نشانه ها و علایم قولنج و علت قولنج

انسداد روده و عدم عبور مواد غذایی از آن را قولنج نامند . علایم انسداد حاد روده کوچک می تواند شامل درد قوانج شدید در اطراف ناف که به تدریج منتشر و افزایش پیدا میکند ، استفراغ که در مراحل آخر حاوی محتویات روده می باشد ، قرقر شکم ، یبوست و عدم اجابت مزاج و عدم دفع گازو …. باشد . یکی دیگر از علایم انسداد حاد روده اینست که اتساع و حساسیت شکم که هر قدر انسداد در نقاط بالای روده باشد به همان نسبت اتساع شکم کمتر است و هر قدر که زمان انسداد طولانی تر شود به همان نسبت اتساع زیاد می شود. در این بخش درباره علت قولنج و علایم قولنج اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

علت قولنج چیست ؟

عواملی که می توانند سبب قولنج شوند (برابر نظر اطباسنتی) :

*اولین مورد از  علت قولنج حبس شدن مقداری از محتویات داخل روده به علت تغییر حالت آن است که این خود می تواند سه علت مختلف داشته باشد .

1-به گزارش اسان طب ، گاهی در اثر حرارت زیاد داخل روده ، محتویات آن تجمع و خشک گردیده و سبب انسداد می شوند .

2- گاهی سردی مزاج روده ها سبب کندی حرکات روده و در نتیجه تجمع مواد و انسداد روده می گردد .

3- گاهی کمبود ترشحات روده و کمی رطوبات و مایعات داخل روده و خشکی حاکم بر آن سبب خشکی و حبس شدن مواد داخل آن شده و ایجاد انسداد می کند .

*دومین مورد از علل قولنج  وجود غده است : گاهی پیدایش غده ای در داخل روده سبب انسداد روده و عدم عبور طبیعی مواد از داخل آن می گردد.

*سومین  علت قولنج وجود ورم : گاهی ورم های گرم مزاج یا سردمزاج قسمتی از روده را فرا گرفته و مانع عبور مواد از داخل آن شده و سبب قولنج می گردند .

*چهارمین علت قولنج تجمع گاز : گاهی جمع شدن گاز در قسمتی از روده و عدم خروج و جابجایی گازها سبب قولنج ریحی روده می گردند .

*پنجمین علت قولنج تجمع انگل ها : گاهی در اثر تجمع انگل های داخل روده در یک قسمت از آن یا کثرت آنها قولنج عارض می شود .

*ششمین علت قولنج قولنج التوایی : گاهی در اثر جابجایی و پیچش روده و سوار شدن قسمتی از روده بر روی قسمت دیگر ایجاد قولنج می شود که این حالت را قولنج التوایی گویند .

*هفتمین علت قولنج تجمع مواد هضم نشده : گاهی بعضی از مواد غذایی دیر هضم مانند تخم مرغ زیاد و یا به خام یا کشک یا نان های خمیر بخصوص اگر گرما خورده شده باشند می توانند روده را مسدود کرده و ایجاد قولنج نمایند و این حالت اخیر از سایر حالات دیگر در کشورهای جهان سوم بیشتر مشاهده می گردد. با راهکارهای درمان قولنج  آشنا شوید .

علایم قولنج

1-درد شدید که در تمان شکم پیدا می شود .

2- شکم به کلی بسته می شود و اجابت مزاج صورت نمی گیرد .

3- شکم سفت می شود و نفخ کرده و بالا می اید .

4- هنگامی که شدت پیدا می کند حالت تهوع و استفراغ عارض می شود .

 علت قولنج
علت قولنج

پس از علل قولنج میتوان به سردی مزاج و یا وجود غده هایی در بدن اشاره کرد. گاهی هم در روده حرارت زیادی وجود دارد که از علل قولنج می باشد. امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35