مهمترین غذاهای دیر هضم را بشناسید

نوع غذایی که شما مصرف میکنید در سلامتی شما به شدت تاثیر گذار است . شما با خوردن غذاها باید انرژی دریافت کنید، احساس سرزندگی کنید. همچنین غذایی که میخورید باید زود هضم باشد و به سیستم گوارش آسیب نزند. در این قسمت برخی غذاهای دیر هضم را به شما معرفی می کنیم. سعی کنید بعد خوردن این غذاها تحرک داشته باشید .

 

غذاهای دیر هضم
انواع لوبیا از غذاهای دیر هضم 

به گزارش آسان طب یکی از غذاهای دیر هضم لوبیا ست . لوبیا ها دارای پروتئین و فیبر سالم میباشند که فواید زیادی دارند. ولی خب این لوبیا مواد قندی هم دارند که هضم آن سخت است. این مواد قندی باعث گاز و نفخ معده می شود. بدن شما  آنزیمی برای شکستن این قند ها ندارد. در نتیجه باکتری هایر روده مجبورند این کار را بکنند که در این فرایند گاز تولید می شود.

برای اینکه از این قندهای مزاحم خلاص شوید توصیه می شود حبوبات خشک را حداقل حدود چهار ساعت خیس کنید . سپس آبش را قبل از پخت و پز دور بریزید.

غذاهای دیر هضم
کلم و هم خانواده آن از غذاهای دیر هضم 

کلم هم یک غذای دیر هضم است . کلم هایی مثل کلم بروکلی و کلم پیچ هم قند موجود در حبوبات را دارند. همچنین کلم ها دارای فیبر زیادی است که میتواند هضم ان را دشوار کند. برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنیم به جای استفاده از کلم خام ، از کلم پخته استفاده کنید. چون کلم های پخته راحتتر هضم می شوند.

غذاهای دیر هضم
فروکتوز از غذاهای دیر هضم 

یکی دیگر از غذاهای دیر هضم فروکتوز است. هضم غذاهای شیرین شده با انواعی از شیرین کننده ها، همچون سودا، آب نبات، آب میوه و شیرینی، کمی سخت است. همچنین مصرف این خوراکی ها می توانند موجب اسهال، نفخ و دل درد شوند.

غذاهای دیر هضم
غذاهای ادویه دار از غذاهای دیر هضم 

گاهی وقتها بعد از خوردن غذاهای ادویه دار رودل می کنیم یا سر دلمان می سوزد.  به ویژه هنگامی که این دسته از غذاها را زیاد بخوریم. دلیل این مشکل ترکیب تندی به نام کپایسین است که در فلفلهای تند وجود دارد.

غذاهای دیر هضم
محصولات لبنی از غذاهای دیر هضم 

محصولات لبنی هم میتواند جزو غذاهای دیر هضم باشد. اگر مصرف محصولات لبنی موجب اسهال، نفخ و گاز معده شود، شما ممکن است دچار “عدم تحمل لاکتوز” باشید. این مشکل بخاطر اینست که بدن شما آنزیمی که هضم قند موجود در شیر و سایر محصولات لبنی را انجام می دهد ندارد. از مصرف این خوراکی ها پرهیز کنید و یا با مشورت پزشک قطره یا قرص هایی که حاوی این آنزیم ها هستند را استفاده کنید.

غذاهای دیر هضم
قرص نعناع از غذاهای دیر هضم 

مصرف قرص نعناع باعث می شود که عضلات بالای معده شل شود و این کار باعث می شود مواد غذایی به سختی به سمت مری برگردند. در نتیجه شخص دچار سوزش سر دل می شود. دیگر چیزهایی که موجب بروز چنین مشکلی می شوند شامل شکلات یا قهوه است.

غذاهای دیر هضم
غذاهای سرخ شده از غذاهای دیر هضم 

غذاهای سرخ شده دارای چربی زیادی است و در نتیجه باعث اسهال خواهد شد. سس های تند، برش های چرب گوشت و دسرهای کره ای یا خامه ای هم این مشکلات را ایجاد می کنند.
غذاهای کبابی یا پخته شده و سس های سبک و زود هضم که از سبزیجات به جای کره و یا خامه ساخته شده اند بهتر هستند و راحت تر هضم می شوند.

غذاهای دیر هضم
میوه های خانواده مرکبات از غذاهای دیر هضم 

مرکبات سرشار از فیبر هستند، مصرف این میوه ها در برخی از افراد ناراحتی معده ایجاد می کند. اگر ناراحتی معده دارید در مصرف پرتقال، گریپ فروت، و سایر مرکبات زیاده روی نکنید. چون خانواده مرکبات دیرتر هضم می شوند.

غذاهای دیر هضم
شیرین کننده مصنوعی از غذاهای دیر هضم 

شیرین کننده های مصنوعی دیتر هضم می شوند و ممکن است برای شما مشکلات گوارشی ایجاد کند . جویدن بیش از حد آدامس بدون شکر -ساخته شده با سوربیتول- ممکن است شما را دچار دل درد و اسهال کند. خوراکی های ساخته شده با این شیرین کننده های مصنوعی می توانند مشکلات مشابهی ایجاد کنند.

غذاهای دیر هضم
فیبر زیاد از غذاهای دیر هضم 

کلا فیبر ها دیر هضم هستند. برای همین میگویند کسانی که میخواهند لاغر شوند فیبر بخورند. چون این افراد دیرتر هضم می شوندو شخص دیرتر گرسنه می شود. غذاهای سرشار از این کربوهیدرات سالم مانند غلات و سبزیجات، برای هضم مفید هستند. اما اگر مقدار زیادی از این خوراکی ها را بخورید، دستگاه گوارش شما ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره غذاهای دیر هضم تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا