ویژگی های بقولات و لپه سانان

نخود فرنگی – لوبیا و عدس را که به صورت تخم هایی در غلاف می رویند به طور کلی بقولات و یا لپه سانان می گویند . معمولا تخم بقولات و لپه سانان را به مصرف می رسانند اما گاهی لوبیای پیچکی ، لوبیا سبز و یا نخودهای منگتوت را نیز با غلاف آن به مصرف می رسانند . در انگلستان هر چند که بقولات را موادی مغذی می دانند ولی فقط قسمتی کوچک از رژیم های غذایی را تشکیل می دهند ولی در بسیاری از نقاط دنیا بقولات غذایی با اهمیت هستند .

بقولات و لپه سانان
بقولات و لپه سانان

خصوصیات بقولات و لپه سانان

به گزارش بخش تغذیه سایت اسان طب ، بقولات و لپه سانان دارای پروتئین زیاد بوده و از نظر لیزین غنی و از نظر داشتن متیونین فقیر هستند . این درست عکس پروتئین غلات است و بنابراین ترکیبی از غذاهایی است که بر اساس غلات و بقولات ساخته شده که ترکیبی از اسید های آمینه ای با ارزش بیولوژیکی بسیار بالاتر در دسترس قرار می دهد . مطلوب بودن لوبیای پخته و مصرف آن به طور روشنی بر اساس اصول تغذیه بنا شده است . نخود فرنگی تازه و یا منجمد و همچنین لوبیا غلاف دار ویتامین ث ، تیامین ، نیاسین و کاروتن را می تواند تامین نماید . بسیاری از بقولات را به شکل خشک شده و ذخیره سازی شده به مصرف می رسانند ، اما چنین عملی ویتامین ث آنها را از بین می برد . ارزش ویتامین ث نخود فرنگی های کنسروی که اغلب از نخود فرنگی خشک شده ساخته می شود در حدود صفراست .

نخود فرنگی از دلخواه ترین بقولات و  سبزی هاست و بیش از نیمی از آنچه که فروخته می شود به صورت منجمد عرضه می گردد . مقدار بسیار زیادی از لوبیای سبز که فروخته می شود منجمد است . انجماد معمولا در چند ساعت پس از برداشت انجام می گیرد . ویتامین ث نخود فرنگی منجمد و لوبیا سبز اغلب بیشتر از تازه ی آنهاست و این امر به خاطر مدت زمانی است که از مرحله ی برداشت تا به بازار رسیدن و فروش طول می کشد .

بقولات گاهی باعث مسائلی در هضم می گردند ، و یا باعث نفخ از طریق تولید گازهای روده ای می گردند . آنها دارای تری ساکاریدها و تتراساکارید ها هستند که توسط آنزیم ها  در روده کوچک هضم نمی گردند و بدون اینکه تغییری در انها رخ دهد به روده بزرگ انتقال می یابند و در انجا توسط باکتری ها به مولکول های کوچک و به گازهای دی اکسید کربن ، متان و هیدروژن تبدیل می گردند .

بقولات و لپه سانان
بقولات و لپه سانان

بقولات و لپه سانان موضوع این قسمت از اسان طب بود. این مواد غذایی فواید زیادی برای بدن دارند.  همانطور که گفتیم لپه  و لوبیا جزو این گروه از مواد غذایی هستند. همچنین نخود فرنگی هم جزو این گروه از خوراکی هاست.

منبع :

asanteb.com

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا