برخورد نسبت کنترل دفع ادرار و مدفوع در کودکان

کنترل دفع ادرار و مدفوع در کودکان  در شیوه دکتر برازلتون بر این امر تاکید دارد که وقتی کودک آماده کنترل خود می شود ، می تواند ادرار و مدفوع را تقریبا همزمان کنترل کند . به عبارت دیگر در نیمه اول سال سوم چه از نظر اگاهی کودک و چه از نظر توانایی جسمی ، آمادگی کافی برای کنترل همزمان ادرار و مدفوع به وجود می اید . کودک در این سن دلش می خواهد او را بزرگ فرض کنند و به همین دلیل لازم نیست که پدر و مادر چندان تلاشی برای آموزش کنترل ادرار بکنند .

برخورد نسبت کنترل دفع ادرار و مدفوع در کودکان

در مورد رفتار کودکان با مدفوع و ادرارشان برخوردهای متفاوتی وجود دارند که ممکن است به شما کمک کند که رفتار آنها را بفهمید .

در مورد کنترل دفع ادرار و مدفوع در کودکان باید بدانید که  کنترل ادرار کمی بعد از کنترل مدفوع اتفاق می افتد . زیرا اسفنکتری که مقعد را کنترل می کند زودتر از اسفنکتری مجرای ادرار فعال می شود . البته اسفنکتر مقعد در هنگام اسهال نمی تواند درست کار کند . کودکان به ندرت به ادرار کردن روزانه توجه نشان می دهند . ظاهرا احساس مالکیتی که کودک نسبت به مدفوع خود دارد ، نسبت به ادرار ندارد .

مثانه بدون تلاشی برای آموزش ، خود به خود عمل می کند و به موقع کنترل ادرار را به دست میگیرد . در فاصله سال مثانه بکرات خالی می شود ، ولی در پانزده تا هجده ماهگی ، ساعتها و حتی بدون آموزش ؛ ادرار را در خود نگه می دارد . به گزارش آسان طب بعضی از بچه ها در یک سالگی هم شبها رختخوابشان را خشک نمی کنند .

مثانه در فاصله خواب بهتر می تواند ادرار نگه دارد . ممکن است ماهها بعد از آن که کودک کنترل ادرار خود را به دست آورده است ، گاهی به طور اتفاقی خودش را خیس کند . این وضع موقتی پیش می اید که بچه خیلی مشغول بازی است و به دستشویی نمی رود تا بازی قطع نشود .

عدم کنترل مدفوع پس از کنترل ادرار

بسیاری از کودکان ، مخصوصا پسرها ، وقتی ادرار کردن را یاد می گیرند ، مدفوع کردن در لگن ( کنترل مدفوع ) را از یاد می برند . آنها ظاهرا نمی توانند به همه خواسته های پدر و مادر خود را در یک زمان جواب بدهند . اگر به او فشار بیاورید ، مدفوعش را نگه می دارد که به یبوست دردناک ختم می شود . به کودک بگویید که می تواند در کهنه اش مدفوع کند تا دوباره کنترل مدفوع را بدست اورد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا