معرفی دقیق و کامل دارو آسیکلوویر

در این مطلب از سایت آسان طب برای شما از دارو آسیکلوویر و نحوه ی مصرف دارو آسیکلوویر  به صورت کامل صحبت می کنیم. اگر نیاز به مصرف این دارو دارید قبل از استفاده متن زیر را مطالعه بکنید.

 

 

شناسنامه مختصر دارو آسیکلوویر

دارو آسکیلوویرنام های تجارتی دسته دارویی: ضد ویروس virasorb, Soothelip, herpetad, boots avert

 

میزان خطر مصرف بیشتر از دوز مجاز دارو: بالا

میزان وابستگی و اعتیاد به دارو : کم

احتیاج به نسخه پزشک: بلی (به استثناء کرم زخم این دارو)

قابل استفاده برای عموم: بلی

 

موارد استعمال دارو آسیکلوویر

دارو آسیکلوویر

این دارو برای درمان عفونتهای ناشی از تب خال و زخم های ناشی از سرماخوردگی به کار میرود. ضمنا نوع قرص و آمپول این دارو علاوه بر درمان تب خال در درمان بیماریهای دیگر نظیر زونا و آبله مرغان نیز مؤثر است. ضمناً پماد چشمی این دارو میتواند موجب از بین بردن عفونتهای چشم گردد. حتما اگر به بیماری های بالا مبتلا هستید از پزشک خود درباره ی مصرف این دارو مشورت بگیرید. بختر است زمانی که به صورت خیلی کم دچار سوزش در مکان مورد نظر شدید برای تهیه این دارو اقدام کنید یعنی قبل از پیشرفته شدن بیماری.

اشکال دارو : قرص، محلول، آمپول (تزریقی)، کرم، پماد چشمی
زمان مصرف دارو : ۲ تا ۵ بار در روز

 

اندازه دوز مصرفی دارو :

الف – درمان: ۱ تا ۴ گرم در روز (قرص – محلول)
ب – جلوگیری: ۸۰۰ میلی گرم تا ۱/۶ گرم در روز (قرص – محلول)
ضمنا کرم موضعی و پماد چشمی این دارو ۵ بار در روز باید مصرف شود.

 

 

چگونگی تأثیر دارو آسیکلوویر

دارو آسکیلوویر

اثرات این دارو ظرف ۲۴ ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر میشود، ضمنا اثرات دارو مدت ۸ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می ماند.
رژیم غذایی خاص هنگام مصرف دارو: نوشیدن مقدار زیادی آب هنگام مصرف دارو چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی ضروری میباشد.
طریقه نگهداری دارو: این دارو باید در یک محفظه سربسته، در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال و بچه ها نگهداری شود. ضمنا از تابش نور محافظت گردد.
چگونگی قطع مصرف دارو : دوره درمان با دارو را طبق دستور پزشک کامل کنید. اما اگر در طی مصرف دارو، دچار گیجی، ظاهر شدن جوش و یا جنون، گشتید، مصرف دارو را قطع کرده و بدون معطلی پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 

 

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو آسیکلوویر:

دارو آسکیلوویر

در صورت ابتلاء به بیماریها و دردهای زیر، قبل از استعمال و مصرف دارو، پزشک معالج خود یا پزشک داروساز را در جریان قرار دهید:
* اگر دردهای مزمن کلیوی و کبدی دارید * اگر دچار عدم مصونیت در سیستم دفاعی بدن شده اید * اگر داروهای دیگری مصرف می کنید عوارضں جانبی مصرف دارو: ایجاد خارش و سوزش در موضع استعمال کرم از عوارض مصرف کرم دارو می باشد. همچنین از عوارض نوع خوراکی دارو می توان به تهوع، استفراغ، سردرد یا سرگیجه، اشاره نمود. ضمنا به ندرت عوارض نوع تزریقی دارو همانند گیجی و جنون حادث می شود. مصرف دارو برای زنان باردار: چون خطرات نوع خوراکی و تزریقی دارو برای اینگونه زنان شناخته شده نیست، لذا معمولا مصرف دارو در دوران حاملگی توصیه نمی شود، مگر اینکه با نظر و مشورت پزشک تجویز شود. مصرف دارو برای زنان شیرده: چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و خطرات و اثرات منفی آن بر روی بچه ثابت نشده است، لذا بهتر است با پزشک مشورت گردد. مصرف برای بچه ها و اطفال: کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد.

مصرف در افراد بالای ۶۰ سال: کاهش دوز مصرفی دارو ممکن است ضرورت داشته باشد.

تذکر: تجویز این دارو برای یک دوره درمانی میباشد، لذا استفاده طولانی مدت از آن توصیه نمی شود.

 

 

 

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا