علت مسمومیت غذایی را بشناسید

علت مسمومیت غذایی متنوع است  که باید برای جلوگیری از ابتلا به مسمومیت غذایی از آنها مطلع شوید. افزایش استفاده راحت از غذاها از علت مسمومیت غذایی است. گرچه کارخانه های صنایع غذایی به دقت در کنترل کیفیت محصول دقت دارند و اغلب موارد در وضعیت بهداشتی بسته بندی انجام می شود ولی یک منبع عفونی می تواند هزاران محصول از آن نوع را آلوده سازد. دلایل متعددی برای افزایش مسمومیت غذایی در طی سال اخیر وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از :

علت مسمومیت غذایی
علت مسمومیت غذایی

علت مسمومیت غذایی در سالهای اخیر

افزایش سریع خوراک همگانی از علت مسمومیت غذایی می باشد . افزایش میزان مصرف خواربار در بیمارستان ها ، مدارس ، سربازخانه ها و رستوران ها باعث بروز تعداد زیادی از موارد مسمومیت های غذایی در اثر مصرف یک نوع غذایی آلوده می شود .

از دیگر علت مسمومیت غذایی  میتوان به تنوع غذاها و توزیع سریع غذاها اشاره کرد . در حقیقت وجود انواع غذاها وتوانایی سریع برای آماده کردن غذا ممکن است غذا آماده پخته و یا گرم نگه داشته شوند ویا حتی مجددا به سرعت گرم شوند و مورد استفاده قرار گیرند .

افزایش استفاده راحت از غذاها از علت مسمومیت غذایی است . گرچه کارخانه های صنایع غذایی به دقت در کنترل کیفیت محصول دقت دارند و اغلب موارد در وضعیت بهداشتی بسته بندی انجام می شود ولی یک منبع عفونی می تواند هزاران محصول از آن نوع را آلوده سازد . همچنین استفاده از محصولات غذایی گوشتی به صورت سرد یا فقط تا حدی گرم باعث افزایش ابتلا به مسمومیت غذایی می شوند .

افزایش دامپروری : افزایش شدید پرورش مرغ و حیوانات باعث افزایش میزان بروز مسمومیت غذایی به خصوص توسط سالمونلا می شود .

استفاده ی زیاد از غذاهای مانده : برخی غذاها ممکن است برای مدت طولانی گرم نگه داشته شوند و یا برای مصرف در منزل مجددا گرم شوند که در این صورت به سرعت باکتری در غذا رشد خواهد کرد .مثلا برنج مانده ممکن است به باسیلوس سرئوس آلوده شود .

تغیرات روش خرید و ذخیره غذا از علت مسمومیت غذایی

 به گزارش اسان طب ، خرید هفتگی بیشتر از خرید روزانه ، نشان دهنده ی ذخیره ی غذا در منزل برای مدتی بیشتر است . وضعیت نادرست ذخیره مواد غذایی ممکن است باعث رشد باکتری ها شود . افزایش استفاده از گوشت و به خصوص مرغ یخ زده نیاز به آب شدن یخ آنها قبل از پختن دارد . در شرایط آب شدن ناقص یخ آنها و پختن معمولی ممکن است همه باکتری ها به خصوص در مرکز غذا کشته نشوند . میزان شیوع مسمومیت های غذای در تابستان به مراتب بیشتر از زمستان است زیرا سرد کردن مواد غذایی به اندازه کافی نیست . افزایش مصرف مواد غذایی بسته بندی و معمولا شامل گوشت پخته در ساندویچ ف در بین روز در فصل تابستان میزان خطر بروز مسمومیت های غذایی را افزایش می دهد .

علت مسمومیت غذایی
علت مسمومیت غذایی

برخی دیگر از عوامل و علت مسمومیت غذایی

در اغلب مواد حدود هشتاد درصد مسمومیت غذایی به دلیل سالمونلا ایجاد می شود . کلستریدیوم پرفرنژنس در درجه بعدی اهمیت قرار دارد و حدود 15-25 درصد موارد را به خود اختصاص می دهد . شیوع بیماری مسمومیت غذایی توسط این ارگانیسم زمانی اتفاق می افتد که غذا به صورت توده و انباشته برای جمعیت زیادی نگهداری شود .

غذایی که در ایجاد مسمومیت غذایی شایع تر هستند عبارتند از : گوشت و مرغ که حدود 80 درصد همه موارد مسمومیت غذایی را شامل می شوند . کلستریدیوم پرفرنژنس در گوشت و مرغی که مجددا برای استفاده و مصرف گرم می شوند و جود دارد ، در صورتی که شیوع سالمونلا در مرغ و گوشت پخته شده سرد بیشتر است .

علت مسمومیت غذایی

علت مسمومیت غذایی موضوع مهمی است که در اینجا به برخی از انها اشاره کردیم. این مسمومیت غذایی موجب بیماری و تهوع مصرف کننده شده و کارش را گاهی به بیمارستان می کشاند.

سعی کنید همیشه غذاهای تازه بخرید و مواد غذایی را کم کم خریداری کنید تا تازه باشند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا