بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE

لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE یک بیماری مولتی سیستم با اتیولوژی تقریبا ناشناخته می باشد . بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در نتیجه اختلالات ایمونولوژیک و اتو آنتی بادهای مختلف که بر علیه اجزاء سلول ها و بافت ها ایجاد می کند ، سبب التهاب و تخریب سلولی و ارگان ها می شود . تظاهرات بالینی و مرگ و میر نتیجه گرفتاریهای ارگان های بدن و یا به علت عوارض داروهائی است که در درمان لوپوس بکار می رود . 90% موارد بیماری در زنان روی می دهد . معمولا سنین باروری لیکن در مردان و کودکان و افراد مسن نیز دیده می شود . هر عضوی که عروق بیشتری داشته باشد بیشتر در معرض بیماری قرار میگیرد و تظاهرات بالینی در آن شدید تر است ، مانند پوست و کلیه .

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در همه جهان شیوع دارد ، منتهی شیوع آن در نقاط مختلف جهان متفاوت است . در ایالت متحده آمریکا بین 15 تا 50 مورد در هر یکصدهزارنفر می باشد . در سایر کشورها هم این بیماری با شیوع متفاوت وجود دارد .شیوع بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک  SLE در جهان با عوامل ژنتیکی و زمینه های فامیلیال و یا عوامل محیطی ارتباط دارد . به گزارش اسان طب از نظر نژادی لوپوس در همه نژادها دیده می شود ، لذا این بیماری در سیاه پوستان سه برابر سفید پوستان است . نژاد علاوه بر شیوع و بروز بیماری بر چهره بیماری نیز تاثیر میگذارد که این موضوع در سیاه پوستان بخوبی آشکار است .

شیوع بیماری در زنان جوان بیشتر است ، بخصوص در سنین باروری شایعترین سن ابتلاء به SLE در دهه ی سوم عمر می باشد و نسبت ابتلاء زنان به مردان حدود 9 به 1 است . بروز بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE در سن پائین و سن بالا نسبت ابتلاء زن و مرد نزدیک هم میشود . به طور کلی برخی از افراد به طور ژنتیکی مستعد SLE هستند . تحت تاثیر ژن های متعدد – که احتمالا توسط برخوردهای محیطی شروع به فعالیت میکند که به شدت تحت تاثیر جنسیت هستند . این افراد ممکن است به تعدادی از سندرم های مختلف بالینی مبتلا شوند که این سندرم ها معیارهای تشخیصی SLE را تکمیل می کند . البته علت این سندرم ها پیچیده بوده و از یک بیمار به بیمار دیگر تفاوت می کند .

عوامل زیادی در بروز بیماری لوپوس منتشر یا  SLE دخالت دارند که به عنوان ریسک فاکتورهای اتیولوژیک محسوب می شوند . این عوامل شامل عوامل محیطی – عوامل آندوکرین و متابولیک و فاکتورهای ژنتیکی زمینه ای .

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک

عوامل محیطی شامل اشعه ماوراء بنفش که طیف B اشعه ممکن است در انسان مهمتر از طیف A باشد . (UV-A و UV-B) اشعه ماوراء بنفش نور خورشید از عوامل محیطی هم در بروز و تشدید بیماری SLE می باشد .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا