خواص باباآدم برای بیماری های کبدی

گیاه باباآدم ریشه و بذر گیاه مورد استفاده است و برگهای آن نیز در آسیا و مقطعی در طب گیاهی غربی کاربرد داشته است. منطقه رویش و زمان برداشت  گیاه باباآدم در اصل اروپا است، بابا آدم گیاهی ۲ ساله است که تقریباً در همه جا بومی گشته است. زمان برداشت ریشه ترجیحاً در پایان سال اول و یا در شروع بهار سال دوم درست قبل از در آمدن برگها می باشد. بذرها در پایان تابستان و یا در شروع پائیز باید جمع آوری شوند و بهتر است بدانید که ریشهٔ بابا آدم برای بیماریهای کبدی بیشتر از بذر آن کاربرد دارد. در این مطلب تلاش کرده ایم که از خواص باباآدم بیشتر صحبت کنیم.

 

خواص باباآدم  در طب سنتی

خواص باباآدم

از جمله خواص باباآدم به صورت کلی: تعدیل کننده، مدر، تلخ، ضد التهاب، صفراآور، ملین، معرق (تولیدکننده عرق ) و ضد تومور.

تعدیل کننده با طیف گسترده ای از کارآیی برای کل بدن و اندام های داخلی با ایجاد تعادل سلامتی، خصوصاً برای تعادل و بازسازی کبد، سیستم لنفاوی و کلیه ها، مفید برای ناراحتیهای پوستی وابسته به کبد مانند: خارش، اگزما، شوره و سبوره پوستی، سوریاسیز ( پسوریازیس، بیماری داء الصدف)، پوست خشک و فلس مانند، پوست جوشی.

اثر مدر (ادرار آور) : بذر بابا آدم کمک به از میان بردن زائدات از طریق کلیه هاو کاهش فشار کاری کبد می کند.

 

کاربرد ویژه خواص باباآدم

خواص باباآدم

ریشه – در بیماریهای خیلی مزمن کبدی و سرطان کبد.

بذر – در جمع شدن مایعات مربوط به بیماری کبدی، در آسیت یا آب آوردن شکم، ضعف کلیه ها.

کپسول انگور شکلی که دانهٔ این گیاه داخل آن هست بخاطر شکل خاصی که دارد به هر چیز ممکن میچسبد و به راحتی آن را رها نمیکند. در واقع ایدهٔ ول کرو Vetero (برچسب های نر و ماده) از بذر همین گیاه الهام گرفته شد. به نظر بسیاری از متخصصین، ریشهٔ این گیاه اگر تازه مورد استفاده قرار گیرد تلخ می باشد. بیشتر فروشگاه های چینی در خارج ریشهٔ تازهٔ بابا آدم را میفروشند. ساقه بابا آدم نیز چنانچه در سوپ پخته شود خوش طعم می باشد. ریشهٔ بخارپز با با آدم مزه ای شبیه به مارچوبه دارد. بذر و ریشهٔ گیاه بابا آدم سابقهٔ طولانی مصرف به عنوان گیاه ضد مسمومیت (برای پاکسازی بدن از سموم و پاک کننده خون)، داروی تببر، کاهنده التهاب و مدر را دارد. بابا آدم گیاهی با طبع سرد در طب سنتی چین شناخته می شود در نتیجه برای شرایطی ملتهب و داغ مانند هپاتیت مناسب می باشد.

بعضی دیگر از کاربرد آن  برای عفونت گلو، ذاتالریه، عفونت مجاری ادراری و ذمل و آبسه می باشد عصاره آبی – الکلی بذر با با آدم در درمان موضعی (خارجی) همو رئید، پسوریازیس و زخم های مزمن کاربرد دارد.

کتاب فوق العاده جالب Mattew wood به نام کتاب دانشگاهی» مدارک جالبی از استفاده این گیاه در دو هزار سال قبل بدست می دهد. بطور خلاصه شواهد بدست آمده از کتاب جهت مصرف سنتی طب گیاهی غرب نشان میدهد که «گیاه دارویی با با آدم از طریق کبد، سیستم لنفاوی و کلیه ها عمل می کند. بابا آدم باعث تحریک متابولیسم از طریق کبد می شود، باعث پاکسازی از طریق لنف و باعث خروج ضایعات از طریق سیاهرگها می شود.» بصورت سنتی در خواص باباآدم بیشتر برای خاصیت مدرش و کمک به خروج ضایعات از طریق کلیه ها و بخاطر عملکرد و کمکش در شفاف سازی پوست های مشکل دار، از جوش و ڈمل گرفته تا آکنه و پسوریازیس واگزما شناسایی می شود.

آگاهی از خاصیت اثرگذاری بر کبد و سیستم لنفاوی بعدها شناخته شد. معمولأبابا آدم در بیماریهای مزمن کبدی، لنفاوی و کلیوی کاربرد داشت. در طب گیاهی غرب اثر دانه های بابا آدم را سریع تر و قوی تری نسبت به ریشه که آرامتر ولی عمیق تر است، میدانند. در مطالعات vivo خاصیت ضد تومور، ضد مسمومیت، ضد مسمومیت کبدی (محافظت از کبد در مقابل 4سانان) و خاصیت ضد التهابی (کاهش انواع ادم) را از خود نشان داد. مطالعات انسانی نیز خاصیت ضد بیماری قند خون، ضد فعالیت تومور (به تاخیر انداختن سرطان) و تحریک رشد مو را نشان داده است. بذر بابا آدم خاصیت قوی و خاص آنتی اکسیداتیو علیه LDL دارد.

 

طرز تهیه و مقدار مصرف

این گیاه می تواند به عنوان یک مادهٔ غذایی، بصورت دمکرده، پودر، کپسول و عصاره استفاده شود.

دمنوش: ۵ گرم از ریشهٔ سائیده شده با ۲۵۰ میلی لیتر آب جوشیده داغ به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خیس بخورد. روزی ۳ بار از این دمنوش بنوشید.

پودر: ۵ تا ۱۰ گرم روزی ۳ بار.

کپسول: ۲ تا ۴ عدد کپسول سایز “00”۳ بار در روز

عصاره: عصاره ریشهٔ تازه به نسبت ۱ به ۲ با الکلی ۹۵ درجه. عصاره ریشهٔ خشک به نسبت ۱ به ۵ با الکلی ۵۰ درجه ۳۰ تا ۶۰ قطره ۳ بار در روز

غذا: ریشه را می توان در تا به تفت داد و یا بخارپز کرد و مانند هویج مصرف کرد ساقه بابا آدم را نیز در سوپ می توان پخت و تناول نمود.

 

موارد منع مصرف و عوارض جانبی: در بیماران با انسداد مجاری صفرا منع مصرف دارد. در موارد بسیار نادری بر اثر تماس با گیاه ممکن است باعث بروز حساسیت های پوستی شود. عدهٔ بسیار کمی پس از مصرف با با آدم ممکن است دچار سردرد شوند. چنانچه باعث سردرد گردید مصرف را خیلی کم و یا قطع کنید. دقت کنید گونه های مختلف با با آدم میتواند باعث مسمومیت و یا حساسیت شود. حتماً با با آدم اصل را از مراکز معتبر تهیه فرمائید.

 

منبع: https://mag.asanteb.com/

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا