علت ناخن جویدن و درمان ناخن جویدن چیست ؟

ناخن جویدن به عنوان یک اختلال عادتی هم در کودکان قابل مشاهده است هم در بزرگسالان. منظور از اختلال عادتی یا اختلال کلیشه ای رفتارهای عمدی، تکراری و غیر کار کردی، نظیر تکان دادن دست، کوبیدن سر، به دهان بردن اشیاء، ناخن جویدن ، دستکاری بینی یا پوست بوده که این اختلال یا موجب صدمه جسمی برای کودک شده یا آشکارا در فعالیت های معمولی او اختلال ایجاد میکند.

علت ناخن جویدن و درمان ناخن جویدن
علت ناخن جویدن و درمان ناخن جویدن

درباره ناخن جویدن

برای مثال زخمی شدن سربه علت کوبیدن به دیوار و اشیاء و صدمه رساندن به سطح ناخن و تغییر شکل آنها و سلب کارهای ظریف یا انگشتان به علت ناخن جویدن و یا جویدن اطراف ناخن … این اختلال، تشخیص تازه ای است که در طبقه بندی روان پزشکی راه یافته است.

ناخن جویدن به عنوان یک اختلال عادتی حتی گاه از یک سالگی نیز قابل مشاهده است و بروز آن تدریجا تا 12 سالگی بالاتر می رود. معمولا تمام ناخن ها جویده میشود.

اکثر افرادی که از دیدگاه دیگران مبتلا به جویدن ناخن هستند، مشمول تشخیص (طبقه بندی بالا) نمی شوند. زیرا یکی از ملاک های تشخیص بالا این است که یا می بایست موجب آسیب جسمی و یا تداخل در فعالیت های معمولی گردد. بنابر این ناخن جویدن معمولی (یا خفیف) را باید از این تشخیص کنار گذاشت.

درخصوص جویدن ناخن ، موارد مشمول تشخیص آنهایی هستند که موجب صدمه دیدن انگشت و بستر ناخن می گردانند.

معمولا به علت گاز گرفتن و صدمه دیدن پوشش های اطراف ناخن بزاق دهان تاثیر مخربی بر بافت ها گذاشته و رطوبت ناشی از آن مکان مساعدی را برای رشد قارچها و میکروبها فراهم میسازد و بدین طریق در موارد بعدی این عفونت ها از طریق ناخن جویدن بلعیده شده و مواردی از قبیل دل درد، تهوع، داشتن انگل را باعث میگردد.

ناخن جویدن
علت ناخن جویدن و درمان ناخن جویدن

علت ناخن جویدن

در خصوص سبب شناسی این اختلال دلایلی چند ذکر گردیده است که مهم ترین آنها به شرح ذیل است:

ناخن جویدن هر چند که شدید باشد، با درجه هوشی فرد هیچ ارتباطی ندارد. زیرا در تمام رده های هوشی قابل مشاهده است. معمولا این اختلال در نزد کودکان خیلی فعال قابل مشاهده است.

آنها احساسات خود را به صورت ناخوشایندی ابراز کرده و دائما د رحالت اضطراب و فشار عصبی زندگی می کنند . کودکان « ناخن خوار» معمولا از شخصیتی برخوردارند که آنها را همراه با نوعی فعالیت قالبی و کلیشه ای به تنبیه خود وا می دارد .

یک علت ناخن جویدن شدید ، اضطراب یا احساس عدم امنیت زیر ساز است، به شکلی که ناخوداگاه به گونه ناخن خواری بروز می کند .

بسیاری از کودکان فقط موقعی که فشار درونی شان خیلی زیاد است ( مانند عصبانیت ، زمان امتحان ، یا هنگام مشاهده فیلم های مهیج ) و یا در نتیجه تضادهای هیجانی ( در خانه یا مدرسه یا با همسالان ) ناخن خود را می جوند .

این عمل وسیله ای است که کودک برای پایین اوردن فشار درونی خود به کار می برد و گاه نشانه تهاجم است که آنها بدین وسیله تمایلات تهاجمی و خشم آلود خود را کنترل می نمایند .

شماری از کودکان ، این عمل را از والدین خود کپی برداری می نمایند . آنها با الگو قرار دادن والدین خود ( که در مواقع ناراحتی ، ناخن خود را می جوند ) رفتار مورد نظر را رد موقعیت های ناراحت کننده تکرار می کنند . غیر از والدین گاه همسالان و هم بازیها می توانند چنین الگویی باشند .

به عقیده بعضی از متخصصان ، سو تغذیه و کمبود ویتامین A در بعضی از کودکان آنان را دچار حالت عصبی می کند که این امر می تواند موجب ناخن جویدن توسط فرد عصبی شود .

درمان ناخن جویدن 

موثرترین راه برای والدین و افراد دست اندرکار درمان این گونه کودکان این است که برای درمان این افراد به جای توجه به ناخن جویدن به شخص مبتلا توجه کنند . چون عامل پنهانی ناخن جویدن از شخصی به شخص دیگر کاملا متفاوت است ، روشن ترین درمان با شناخت علت بیماری و رفع اضطراب ، هیجان ، ترس و ناراحتی وی به صورتی کاملا فردی ، عملی خواهد بود .

از آنجا که این اختلال و ناراحتی برای فرد مبتلا هم پذیرفتنی نیست خود شخص هم برای درمان معمولا پیش قدم است ، در نتیجه با همکاری ویبهتر می توان به نتبجه رسید .

از اعمال فشار و تهدید و تنبیه جهت ترک نمودن این عادت پرهیز کنید . چرا که تمام محققان معتقدند چنانچه از روشهایی همانند تلخ کردن و بستن ناخن ، تمسخر، تهدید شخص و غیره استفاده گردد. به گزارش اسان طب مشکلات و مسائل فرد درک نگردیده و در نتیجه هیچ گونه یادگیری در خصوص سازش شخصیتی و به دست آوردن راه های مناسب تری برای خالی کردن کشش ها و فشارهای روحی از طرف شخص مبتلا صورت نخواهد گرفت . باید فرد را با روشهای خوشایند از عمل خود آگاه نمود .

ناخن جویدن

ناخن جویدن یکی از مشکلاتی است که به دلایل مختلف اتفاق می افتد و اکثرا هم علت روحی دارد. مثل اضطراب ، ترس ، عادت یا …

باید این عادت را تا جایی که میتوانید زودتر ترک کنید. چون در اینده هم به دنبال شماست و مانع از ورود شما به اجتماع می شود. این کار اعتماد به نفستان را پایین می اورد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا