آجیل سرشار از مواد مغذی و حاوی امگا ۳

آجیل از دیرباز به یکی از نمادهای فرهنگ ایرانی بدل گشته‌است به صورتی که برخی از مراسم سنتی ایرانیان (مانند نوروز و یلدا) تنها با حضور این تنقلات سالم مفهوم خود را پیدا می‌کنند. امروزه جایگاه آجیل میان ایرانیان از حضور در مراسم جشن و شادی فراتر رفته‌است و به بخشی از اعتقادات مذهبی آن‌ها نیز وارد شده‌است. در بسیاری از مراسم مذهبی (که معمولاً توسط زنان برپا می‌شود) از نوعی تنقلات سالم، موسوم به آجیل مشکل گشا استفاده می‌شود که هرچند توسط هیچ مرجع مذهبی ای تایید نشده‌است اما مردم بر این باورند که می‌تواند آنها را در رفع مشکلاتشان یاری کند. با توجه به باغ‌های گسترده پسته ایران، آجیل ایرانی نیز به مانند  پسته یکی از نمونه‌های شناخته شده صادرات ایرانی در بازارهای جهانی محسوب می‌شود. بهترین‌های خشکبار و آجیل آن‌ها هستند که در شرایط سالم عمل‌آوری شده و معمولاً به‌صورت روزانه بو داده و به فروش برسند.

انواع آجیل

آجیلاین تنقلات ساده انواع بسیار گوناگونی دارند که نمی‌توان برای تمامی آنها اسم انتخاب کرد. برخی اسامی هم که برای آنان انتخاب می‌شود از دو شیوه نام گذاری پیروی می‌کند.

شیوه اول که نام آجیل را بر اساس کاربرد آن انتخاب می‌کند. (برای مثال مشکل گشا).

شیوه دوم نام آن را بر اساس ترکیبات و اجزای آن انتخاب می‌کند. (مانند آجیل شور، شیرین، چهار مغز).

آجیل میوه 

آجیلخانواده آجیل‌ها دسته‌ای از میوه‌جات با پوست سخت و سفت هستند که از درختان با دانه ناشکوفا و باز عمل می‌آیند. در زبان انگلیسی کلمه nut به گستره بزرگی از دانه‌های خشکبار شده اطلاق می‌شود اما در دانش زیست شناسی تعداد مشخص و محدودی از آنها nutt هستند. این تنقلات سالم یک منبع مهم غذایی برای حیات وحش و انسان‌ها محسوب می‌شوند،گردو ،فندق،بادام، بلوط بادام هندی،بادام زمینی،تخمه آفتابگردان، تخمه کدو، تخمه ژاپنی، نخودچی و ماکادمیا جزء این تنقلات هستند.

خواص درمانی آجیل

آجیلحافظ سلامت قلب: البته بسته به نوع آن، این موضوع فرق می‌کند؛ محققان بر این عقیده‌اند که بیشتر انواع آجیل دارای مواد زیر هستند که موادی مفید برای سلامت قلب می‌باشند.

چربی غیراشباع: هنوز دلیل اصلی این مطلب مشخص نشده اما معلوم شده است که چربی مفید موجود در این تنقلات سالم سطح کلسترول مضر خون را کاهش می‌دهد.

اسیدهای چرب امگا3: بسیاری از آجیل‌ها دارای میزان خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. امگا3 از انواع مفید اسیدهای چرب است که به سلامت قلب کمک می‌کند. این اسیدهای چرب در مواد دیگری مانند گوشت بسیاری از ماهی‌ها نیز یافت می‌شوند ولی این تنقلات سالم یکی از بهترین منابع گیاهی آن است.

فیبر: همه انواع آجیل، میزان زیادی فیبر دارند که باعث کاهش میزان کلسترول می‌شود. همچنین موجب حس سیری در فرد شده و باعث می‌شود که کمتر غذا بخورد. مصرف فیبر در پیشگیری از دیابت نیز موثر است.

ویتامین E: البته محققان هنوز به این مطلب اطمینان ندارند ولی فکر می‌کنند که ویتامین E می‌تواند رشد و افزایش پلاک در شریان‌ها را که موجب باریک شدن آنها و در نتیجه درد قفسه سینه و حمله‌های قلبی می‌شود را کنترل و متوقف کند.

آجیل شور یا شیرین

آجیلافراد متناسب با ذائقه‌ای که دارند سراغ طعم‌ها و مزه‌های مختلف می‌روند از همین روی بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند در روزهای نوروز آجیل شور بخورند و برخی شیرین یا خام را برای پذیرایی از مهمانانشان استفاده می‌کنند. از دیدگاه درمانگران طب سنتی افرادی که مصرفخشکبار خام و شیرین را انتخاب می‌کنند، ممکن است با ضعف هاضمه و اختلال در هضم و جذب مواجه شوند، درحالی که مصرف خشکبار شور برای کسانی که معده ضعیف دارند و هاضمه آنها دچار مشکل است، مناسب‌تر است. اگرچه همه باید توجه داشته باشند که در هر شرایط نباید از سقف مجاز خوردن خشکبار و مغزها، یعنی 10 عدد در روز، تجاوز کنند، در غیر این صورت با عوارض و اختلال در عملکرد معده مواجه می‌شوند.

مقدار مصرف خشکبار:

آجیل این تنقلات سالم شامل مقدار بسیار زیادی چربی است (حدود 80‌‌درصد آجیل را چربی تشکیل می‌دهد) و با وجود این که بیشتر این میزان چربی برای سلامتی مفید است اما باز هم مقدار زیادی کالری دارد. به این دلیل است که باید خشکبار را در حد اعتدال مصرف کنیم. در حقیقت بهتر است این تنقلات سالم را جایگزین بخشی از موادی بکنید که چربی اشباع دارند مانند گوشت قرمز، تخم مرغ و محصولات لبنی. طبق نتایج ارائه شده توسط موسسه غذا و دارو(FDA)، مصرف روزانه 5/ 42 گرم از انواع آجیل مانند بادام، فندق، بادام زمینی، گردو و پسته می‌تواند خطر احتمال به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. البته باز هم باید دقت کنید که مصرف خشکبار باید بخشی از رژیم غذایی شما باشد. به این معنی که تصور نکنیم خوردن آجیل و کم نکردن مصرف چربی‌های اشباع موجود در لبنیات و گوشت می‌تواند سلامت قلب شما را بیمه کند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا