پرشین کت از نژاد گربه های اصیل،ملوس و زیبای ایرانی

گربه ها حبوانات بازیگوشی هستند و بسیاری از انسان ها عاشق آنها هستند، مخصوصا که اگر گربه های کم سن و ملوسی باشند. از این میان نژاد پرشین کت یکی از با نمک ترین نژادهای گربه است که افراد زیادی را مجذوب خود می کند. در این مقاله از آسان طب به آشنایی با این گربه های زیبا می پردازیم.

پرشین کت از نژاد گربه های اصیل،ملوس و زیبای ایرانی

آشنایی با نژاد پرشین کت

امروزه بیشتر از ۱۰۰ نژاد گربه کشف شده است ، اگرچه بیشتر آن ها دورگه می باشند. گربه ها را می توان در دو گروه کلی مو کوتاه و مو بلند تقسیم بندی کرد. گربه های موبلند برای اولین بار در قرن شانزدهم میلادی وارد اروپا شدند. اولین گربه های مو بلند به نام آنگورا (Angora) ، بومی کشور ترکیه بودند . اما گربه های مو بلند ایرانی یا همان نژاد پرشین (Persian) متعلق به ایران (پرشیا) می باشند.

قدمت اولین گربه های پرشین کت به هزارو ششصد و بییست میلادی باز می گردد که در آن زمان از ایران به ایتالیا ، سپس ترکیه ، بعد به فرانسه و در نهایت به انگلیس فرستاده شدند. نژاد گربه های پرشین با استفاده از نژاد آنگورا تغییر یافتند . گربه های پرشین امروزی با نسل گذشته خود از لحاظ ظاهری مثلا پوزه، بینی و پوشش تفاوت زیادی دارند. این تغییرات توسط پروش دهندگان باعث شد که حتی گربه های پرشین امروزی ، گربه هایی با پوزه و پاهای کوتاه تری نسبت به اجداد خود باشند. گربه پرشین برای بار اول توسط جامعه طرفداران گربه (CFA) در سال هزارو هشتصد و هفتاد و یک ثبت شده است.

آشنایی با نژاد پرشین کت

اجداد گربه های پرشین (Traditional doll-faced) نسبت به گربه های امروزی (Modern flat-faced) صورت متناسب و پوزه جلو تری داشتند. ظاهر نژاد پرشین کت بعد از دهه هزارو نهصد و هشتاد ثابت شده است. استانداردها اصلا ح شده نژاد  پرشین کت در سال 2007 :

 • بدن کوتاه
 • پاهای کوتاه و ضخیم
 • گردن کوتاه و محکم
 • سر گرد و مسطح با چشم های درشت گرد
 • پوزه پهن
 •  گوش های گرد و کوچکی دارند
 • پوشش بدن آن ها بلند و ضخیم
 • رنگ چشم ها بسته به رنگ پوشش متفاوت است.،
 • بینی کوچک

این نژاد به داشتن مو های بلند ، نیاز به مراقبت روزانه دارند. هر روز با برس نرم به مدت پانزده دقیقه مو های آنها راشانه کنید تا از گره خوردن موها جلوگیری شود . گربه های این نژاد را هر روز تمیز کنید تا پوشش براق و سالمی داشته باشند.

رنگ های گربه پرشین کت

 

این نژاد در اواسط قررن نوزدهم ، فقط به رنگهای قهوه ای و مشکی دیده شدند. در اواخر قرن نوزدهم تا دوازده رنگ از این نژاد کشف شد که شامل نژاد گربه چین- چیلا (Chinchilla) هم می باشد. تاکنون شصت رنگ ئاز این نژاد مشاهده شده و به هفت دسته تقسیم می شوند:

 1. گربه پرشین با رنگ های خالص (Solid color division)
 2. گربه پرشین نقره ای و طلایی (Silver & Golden division)
 3. گربه پرشین دودی و سایه دار (Shaded & Smoke division)
 4. گربه پرشین دسته تبی (Tabby division)
 5. گربه پرشین دو رنگ (Bicolor division)
 6. دسته هیمالیایی(Himalayan division)
 7. Particolor division
 آمریکایی ها قصد داشتند ، نژادگربه پرشین نقره ای را بهعنوان نژاداسترلینگ معرفی کنند اما موفق نشدند. گربه های مو بلند نقره ای و طلایی، از سوی CFA تحت عنوان چین چیلای نقره ای و نقره ای سایه دار و چین چیلای طلایی و طلایی سایه دار در تقسیم بندی گربه پرشین معرفی شدند.
رنگ های گربه پرشین کت

 این گربه ها از جلب توجه لذت می برند، با اینکه به آن نیازی ندارند. با چشمان درشت و نگاه تأثیرگذار با افراد ارتباط برقرار کرده و می توانند حیوان خانگی مناسبی برای هر فردی باشند. آنها بیشتر علاقه دارند که روی صندلی یا لبه پنجره دراز بکشند. باید بدانید که نگهداری داخل خانه ، آن ها را از ابتلا به بیماری و انتقال انگل محافظت می کند.

 

ادامه دارد…

منبع :http://asanteb.com/

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا