درماتیت تماسی یا التهاب پوست چیست

خیلی از ما در طول زندگی خود به یکباره و بدون اینکه دلیل آن را بدانیم دچار خشکی پوست یا لکه هایی روی پوست بدن خود می شویم که بعضی از آن ها خود به خود خوب می شوند و بعضی دیگر یا پخش می شوند و یا ثابت باقی می مانند. درماتیت تماسی به معنی التهاب پوست است که موارد زیادی باعث تحریک پوستی می شود و گاهی تشخیص دقیق بیماری برای بیماران کمتر از درمان آن اهمیت دارد. بنابراین تلاش کرده ایم تا بیماریها را به گونهای طبقه بندی کنم که به سهولت بتوانید انها را پیدا کنید.

مشخصات درماتیت تماسی

درماتیت تماسی

اگزما نوعی درماتیت است، گاهی خشکی ساده پوست با چیز دیگری اشتباه گرفته میشود اگر دارای لکه های قرمز پوستی هستید که در هیچ یک از دسته های دیگر نمیگنجد. درماتیت تماسی حساسیت نسبت به چیزی است که با پوست در تماس باشد. اغلب موارد شامل لکهٔ قرمزی است که ممکن است خارش دار باشد، و حاوی تاولهای قرمزی باشد که تراوش می کنند و تشکیل دلمه می دهند. در اغلب موارد لکهٔ قرمز مزبور با برطرف شدن مادهٔ حساسیتزا(آلرژن) ناپدید می شود، هرچند گاهی در صورتی که آلرژن ظرف مدتی با پوست در تماس بوده باشد، این لکهٔ قرمز ممکن است به مدت چند روز تا چند هفته پس از رفع آلرژن، کماکان باقی بماند. هدف اصلی در کمک به بیمارانی که هیچ نوع سرنخی برای پیدا کردن عامل ایجاد حساسیت در دست ندارند، یافتن منبع حساسیت آنهاست. در اینجا فهرستی از اعضای بدن و مواد شایع حساسیتزایی که ممکن است آنها را درگیر کند ارائه شده. به خاطر داشته باشید که بثورات پوستی بر اثر درماتیت تماسی معمولاً روی محلی که مادهٔ حساسیت زا به کار رفته، یا در نزدیکی آن، ایجاد خواهد شد.

دسته بندی درماتیت تماسی

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی و پوست سر: اغلب، بثورات پوستی روی پلکها، گردن، صورت و گوشها و گاهی به ویژه در صورتی که مادهٔ حساسیتزا روی موها استعمال شود، روی دستها ایجاد می شوند. منابع ایجاد حساسیت بیش از همه شامپوها، رنگ موها و شستشو دهنده های مو، مواد ایجادکننده فر دائمی مو، درمانهای شورهٔ سر، صابونها، کلاههای حمام، کلاهگیسها، شانه ها و برسهای ساخته شده از مواد محرک، بیگودیها و سنجاقهای به کار رفته در آرایش مو هستند.

درماتیت تماسی و پیشانی: اغلب به صورت لکهٔ قرمزی است که تمام عرضی پیشانی را می پوشاند. منابع ایجاد حساسیت شامل نوار یا پوششں داخلی کلاه، آفتابگیرها، کلاهخودها، مواد آرایشی، لوسیونهای ضدآفتاب و هرچیزی است که روی پیشانی بسته شود نظیر عرقگیر پیشانی.

درماتیت تماسی و چشمها: منابع حساسیت عبارت اند از مواد آرایشی نظیر ریمل یا مواد ابرو یا سایه و نیز گرده های گیاهی صابونها، لوسیونهای دست، اسپریهای حشره کش و اسپری های بینی.

درماتیت تماسی و صورت: معمولا ناشی از مواد آرایشی است اما هر مادهٔ دیگری که در صورت استعمال شود از قبیل صابون، لوسیونهای ضدآفتاب، کرمهای اصلاح صورت، ادوکلنهای پس از اصلاح یا هر چیزی که از روی دست به صورت منتقل شود نیز .ممکن است باعث ایجاد حساسیت گردد

درماتیت تماسی و گوشها: معمولاً ناشی از گوشواره است. همچنین ممکن است براثر عطر، رنگ مو، شامپو، عینک طبی یا آفتابی، گوشی تلفن یا گوشی صداگیر باشد.

درماتیت تماسی و بینی: اسپری های بینی، عطرها، دستمال کاغذی و چهارچوب عینک. لبها و دهان: مواد آرایشی نظیر رژ لب، خمیر دندان و دهان شویه ها، سیگار و سیگار برگ، مواد چسبانندهٔ دندان مصنوعی و شیرینی و آبنبات

درماتیت تماسی وگردن: موادی که روی سر به کار می روند نظیر مواد آرایشی، شال گردن و روسری، بعضی از انواع مارکهای پیراهن یا لباس و خز یا پشم دور گردن.

درماتیت تماسی وزیربغل: صابونها، اسپری بدن، کرمهای موبر، ضد تعریق ها، کرمهای اصلاح صورت  و عطرها.

دستها و مچها: فرم بسیار شایعی از درماتیت تماسی بر اثر غوطهوری مداوم دستها در آب و صابون (مثلاً به هنگام شستن ظرفها) به وجود می اید. استفادهٔ مرتب از دستکشهای جنسن وینیل (و نه لاستیک که خود ممکن است تحریک کننده باشد)

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35