تناسب اندام با شنا و فواید ورزش شنا

تناسب اندام با شنا (چه لاغری و چه چاقی) امکان پذیر بوده و موجب افزایش اعتماد به نفس شما می شود. ولی باید بدانید که تناسب اندام با شنا قواعد و اصول خاص خود را دارد که باید حتما به آن توجه کنید تا بتوانید به وزن ایده آل خود برسید. در این بخش درباره اصول تناسب اندام با شنا اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم.

تناسب اندام با شنا
تناسب اندام با شنا

تناسب اندام با شنا

درباره تناسب اندام با شنا باید بدانید که ورزش شنا هم می تواند باعث لاغری شود و هم باعث چاقی. مثلا اگر می خواهید چاق شوید باید بعد شنا سریع چیزی بخورید. اما اگر می خواهید لاغر شوید باید حداقل تا یک ساعت بعد شنا هیچ چیز جز آب میل نکنید.

یادتان باشد اگر قصد لاغر شدن با شنا را دارید باید نوع شنا کردن با سرعت متوسط و در مسافت طولانی باشد. ولی اگر می خواهید اضافه وزن پیدا کنید باید نوع شنا کردن شما قدرتی، یعنی با سرعت بیشتر و در مسافت و زمان کمتری باشد.

نکته دیگر اینکه افزایش وزن، با شنا کردن محدود است. چون پس از رسیدن به حدی از قدرت، مقاومت بیشتری نمیتوان در برابر عضله ‌ایجاد کرد تا شوک وارده به آن توده، حجم و قدرت عضلات را افزایش دهد. اما تناسب اندام و هماهنگی کار عضلانی و انعطاف‌ پذیری مفاصل، دائم بیشتر خواهد شد و این موضوع از تناسب اندام با شنا از همه بهتر است.

همچنین طبق اطلاعات بدست آمده هر شنا کردنی موجب تناسب اندام نمی شود. شما باید صحیح شنا کنید. یکی از بزرگ ترین موانع برای رسیدن به تناسب اندام با شنا ، ندانستن شیوه درست شنا کردن است.

شما در ورزش شنا باید مهارت‌ هایی مثل تنفس و نفس گیری را یاد بگیرید. از نظر سنی هم باید دهه‌ های گوناگون را به صورت سنین 10 تا 20، 20 تا 30، 30 تا 40 تقسیم کنید.

متاسفانه طبق آمار بدست آمده از سن 20 سالگی به بعد اگر ورزش نکنید، هر سال حدود 250 گرم از وزن عضله‌ را از دست می دهید. همچنین ظرفیت هوازی ما هم در سنین گوناگون، متفاوت است. بنابراین باید این موضوع را هم در برنامه تمرینی تناسب اندام با شنا در نظر بگیرید.

تناسب اندام با شنا
تناسب اندام با شنا

اطلاعات دیگری درباره فواید شنا برای لاغری

اگر شما قصد تناسب اندام با شنا را دارید اول از همه باید بررسی کنید که مقدار انرژی مصرفی تان در مسافت مشخصی از شنا کردن و با سرعت معین، چقدر است. طبق اطلاعات اگر فردی 400 متر بدود، انرژی که می سوزاند برابر است با 100 متر شنا کردن، یعنی با شنا کردن، انرژی بیشتری در مقایسه با دویدن از دست خواهید داد.

پیشنهاد ما برای تناسب اندام با شنا ، شنای کرال سینه است. چون اکثر افراد، شنای کرال سینه را بلدند، اما درباره شنای پروانه یا قورباغه امکان دارد نتوانند تکنیک‌ های آن شنا را درست به کار بگیرند.

برای شنا کردن هفته‌ ای سه روز خیلی ایده آل است، به خصوص برای تناسب اندام با شنا این مقدار مناسب است. فردی ‌که می‌ خواهد وزنش را کم کند، اگر وزن فعلی او برای مثال 70 کیلو باشد و یک کیلومتر را شنا کند و با توجه به‌ اینکه میزان مصرف انرژی در شنا به طور متوسط 4 برابر دویدن با همان سرعت است، 280 کیلوکالری انرژی مصرف می ‌کند( 1×4×70 )

یک نکته دیگر هم اینست که افراد تازه کار به علت نداشتن آمادگی جسمانی و استفاده ناکامل از روش‌های شنا کردن، انرژی بیشتری می ‌سوزانند که این برای کاهش وزن خوب است، اما ورزش کارانی که آمادگی جسمانی بیشتری دارند، از نیروی آب و روش‌های پیشرفته تر شنا استفاده می‌ کنند و انرژی کمتری می‌ سوزانند.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره تناسب اندام با شنا تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا