عواقب سوء استفاده جنسی از کودکان را بدانید

سوء استفاده جنسی از کودکان می تواند ، هم بلافاصله و هم در بلند مدت ، در کودکان اثری عمیق بگذارد . عواقب روانی بلافاصله عبارتند از ترس ، خشم ، افسردگی و احساس عذاب وجدان . کابوسهای شبانه و اختلال در خواب نیز رایج است . بسیاری از کودکان ، دیگر به کسی اعتماد نمی کنند . عواقب بلند مدت سوء استفاده جنسی می توانند موارد زیر را شامل شوند : PTSD(اختلال استرس پس آسیبی) ، افسردگی ، سوء مصرف مواد ، اختلالات غذایی ، بی بند و باری و بی احتیاطی در روابط جنسی . علاوه بر آن ، بعضی دخترانی که مورد تجاوز قرار می گیرند ، ممکن است تا آخر عمر در دستگاه تناسلی مشکلاتی داشته باشند .

عواقب سوء استفاده جنسی از کودکان

سوء استفاده جنسی از کودکان باعث به وجود آمدن اختلاف نظری بزرگ بین روانشناسان شده است . سوء استفاده جنسی در زندگی زنان نیز تاثیر مهمی می گذارد . به گزارش اسان طب  بعضی از روانشناسان اعتقاد دارند که کودکان ، ممکن است بعد از قربانی سوء استفاده جنسی شدن ، خاطرات مربوط به آن را فراموش کنند تا زمانی که رویداد دیگری باعث زنده شدن دوباره ی آن خاطرات شود (دیدگاه خاطره بازیافته ) . بعضی دیگر از روان شناسان عقیده دارند که بسیاری از خاطرات بازیافته ، در واقع خاطرات نادرست یا داستان های ساختگی درباره ی رویدادهای هرگز روی نداده است (دیدگاه خاطره ی ساختگی) این اختلاف نظر باعث چاپ صدها مقاله و کتاب شده است .

مشکل عمده این است که نمی توانیم واقعی یا غیر واقعی بودن خاطرات مربوط به سوء استفاده جنسی را به آسانی تعیین کنیم . کودکان ، در محیط های خلوت و بدون شاهد مورد سوء استفاده قرار می گیرند . همچنین ، برای مطمئن شدن از صحت و سقم این خاطرات ، روانشناسان نمی توانند ، از لحاظ اخلاقی ، پژوهشهای واقعی و عمیق انجام دهند . تحقیقات نشان داده است که انسان ها می توانند خاطرات ساختگی از رویدادهایی داشته باشند که هرگز اتفاق نیفتاده است : مثلا هایمن و همکارانش 1995 نشان دادند که می توانند ، در بزرگسالان ، از دوران کودکی خاطرات ساختگی ایجاد کنند . یکی از خاطرات ساختگی معروف ، که بعد از تحقیقات هایمن و همکارانش در اکثر تحقیقات استفاده شد ، خاطره دروغین ریختن پارچ آب میوه در عروسی است .

در این مثال ، محققان به افراد بزرگسال میگفتند : ” وقتی 6 سال داشتید و به جشن عروسی رفته بودید در انجا مشغول بازی بودید که ناگهان به میزی که روی آن پارچ آب میوه بود خوردید و آن را روی لباس پدر و مادر عروس ریختید .” در مصاحبه های بعدی بسیاری از افراد بزرگسال می گفتند که این اتفاق واقعا روی داده است . با این حال ساختن این گونه خاطرات ساختگی خنثی و بی ضرر نمی تواند ما را وادار کند که آن را به ساختگی بودن خاطرات وحشتناکی مثل سوء استفاده جنسی در کودکی تعمیم دهیم .

در حال حاضر روان شناسان آمریکا وکانادا قبول کرده اند که رویکرد خاطرات بازیافته و ساختگی هم بسیار پیچیده اند و هم تا حدی درست هستند . اولا در اکثر موارد کودکان می توانند دقیقا بگویند که چگونه مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند و در مقابل یاداوری خاطرات ساختگی ، که دیگران ارایه می دهند ، مقاومت کنند . ثانیا در بعضی موارد ، اکثر کودکان قربانی سوء استفاده جنسی سالهای متمادی خاطره را فراموش می کنند و به طور ناگهانی به یاد آن می افتند .

سوء استفاده جنسی از کودکان

در این بخش درباره عواقب سوء استفاده جنسی از کودکان اطلاعاتی را تقدیم کردیم. شما باید از بچگی به صورت مختصر مسایل جنسی یا تفاوت جنسی را به بچه ها یاد دهید و بگویید اگر کسی به صورت مشکوکی او را نوازش کرد این یک علامت هشدار دهنده است.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35