اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس

استخوان بندی متاتارس (کف پا ) شامل پنج استخوان متاتارس است که از داخل به خارج ، شماره گذاری می شوند ، یعنی اولین متاتارس مربوط به شست و پنجمین یا آخرین مربوط به انگشت کوچک است . هر یک از استخوان های متاتارس به شکل یک استخوان دراز منیاتوری است که شامل انتهای خلفی ( قاعده) ، تنه و انتهای قدامی ( سر) است . قاعده ها با ردیف دیستال استخوان های کارپس و نیز با همدیگر مفصل می شوند .

تنه معمولا منشوری است و از قاعده به سمت سر تدریجا باریک می شود و سطح فوقانی پشت پایی آن طولا محدب است . سر ، شامل یک رویه ی مفصلی محدب است که دامنه ی آن بر روی سطح تحتانی بیشتر از سطح فوقانی بوده و با بند پراکسیمال انگشتان مربوط به خود مفصل می شود .

استخوان متاتارس

استخوان متاتارس

در این بخش درباره استخوان متاتارس اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

اولین استخوان متاتارس

اولین استخوان متاتارس مربوط به شست بوده ، ضخیم تر و کوتاه تر از بقیه ی استخوان های کف پا است . قاعده ی آن ، دارای یک رویه ی مفصلی لوبیایی شکل است که با کونیفرم داخلی مفصل می شود . گاهی یک رویه ی مفصلی کوچک در خارج قاعده جهت مفصل شدن با دومین متاتارس وجود دارد . به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، در سطح تحتانی قاعده ، رو به سمت خارج یک برجستگی پدید می اید که محل اتصال قسمتی از تندون تیبییلیس قدامی وتندون یفبیولریس لانگوس است . تنه ی اولین متاتارس قوی و تقریبا مستقیم است . سر اولین متاتارس ، بزرگ و عریض است و همراه با قاعده ی اولین بند شست و دو استخوان سسامویید جمعا ، بر آمدگی کف پایی شست را می اسزد .

سر ، در طرف خارج و داخل برجسته شده ، رباط های محکم طرفی به آن دو می چسبند . در طرفین قسمت تحتانی رویه مفصلی سر ، دو حفره ی ناودانی کوچک ، جهت لغزش استخوان های سسامویید که در ضخامت تندون ها هستند دیده می شود .

دومین استخوان متاتارس

دومین استخوان متاتارس از بقیه بلند تر است و قاعده ی آن با هر سه استخوان کونیفرم مفصل می شود .

پنجمین استخوان متاتارس

در قسمت خارجی قاعده ی آن یک برجستگی بزرگ وجود دارد که کمی هم از لبه ی کیوبویید بالا می زند و محل اتصال تندون فیبیولریس برویس می باشد .

استخوانی شدن استخوان های متاتارس

هر کدام از استخوان های کف پا  توسط یک مرکز اولیه که در تنه ظاهر می شود و یک مرکز ثانویه یا اپیفزیال استخوانی می شوند. مرکز اپیفیزیال اولین متاتارس در قاعده و مرکز اپیفیزیال چهارتای آخر در سر ظاهر می گردد. مرکز استخوانی تنه، در هفته ی نه و ده زندگی داخل رحمی شروع می شود . مرکز استخوانی اپیفیزیال ، بین سالهای سوم و چهارم ظاهر می گردد و در سن 17 تا 20 سالگی به تنه ی استخوان می پیوندند . با استخوان هیپ در کمربند لگنی  اشنا شوید .

در این بخش از اسان طب درباره اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم اطلاعات کافی را از این بخش کسب کرده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا