راههای درمان زانو درد را بشناسید

زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند: یکی آنهایی که علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است. در این بخش درباره انواع زانو درد و روشهای درمان زانو درد اطلاعاتی را تقدیم می کنیم :

درمان زانو درد
درمان زانو درد

انواع زانو درد

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره انواع زانو درد اطلاعاتی را تقدیم می کنیم :

درد درون زانو

این درد می تواند بواسطه تاندونیت عضلات کشاله ران در جایی که تاندون به آن عضلات ملحق می شود بوجود آید همچنین می تواند ناشی از کشیدگی رباط جانبی داخلی (MCL) یا ناراحتی منیسک داخلی (درونی) باشد.

درد جلوی زانو

1. بالای زانو: درد ناشی از کشیدگی عضلات چهار سر ران و التهاب تاندون عضلات چهار سر که اغلب ناشی از فعالیت هایی است که در آن زانو ها از مرز انگشتان پا عبور می کنند؛ همانگونه که در تکنیک ضعیف چمباتمه زدن اتفاق می افتد.

2. پایین کاسه زانو: منبع درد تاندون پاتلا کشکک است که کاسه زانو را به قسمت بالای ساق پا وصل می کند.

3. زیر کاسه زانو: درد ناشی از فشرده شدن بیش از حد کاسه زانو و تغییرات ناشی از آرتروز در زیر کاسه زانو.

درد پشت زانو

درد پشت زانو که اغلب ناشی از گرفتار درد شدن تاندون عضله همسترینگ یا عضله ساق پا یا حرکت ضعیف مفصل بخصوص در هنگام خم کردن زانو است می تواند در درون، میان یا بیرون زانو باشد.

درمان زانو درد
درمان زانو درد

درمان‌ زانو درد

* روغن خردل و روغن زیتون: یک قاشق روغن خردل با یک قاشق روغن زیتون مخلوط کنید. این مرهم را روزی چند بار به زانوی خود بمالید و ماساژ دهید.

* سرکه: قبل از خواب، مقداری سرکه بر روی زانوی خود بمالید.

* تخم شنبلیله آغشته به روغن تخم خردل، درمان موثری برای درد زانو می‌باشد. آن را بر روی زانوی خود بمالید و کمی صبر کنید تا خشک شود. این مرهم، زانو را گرم می‌کند و جریان خون را به آن افزایش می‌دهد و مفصل را نرم و غضروف را سالم می‌کند.

* یخ درمانی یکی از بهترین درمان‌ها برای التهاب می‌باشد. بین یخ و پوست، یک حوله و یا پارچه قرار دهید تا از سرد شدن شدید پوست جلوگیری کند. حدود 20 دقیقه یخ (به همراه پارچه) را روی زانو قرار دهید و سپس آن را بردارید. 5 دقیقه صبر کنید و بعد دوباره تکرار کنید. این کار را به مدت یک ساعت انجام دهید.

* استراحت کردن: موقعی که نشسته‌اید، زانو را بالا نگه دارید تا گردش خون بهتر انجام گیرد.

هنگامی که دراز کشیده‌اید، زانوی خود را بالا نگاه دارید. برای این کار می‌توانید از یک بالشت استفاده کنید. در این صورت، مایع اضافی از مفصل زانو دور می‌شود.

* پانسمان: بستن محکم زانو جلوگیری از تجمع زیادی مایع مفصلی مفید است. پانسمان را محکم کنید، اما نه به آن اندازه که جلوی گردش خون را بگیرد.

* دارچین و عسل: پودر دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید و بر روی زانوی خود بمالید. هنگامی که زانو گرم شد، آن را از روی زانو بردارید.

* ویتامین های D، E و B3 برای کاهش درد مفیدند. روغن ماهی، بادام زمینی و روغن تخم کتان بسیار مفید است.

* یک قاشق مرباخوری پودر علف هرزه اسقف را با یک لیوان آب ولرم، هر روز صبح مصرف کنید.

* زیاد آب بنوشید. مفاصل، عضلات و بافت غضروفی در هنگام کم آبی، درد می‌گیرند.

* شیر گرم، آرد گندم، روغن کرچک و پودر زردچوبه را با هم مخلوط کنید. مخلوط حاصل را بر روی زانو بمالید.

درمان های اولیه زانو درد

3-4 مرتبه در روز هر بار برای 10-15 دقیقه از روش یخ گذاشتن استفاده کنید.

آسپرین، استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند زانو درد را تسکین داده و التهاب را کاهش دهند.

در صورت وجود التهاب و تورم، مفصل زانو را با پیچیدن یک پارچه کشی به دور آن فشرده کنید.

به هنگام استراحت کردن و در طول شب زانو را با استفاده از یک بالش بالا نگاه دارید.

لیزر درمانی برای زانو درد

در لیزر درمانی از پرتوی نور قرمز و ماورای بنفش برای تسکین درد، تسریع فرآیند درمان و کاهش التهاب استفاده می شود. هنگامی که منبع نور در مقابل پوست قرار می­ گیرد، فوتون ها چند سانتیمتر داخل پوست نفوذ می کنند و توسط میتوکندری جذب می شوند. به این ترتیب انرژی نفوذ کرده بخشی از سلول را می سازد. این انرژی بسیاری از واکنش­ های فیزیولوژیک مثبت را ایجاد می کند که می تواند باعث تجدید ساختار سلول و بازیابی عملکرد عادی آن شود.

*لیزر درمانی سرد می تواند به درمان زانو درد به دلایل زیر کمک کند:

*بافت زانو با سرعت و قوت بیشتر درمان می شود.

*درد زانو کاهش پیدا کرده یا از بین می رود: در حقیقت این روش درمانی می تواند درد را با افزایش سطح اندورفین بدن تسکین دهد. اندورفین هورمونی است که توسط بدن برای کمک به کاهش درد ترشح می شود.

*تحریک اعصاب: تحقیقات انجام شده نشان می دهد روش لیزر درمانی می تواند باعث انسداد اعصاب شده و زانودرد درد را کاهش دهد.

*کاش التهاب و ورم: لیزر درمانی سرد می تواند به کاهش التهاب با آزاد کردن هیستامین، نیتریک اکسید، و سروتونین کمک کند و به این ترتیب باعث بهبود وضعیت سلول ها شود.

*در عمل میزان نفوذ لیزر سرد در بدن بستگی به قدرت و طول موج لیزر دارد. بطور میانگین پرتوی لیزر به 2 تا 4 اینچ زیر سطح پوست بدن نفوذ می کند.

مگنت تراپی برای درمان زانو درد

از مگنت تراپی به عنوان یک درمان غیر تهاجمی و بدون نیاز به دارو برای درد و تورم استفاده می شود. به گزارش آسان طب همچنین بنا بر گزارش ها مگنت تراپی با بهبود دادن کیفیت خواب و سطح فعالیت ها و همینطور کاهش استرس برای کل بدن مفید است. بسیاری افراد مزایای قابل ملاحظه ای را برای مگنت تراپی گزارش می کنند.

دارو برای درمان زانو درد

درمان محافظه کارانه همچنین می تواند شامل داروهایی باشد که توسط پزشک تجویز شده اند یا بدون نسخه به فروش می رسند. مسکن های درد متداول عبارتند از استامینوفن و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs؛ به عنوان مثال ایبوپروفن NSAIDها علاوه بر تسکین درد التهاب را هم کاهش می دهند.

فیزیوتراپی برای درمان زانو درد

 از فیزیوتراپی برای کاهش زانو درد و التهاب استفاده می شود. فیزیوتراپی می تواند باعث تقویت عضلات و کاهش اصطکاک در درون زانو شود و با کمک به آموزش مکانیک درست بدن به بیمار خطر عود بیماری را کاهش دهد.

ورزش و حرکات اصلاحی

حرکات اصلاحی و ورزش زانو درد می تواند به بهبود و حتی رفع درد زانو کمک کند.
*کشش عضلات پشت ساق
*سفت کردن عضلات چهار سر رانبالا بردن مستقیم پا
*کشش همسترینگ

بریس و زانو بند برای درمان زانو درد

از بریس های زانو برای مشکلات و بیماری های مختلف بسیاری استفاده می شود. این بریس ها در دو نوع اصلی در بازار موجود هستند: یکی بریس عملکردی زانو و دیگری بریس جلوگیری کننده زانو. بریس های عملکردی زانو برای اینکه جایگزین رباط های آسیب دیده شوند ساخته شده اند؛ مانند بریسی که بیمار دچار پارگی ACL می پوشد تا بدون نیاز به عمل جراحی امکان انجام فعالیت های خاصی برای او فراهم شود.

از بریس های جلوگیری کننده زانو برای جلوگیری از آسیب دیدگی زانو  و زانودرد استفاده می شود و ورزشکاران ورزش های پر خطر آن ها را می پوشند تا خطر آسیب دیدگی زانو را به حداقل برسانند. بریس های عملکردی زانو جایگزین بی عیب و نقصی برای رباط های طبیعی نیستند ولی می توانند به بیماران دچار آسیب دیدگی های رباط زانو کمک کنند. مطالعات نشان می دهند که بریس ها تا حدی از زانو محافظت می کنند ولی در موقعیت های ناگهانی که نیروی خیلی زیادی وارد می شود کمکی از آن ها ساخته نیست.

درمان زانو درد

درمان زانو درد راههای مختلفی دارد. فیزیوتراپی یکی از راههای درمان زانو درد است. همچنین اب درمانی در اب گرم میتواند زانو درد را تسکین دهد.

پیاده روی ارام گاهی برای زانو مناسب است. پزشک هم شما را در این زمینه راهنمایی می کند.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35