هورمون رشد (سوماتوتروپین) و تاثیر آن در تناسب اندام

رها کننده های هورمون رشد، شامل اسیدهای آمینه و سایر ترکیباتی هستند که قادر به تحریک غده هیپوفیز به منظور ترشح هورمون رشدGH، همچنین هورمون رشد انسانی یا HGH نیز نامیده می شود،هستند. رها کننده های معمول هورمون رشد شامل ال آرژنین، ال اورنیتین، ال تیروزین بهتر است به عنوان داروی ضد اشتها مورد استفاده قرار گیرد،ال تریپتوفان که استفاده از آن به دلایل نامشخصی توسط FDA ممنوع شده است و ال گلیسین هستند. مصرف مجزا یا ترکیبی این اسیدهای آمینه موجب افزایش سطوح سرمی هورمون رشد می شود. ال آرژنین و ال اورنیتین موادی هستند که در ترکیب برخی محصولات کاهش دهنده وزن موجود بوده و طی چند سال اخیر به طور گسترده ای توسعه یافته اند. اسید آمینه ضروری والین به عنوان یک رها کننده GH هنگامی که به صورت خوراکی (از راه دهان) مصرف میشود، بسیار موثرتر از آرژنین یا اورنیتین است، اما امروزه تحقیقات نسبتا کمی با استفاده از این اسید آمینه صورت گرفته است.

هورمون رشد

کارکرد هورمون رشد چیست؟

هورمون رشد، هورمونی است که به طور طبیعی در بدن تولید شده و در غده هیپوفیز ذخیره می شود. در طول سال های رشد، این هورمون مسئول رشد سریع استخوان ها و عضلات، التیام زخم، مقاومت در برابر بیماری و سوخت و ساز ذخایر چربی است. متاسفانه، همچنان که بر سن ما افزوده می شود سطح GH رها شده نیز به تدریج کاهش مییابد که به صورت افت ناگهانی پس از ۳۰ سالگی و ترشح ناچیز پس از ۵۰ سالگی بروز می کند. هیپوفیز قادر به توقف تولید GH نیست، اما بنا به دلایلی که به خوبی مشخص نشده اند، با پیرتر شدن بدن، توانایی آن جهت تولید هورمون رشد به تدریج افت پیدا می کند. همچنین به نظر میرسد که افراد چاق توانایی کمتری برای تولید. GH دارند و خود عامل چاقی می تواند نقش تعیین کننده ای در این رابطه ایفا کند. هدف از برنامه های آزادسازی GH، بالا بردن سطوح رهایش GH نوجوانان و جوانان است.هورمون رشد به طور طبیعی یک و نیم ساعت پس از خواب، هنگام اوج فعالیت ورزشی و در پاسخ به روزه داری یا محرومیت غذایی آزاد می شود. ویتامین B6 برای رهایش GH ضروری بوده همچنین می تواند در مکمل سازی کولین و ویتامین B6 کمک کننده باشد. شواهد موجود حتی به نقش ویتامین C (یک آنتی اکسیدان مهم) نیز اشاره دارند. زمان و هزینه قابل توجهی توسط صنایع دارویی به منظور تولید مولد ترشح HGH فعال خوراکی صرف شده است. شرکت دارویی مرکب و شرکت InC به تازگی آزمایشات بالینی تقویت کننده خوراکی هورمون رشد (0677-MK) خود را متوقف کرده اند، چون برای عرضه به بازار به اندازه کافی موثر نیست. بنابراین، به خوانندگان اکیدا توصیه می شود که راجع به ادعای فرض مطرح شده درباره مولد ترشح HGH موثر که می تواند در فروشگاههای مواد غذایی سالم و یا حتی کلینیک ها به فروش برسند، بسیار هوشیار باشند؛ در حالی که شرکتهای دارویی بزرگ هنوز چنین محصولاتی را حتی به شکل تزریقی به بازار عرضه نکردهاند.توضیحاتی که در زیر می آیند به انتظارات بسیار کمی محدود شده اند، که احتمالا این انتظارات در افراد جوان تر در راه استفاده مناسب مواد غذایی برآورده می شوند.

رها کننده های GH به چه شکل عمل می کنند؟

هورمون رشد

هورمون رشد اعمال متعددی در بدن انجام می دهد. این هورمون تولید پروتئین و کلاژن را تحریک می کند، به طوری که موجب حفظ و افزایش توده بافت عضلانی، بهبود کیفیت پوست و استحکام بخشیدن به لایه های عمقی تر غشای میانی است GH موجب رهایش اسیدهای چرب  شدہ و از سوختن آنها برای تولید انرژی بهره میگیرد.رهایش GH با کمک دو هورمور مخالف که به وسیله غده ھیپوتالاموس مغز ترشح می شوند، کنترل میشود. هورمون آزاد کننده هورمون رشد (GHRH)، همان طور که از نام آن پیدا است، موجب می شود که غده هیپوفیز GH آزاد کند. هورمون دیگر یعنی سوماتواستاتین، رهایش GH را مهار می کند. همچنان که بر سن ما افزوده می شود، به سوماتواستاتین و اثرات مهاری آن بر رهایش GH حساس تر می شویم. سالمندی موجب افت تدریجی سایر ابعاد رهایش GH نیز می شود. برای نمونه، پیری تولید نروترانسمیتر استیل کولین را تقلیل داده و پاسخگویی به GHRH را کاهش میدهد. همچنین، تغییرات در پاسخدهی انسولین به مقدار بسیار زیاد به کاهش در حساسیت به GHRH و افزایش در سطوح پایین قند خون تحریک می شود، در حالی که رهایش سوماتوستاتین میتواند با سطوح بالای قند خون آغاز شود. هر عاملی که مکانیسم انسولین بدن را مختل می کند،در نهایت سبب اختلال در رهایش GH نیز می شود. چاقی، رژیمهای غذایی وابسته به کربوهیدراتهای ساده، رژیم های فاقد کروم و دیگر مواد غذایی فعال کننده انسولین همگی تاثیر منفی بر رهایش GH خواهند داشت. برخی از فاکتورهایی که در نهایت موجب کاهش ترشح GH می شوند؛ میتوانند تحت تاثیر قرار داده شوند.

مکمل هایی که در ترشح هورمون رشد موثرند

هورمون رشد

به گزارش مجله پزشکی آسان طب مکملهای معمول مورد استفاده ال آرژنین و ال اورنیتین هستند که یا به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر به کار می روند. نتایج موفقیت آمیز بیشتر تحقیقات نشان دهنده تزریق این اسیدهای آمینه و نه مصرف آنها به صورت خوراکی است. بدون تردید، تزریق نتایج شگرفی را موجب شده، اما آزمایشات انسانی با مکمل های مصرفی خوراکی اغلب اثرات ناچیزی از خود بروز داده اند. با این وجود، مطالعات اخیر بر روی بیماران سوختگی و جراحی نشان داد که شکل آلفا کتوگلوتارات اورنیتین، توده عضلانی و سنتز پروتئین را طی ترومای شدید به نحو مطلوبی حفظ کرد که بیان کننده آثار رهایش GH است. GABA اسید آمینه اختصاصی دیگری است که به شکل مناسبی موجب رهایش GH می شود. کسانی که از اضافه وزن بیش از حد رنج می برند، نسبت به رها کننده های GH واکنش مناسبی نشان نمیدهند. همچنین، حساسیت به رها کننده های GH در هر فردی پس از ۳۰ سالگی کاهش مییابد. اتفاق نظر بر این است، در صورتی که به برخی دلایلی در طول سال های جوانی هورمون رشد به سهولت به درون جریان خون رها نمی شود باید به تولید سطوح GH مناسب ادامه دهیم

سایر منافع رها کننده های GH

هورمون رشد

ال آرژنین:تحریک سیستم ایمنی.تسریع التیام زخم.ممانعت از تشکیل تومور ه کمک به بازیافت کبد .افزایشی اسپرماتوژنزیس (شکل گیری و توسعه سلولی های اسپرم) .ال اورنیتین:تحریک سیستم ایمنی تسریع التیام زخم  تصفیه و پاک سازی رادیکال های آزاد.کمک به بازیافت کبد.ال تیروزین: به کنترل افسردگی و اضطراب کمک می کند.به عنوان یک مهار کننده اشتها فعالیت می کند.به عنوان یک آنتی اکسیدان نه چندان قوی عمل می کند.تولید ملانین (رنگدانه پوستی) را افزایش میدهد.مانند ال فنیل آلانین، پیش ساز هورمون تیروئید است. ال گلیسین:به هنگام اسیدیته بالا موثر است.(بیش تر به عنوان یک آنتی اکسیدان استفاده میشود).به عنوان یک ماده افزودنی غذایی، برای شیرین کردن مورد استفاده قرار می گیرد. جزء مهمی از گلوتاتیون پراکسیداز و یکی از آنزیمهای آنتی اکسیدانی.ممکن است موجب تسریع در التیام زخم شود خصوصا زمانی که همراه با آرژنین و اورنیتین مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا