا توجه خوانندگان را جلب می نماید به مواد موجود در این ویتامینها . از این رو باید توجه بیشتری به مواد طبیعی و غذای طبیعی معطوف داشت تا بدن آدمی بتواند سیر طبیعی خود را بپیماید و به عمر طبیعی نائل شود .

ویتامین های مورد نیاز بدن

ویتامین های مورد نیاز انسان موضوع این بخش از اسان طب بود .همه این ویتامین هایی که در این قسمت به شما معرفی کردیم برای سلامتی شما لازم است . سعی کنید همه این ویتامین ها را در وعده ها و میانوعده های غذایی خود بگنجانید تا سالم بمانید.

منبع :

asanteb.com

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا