طرز تهیه برنج آبکش با فوت و فن‌ها + ویدئو روش صحیح

برنجی که ما در منزل میخوریم اکثرا به دو روش آبکش و دمی پخت می شود. در بخش تغذیه سایت آسان طب دو روش تهیه برنج را به شما آموزش میدهیم. فعلا در این بخش طرز تهیه برنج آبکش را برای شما بیان میکنیم.

 

طرز تهیه برنج آبکش

ویژگی یک کدبانوی خوب اشپزی خوب است. در بین همه غذاها خوب دم کردن برنج شاید مهمترین گزینه باشد. چون در اکثر مهمانی ها برای پذیرایی از مهمانها برنج تهیه می کنیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در اسان طب تمام نکات لازم برای تهیه برنج آبکش را برای شما بیان کنیم.

مراحل تهیه پلوی آبکشی یا طرز آبکش کردن برنج

1. برای پخت برنج آبکش ، در اولین مرحله باید آن را بخیسانیم. وقتیکه برنج را کامل پاک کردید، باید آن را با آب ولرم بدون چنگ زدن به آن، آنقدر بشویید که آب روی برنج شفاف و زلال بشود.

2. در مرحله دوم برای تهیه برنج آبکش باید برنج  را داخل کاسه یا لگن بریزید. سپس روی آن آب گرم بریزید. منظور ما آب ولرم است نه آب داغ و جوش  به گزارش آسان طب مقدار آب باید حدودا 4 بند انگشت یا 4 سانت از سطح برنج داخل کاسه یا لگن بالاتر قرار بگیرد.

برنج آبکش

3. یادتان نرود که باید به آب برنج نمک اضافه کنید. یک نکته خوب اینجاست که برای تهیه برنج آبکش ، لازم نیست نگران مقدار نمک باشید. دلیل ان هم اینست که چون بعد از آبکشی می توانید با ریختن آب، نمک اضافی آن را بگیرید مهم نیست شور شود. حدود 3-4 ساعت صبر کنید تا برنج حسابی خیس بخورد.

4. به گزارش آسان طب در این مرحله برای پخت برنج آبکشی ، شما باید قابلمه مورد نظر را انتخاب بکنید .سپس دو سوم آن را آب بریزید. قابلمه را روی شعله زیاد اجاق بگذارید و در ان را ببندید تا آب بجوشد. وقتیکه آب به جوش آمد آب برنج را خالی کنیدو سپس اب جدید در حال جوش را در قابلمه بریزید و صبر کنید تا برنجتان در داخل آب جوش بپزد.

5. زمان آبکش کردن : این بخش بسیار مهم است. برای آنکه زمان آبکش کردن برنج را بدانید، کافیست یک دانه از برنج را در حال جوش را بردارید و ان را  بین دو انگشتتان له کنید یا در دهانتان بگذارید. اگر برنج کمی میان انگشتانتان له شد و خشک نبود ولی مغزش مقدار کمی سفت بود ، موقع آبکش کردن برنج است.

همچنین یک راهکار دیگر برای فهمیدن زمان آبکشی برنج آنست که در این مرحله مقداری از دانه های برنج در حال جوش، روی آب قرار می گیرند.

یادتان نرود اگر برنج زیاد تر از حد بجوشد وا میرود و برنج خوبی از آب در نمی آید.

6. وقتی مطمین شدید زمان ابکش شدن برنج فرا رسیده است، آن را داخل آبکش بریزید و روی آن آب ولرم بریزید تا هم نمک اضافه برنج از بین برود و هم کمی خنک شود.

بیشتر بدانید : از خواص برنج و فواید برنج چه می دانیم

برنج آبکش

7. به گزارش آسان طب اکنون موقع دم کردن برنج است. شما باید قابلمه ای را آماده کنید و سپس داخل آن مقداری روغن بریزید. لازم نیست کف قابلمه پر روغن شود، همین که کف قابلمه تان چرب شود کافیست. قابلمه را روی شعله اجاق گاز بگذارید تا کف آن کمی داغ شود. انگاه کف قابلمه را با نان، حلقه های سیب زمینی یا هر نوع ته دیگ دیگر مثل کاهو یا کدو حلوایی بپوشانید.

8. در این مرحله بعد از اینکه ته دیگ را با سیب زمینی، نان یا هر چیز دیگری پوشاندید، برنج داخل آبکش را با کفگیر بزرگ داخل قابلمه بریزید. یادتان باشد برنج باید به صورت کوه داخل قابلمه قرار گیرد و تا جایی که ممکن است به دیواره های قابلمه نچسبد.

9. در اینجا باید اب روغن را آماده کنید. بعد از اینکه کل برنج را در قابلمه ریختید، در کاسه دیگری مخلوط روغن و آب را روی اجاق داغ کنید و روی برنج بریزید.

اکنون برای دم کردن برنج در قابلمه را ببندید. در این مرحله شعله اجاق باید زیاد باشد. البته قبل از اینکه در قابلمه را بگذارید با دسته کفگیر داخل برنج چند سوراخ ایجاد کنید. این سوراخ ها برای بهتر دم کشیدن برنج باید حتما قرار داده شود.

10. بعد از قرار دادن دم کنی، وقتی صدای جزجز به گوشتان خورد در قابلمه را باز کنید تا کمی از قابلمه بخار بیرون بیاید. خیلی کم نه زیاد. بعد  دم کنی را بگذارید و شعله را کم کنید و اجازه دهید برنج دم بکشد. معمولا برای دم کشیدن پلوی ساده همراه با ته دیگ نان یا سیب زمینی یک ساعت و نیم زمان نیاز میباشد. وقتی درب قابلمه را باز کردید و حس کردید برنج پخته زیر ان را خاموش کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از آسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. چند بار که برنج را بپزید زمان برداشت و دم کشیدن آن دستتان می اید. آنگاه میتواند برای مهمان هم برنج را طبخ کنید.

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا