پرتودرمانی یا رادیوتراپی درمان سرطان

رادیوتراپی یا پرتودرمانی یکی از راههای اصلی درمان سرطان است که گاهی جداگانه و گاهی در کنار شیمی درمانی انجام می شود. در رادیوتراپی یا پرتودرمانی از انرژی اشعه ایکس برای بمباران سلول‌های سرطانی به منظور تخریب مواد ژنتیکی درون تومور و جلوگیری از رشد و گسترش بافت‌های سرطانی استفاده می شود .

این نکته را یاداوری میکنیم که حدود 40 درصد از مبتلایان به سرطان تحت رادیوتراپی یا پرتودرمانی قرار می‌گیرند و در برخی از سرطان‌ها مثل سرطان حنجره، رادیوتراپی یا پرتودرمانی نسبت به جراحی در اولویت بالا قرار دارد .

پرتودرمانی یا رادیوتراپی درمان سرطان

رادیوتراپی یا پرتودرمانی چیست؟

در رادیوتراپی یا پرتودرمانی مقدار معینی از انرژی به سلول‌های سرطانی میرسد. در نتیجه  انتقال این انرژی باعث یونش اتم‌های تشکیل دهنده سلول و در نهایت تخریب آنها خواهد شد. نکته دیگر اینکه امکان دارد رادیوتراپی یا پرتودرمانی  به سلول‌های سالم هم آسیب برساند بنا بر این در رادیوتراپی یا پرتودرمانی کنترل درستی دوز وارده به حجم هدف، حیاتی‌ترین برنامه در کنترل کیفی واحد رادیوتراپی یا پرتودرمانی خواهد بود. این به این معنی است که  دوز تابشی به شکلی باید کنترل شود که با کمترین آسیب به بافت‌های سالم، بتواند بیشترین تخریب را بر سلول‌های سرطانی داشته باشد.

بعد از شروع رادیوتراپی یا پرتو درمانی بسیاری از بیماران احساس ضعف خواهند کرد و میزان فعالیتشان کم می شود . علت خستگی ناشی از رادیوتراپی یا پرتودرمانی میتواند مصرف انرژی زیاد در بدن، اضطراب ناشی از بیماری، رفت و آمدهای روزانه برای درمان و اثرات پرتودرمانی به سلولهای سالم و بافت های طبیعی بدن باشد . سعی کنید در این دوران فعالیت خود را کم کنید . همچنین خواب خود را اندازه کنید . کم خوابی در این موارد اصلا خوب نیست .

پرتودرمانی یا رادیوتراپی درمان سرطان

در هنگام رادیوتراپی یا پرتودرمانی گاهی پوست میخارد و حالت خشکی دارد . سعی کنید مکان ها را نخارانید، همچنین نباید از پودر یا کرمی استفاده کرد. اگر خیلی شدت خارش زیاد بود از روغن بچه استفاده کنید . پوستتان را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید . سعی کنید لباسهای خنک و گشاد بپوشید.

یکی دیگر از عوارض رادیوتراپی یا پرتودرمانی ریزش موهاست . به گزارش آسان طب شدت ریزش مو در مکان های مختلف متفاوت است . اگر پرتودرمانی موضعی باشد، بر موهای سایر قسمتهای بدن تاثیری ندارد. البته این نکته را بیان میکنیم که در اکثر موارد رویش مو پس از درمان رشد طبیعی دارد ، ولی میزان رویش مجدد مو با منطقه درمانی و مقدار اشعه داده شده رابطه دارد . شما میتوانید تا رویش مجدد مو با کلاه گیس ، کلاه یا شال قسمت بی مو را بپوشنید .

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا