تومورهای مفصلی و سینویت ویلوندولر

به طور کلی تومورهای مفصلی غیر شایع هستند . در مواردی که گرفتاری تک مفصلی داریم و یا بیماری فوکال داریم بایستی به فکر تومورها هم باشیم . تومورهای مفصلی یا اولیه هستند یا invasive از ساختمان های مجاور یا متاستاز از نواحی بدخیم و ثانویه است . درست برعکس استخوان که تومورهای بدخیم و متاستاتیک آن شایع ترند . یک سری ضایعات مفصلی وجود دارند (tumor like) که سردسته آنها Loose Bodies Joint Mice می باشد ، در این ضایعات ، تکه ای از استخوان ، غضروف یا ساختمان های مجاور مفصل جدا شده و داخل فضای مفصلی می افتد . این ضایعات از تشخیص های افتراقی تومورهای مفصلی هستند .

تومورهای مفصلی
تومورهای مفصلی

انواع تومورهای مفصلی

مهمترین تومورهای خوش خیم مفصل عبارتند از :

Vilionodular Synovitis

Synovial Chondromatosis

همانژیوم

لیپوم و فیبروم

از مهترین تومورهای بدخیم مفصل :

1-Synovial Sarcom

2-Synovial angio Sarcoma

3-لوسمی و لنفوم

4- کارسینوم های متاستاز دهنده به مفصل : کارسینوم ریه ، پستان ، GI و ملانوم

سینویت ویلوندولر پیگمانتر یکی از تومورهای مفصلی

سینویت ویلوندولر پیگمانترPVNS یکی از تومور های مفصلی خوش خیم است که بیشتر در بالغین جوان رخ می دهد و در دهه های سوم و چهارم عمر بیشتر ظاهر می شود . طبق بعضی از آمارها در مردان شایعتر از زنان است . ولی آمارهای دیگری شیوع آن را در زن و مرد مساوی می کنند . تابلوی کلاسیک بیماری ، فردی جوان و بیشتر مذکر است که دچار مونوآرتریت مرمن زانو است و از درد و تورم خفیف و متناوب مفصل رنج می برد .

شایعترین مفصل گرفتار زانو بوده که در 880% موارد درگیر است . به گزارش آسان طب سایر مفاصل مبتلا عبارتند از : هیپ ، مچ پا و … این تومور به طور نادر درگیری بورس می دهد : بورس پوپلیته ، ایلئوپکتینال و anserine bursa در آسپیراسیون مفصل مایع قهوه ای متمایل به قرمز مشاهده می شود . آنالیز مایع ، قند پایین و پروتئین مختصرا افزایش یافته و WBC پایین را نشان می دهد ولی specific نیست و فقط رنگ مایع مفصلی اختصاصی است .

رادیوگرافی ساده تنها تورم نسج را نشان میدهد و کمک دیگری نمی کند . در آرتروگرافی ، filling Deffect مشاهده می شود . گفتیم که سینوویوم به صورت ویلوس و ندول به داخل فضای مفصلی برجسته شده است ، پس از تزریق ماده حاجت وجود ندارد و اثر آن به صورت filling defect دیده می شود ، یعنی در این قسمتها ماده حاجب دیده نمی شود و از نظر رادیوگرافی negative است . در Arteriography به طور غیر معمول واسکولاریتی بارز تومور مشخص است . MRI و CT Scan به خوبی رسوبات هموسیدرین و چربی را در داخل ضایعه نشان می دهد .

تومورهای مفصلی موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب بود. امیدواریم اطلاعات مفیدی را در این باره تقدیمتان کرده باشیم. اگر اطلاعات دیگری در این زمینه دارید میتوانید در بخش نظرات بیان کنید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35