معرفی نژاد گربه اسفینکس و نحوه صحیح مراقبت از آنها

گربه های نژاد های مختلفی دارند که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند . می توان به عنوان یکی از این نژاد های متفاوت گربه به ، گربه اسفینکس اشاره کرد . در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب ، قصد داریم شما را با این نژاد گربه جالب آشنا کنیم .

معرفی نژاد گربه اسفینکس و نحوه صحیح مراقبت از آنها

نژاد گربه اسفینکس از نژاد های بی مو

در دهه ی 1960 در کانادا ، گربه های نژاد اسفینکس ( Sphynx Cat ) در کشور کانادا پرورش یافتند . در اثر یک جهش ژنی ، اولی گربه اسفینکس به وجود آمد . پروش دهندگان پس از مشاهده آن شگفت زده شده و شروع به تکثیر گربه های نژاد اسفینکس کردند . بدن گربه های اسفینکس تقریبا مو ندارد . روی سطح پوست آن ها کرک های بسیار نازکی وجود دارد که تراکم آن در برخی از نقاط بدن بیشتر و در قسمتهایی دیگر کمتر می باشد .

پوست آنها رنگی می باشد . معمولا گربه های نژاد اسفینکس با رنگ های قهوه ای لکه دار و یا به رنگ صورت دیده می شوند.  این نژاد با طرح های رنگی نقطه دار ، خال دار و یا راه راه وجود دارند.

نژاد گربه اسفینکس به دلیل نداشتن مو هایی که آن ها را گرم نگه دارد ، خیلی راحت گرمای بدن خود را از دست می دهند . شاید به همین دلیل است که بسیار زیاد به نوازش شدن و جا های گرم علاقه مند هستند .

در برخی از گربه های نژاد اسفینکس ممکن است سیبیل وجود داشته و در برخی ممکن است وجود نداشته باشد . اگر در آنها سیبیل وجود داشته باشد ، امکان کوتاه یا کامل بودن آن نیز می باشد.

گربه های اسفینکس ، گربه های با انرژی ، باهوش ، کنجکاو و علاقه مند به صاحبان خود هستند . رفتار آنها بیشتر شبیه سگ ها است که برای استقبال از صاحب خود به نزدیک در می روند .  گربه های اسفینکس عاشق نوازش کردن بوده و بسیار با وفا می باشند .

نژاد گربه اسفینکس از نژاد های بی مو

آناتومی و مشخصات گربه اسفینکس

سر گربه اسفینکس به شکل مثلت است و و دارای گونه هایی با استخوان های برجسته و چشم های درشت هستند . گوش های آنها ببسیار بزرگ بوده و هیچ مویی در داخل آن ها وجود ندارد. در بعضی از آن ها ممکن است مقداری کرک در گوش ها و جود داشته باشد . اسفینکس ها دارای گردن کشیده ، عضلات قدرتمند ، سینه های فراخ ، شکمی گرد و جثه متوسطی هستند .

دم آن ها مانند شلاق است و ضخامت دم از نوک تا بدن به تدریج زیاد می شود ، که در بعضی از آن ها در انتها یا نوک دمشان مو های بلندی وجود دارد.

مراقبت از گربه اسفینکس

چربی روی پوست گربه ها توسط مو های آن ها جذب می شود ، در صورتی که در گربه های اسفینکس چربی ها روی پوست می ماند . بنابرین آنها به بصورت منظم به حمام احتیاج دارند . حمام به صورت هفتگی برای آن ها مناسب می باشد . به یاد داشته باشید که بیش از دو هفته ای یک بار حمام آن ها طول نکشد .

مراقبت از گربه اسفینکس 

گربه های اسفینکس نباید در معرض مستقیم خورشید قرار بگیرند ، این کار احتمال آفتاب سوختگی را زیاد می کند و ممکن است منجر به سرطان پوست شود . این گربه ها باید در خانه نگهداری شوند ، بخصوص  وقتی هوا سرد باشد. برای  افرادی که در نواحی سرد سیر زندگی می کنند ، توصیه می کنیم برای این نوع گربه ها لباس تهیه کنید تا بدن شان گرم بماند .

گوش های گربه اسفینکس از سایر نژاد های دیگر گربه ، حساس تر می باشد . بخش هایی از گوش که دیده می شود باید تمیز شوند ، چون در گوش آن ها هیچ مویی وجود ندارد که بتواند جلوی آلودگی ها را بگیرد .

 

منبع : http://asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35