Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
چگونه سن بدن را پایین بیاوریم؟ – مجله آسان طب

چگونه سن بدن را پایین بیاوریم؟

همیشه رابطه میان سن و شادابی بدن از مسائل داغ و مورد علاقه افراد بوده است. حتماً شما هم افرادی را دیده‌اید که جوان‌تر از سن خودشان به نظر می‌رسند. فکر می‌کنید علت چیست و چگونه می‌توان سن بدن را کاهش داد؟ بیشتر شما در مورد دونده‌ای که قلبی ۱۹ ساله داشت یا مرتاضی که نشیمنگاهش بسیار جوان‌تر از سایر قسمت‌های بدنش بود، شنیده‌اید. با این حال فکر می‌کنید بروز چنین شرایطی واقعیت دارد؟ طبق یک تحقیق جدید، بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن با سرعت‌های متفاوتی پیر می‌شوند. به عنوان مثال، بافت‌ سینه، ۲ یا ۳ سال سریع‌تر از سایر اندام‌های یک زن پیر می‌شود. این در حالی است که بافت قلب حدوداً ۹ سال دیر‌تر از سایر اندام‌ها پیر می‌شود. اگرچه دلیل اصلی این تفاوت‌ها هنوز مشخص نیست؛ اما روش‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بدن خود را تا حد امکان جوان، شاداب و سالم نگه‌دارید. یکی از اعضای Equinox Advisory Board به نام Thomas Storer می‌گوید: «ما با دو دست دارای ژنتیک خاص به دنیا می‌آییم؛ اما آنچه که در طول زندگی انجام می‌دهیم، می‌تواند وضعیت آن‌ها را تغییر دهد». در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که با انجام آن‌ها می‌توانید سرعت افزایش سن بخش‌های مختلف بدن را کاهش دهید.

سن بدن

قلب و ریه در کم نشان دادن سن بدن:

طبق تحقیقی که در نشریه Journal of Applied Physiology منتشر شده است، قلب ورزشکاران حرفه‌ای که همواره با افزایش سن نیز به ورزش ادامه می‌دهد، با نصف سرعت ورزشکاران بازنشسته پیر می‌شود. طبق یک تحقیق دیگر که در نشریه Circulation منتشر شده است، ۶ ماه ورزش، روند پیری ریه‌ها را برعکس می‌کند.

شما باید فعال بمانید تا همه چیز به خوبی عمل کند؛ اما باید زمان بازیابی زیادی نیز داشته باشید. در واقع قلب انسان، ۳ / ۱ مواقع کار می‌کند و ۳ / ۲ زمان را در حال بازیابی و استراحت برای ضربان بعدی است. به همین ترتیب، حائز اهمیت است که به بدن خود زمان بدهید تا با تغییرات و فشار سازگار شود.

تاثیر ماهیچه‌ها در کم نشان دادن سن بدن:

طبق گفته American College of Sports Medicine، عملکرد ماهیچه‌های بدن در حدود سنین ۴۰ سالگی با نسبت ۵ درصد به ازای هر ۱۰ سال بدتر می‌شود و این فرآیند پس از ۶۵ تا ۷۰ سالگی سرعت می‌گیرد. با این حال، طبق تحقیق Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism، شما می‌توانید سرعت از بین رفتن ماهیچه‌ها را از طریق انجام یک سری برنامه تقویتی و داشتن قلبی سالم کاهش دهید.

نقش مفاصل در کم نشان دادن سن بدن:

سن بدن

آگاهی در مورد بیومکانیک‌های بدن در آینده به نفع شما خواهد بود. اگر زمانی که می‌دوید، زانوهایتان کج می‌شوند یا کمرتان روی دوچرخه، صاف نیست یا همواره تمرینات نامناسبی در باشگاه انجام می‌دهید، این اذیت متداوم باعث می‌شود که بدن درد بگیرد، آرتروز ایجاد شود و مفاصل شما به شدت پیر شوند. تمرینات را به درستی بیاموزید و از تکنیک‌های درست استفاده کنید تا مفاصل جوانی داشته باشید.

سلول‌ها در کم نشان دادن سن بدن:

هر سلول یا کروموزومی که در بدن وجود دارد، دارای یک تلومر یا یک بخش DNA است که قابلیت تقسیم شدن سلول‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد. هر بار که یک سلول تقسیم می‌شود، تلومرها کوتاه‌تر می‌شوند و با گذشت زمان، زمانی که بیش‌ازاندازه کوتاه شوند، از بین می‌روند.

در نتیجه محققان اغلب از طریق طول تلومرها، سن بیولوژیکی را محاسبه می‌کنند. در یک تحقیق آلمانی، طول تلومرهای دونده‌های مسیرهای بلند و میان‌سال با تلومرهای افراد پشت‌میزنشین در همان سنین مقایسه شد. نتایج این تحقیق نشان داد که میزان از بین رفتن یا همان کوتاه شدن تلومرهای دونده‌ها حدود ۷۵ درصد کاهش داشته؛ به عبارت دیگر سلول‌های این افراد جوان‌تر از افراد غیرفعال بود.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره کم نشان دادن سن بدن تقدیمتان کردیم بهره برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52