عوارض مصرف ماده مخدر گل را بشناسید

ماده مخدر گل نام جدیدی است که بر روی ماری جوانا گذاشته اند. با این نام جوانان بیشتر به سراغ آن می روند و این ترفند فروشندگان برای سود بیشتر است. ماری‌جوآنا، گِراس، مرجان،علف و یا ماری، گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه نام های دیگر ماده مخدر گل هستند. از گل به‌ عنوان محرک و داروی روان‌ گردانِ طبیعی استفاده می‌شود. عوارض مصرف ماده مخدر گل برای سلامتی جسم و روان بسیار است.

از فواید کوتاه مدت مواد مخدر گل میتوان به تَمدد اعصاب، درون‌اندیشی و افزایش اشتها اشاره کرد. کاهش حافظهٔ کوتاه‌مدت، خشکی دهان، سرخی‌دیدگان، اختلال در مهارت‌های حرکتی، و گاهی احساس اضطراب و وحشت هم جزو عوارض مصرف ماده مخدر گل می باشند. استفاده از ماده مخدر گل بیشتر به‌صورت تنفسِ دودِ حاصل از سوختن (تدخینی) و گاهی به‌صورت خوراکی می باشد.

عوارض مصرف ماده مخدر گل
عوارض مصرف ماده مخدر گل

عوارض مصرف ماده مخدر گل

خیلی ها تصور میکنند چون ماده مخدر گل یک گیاه است و طبیعی می باشد عوارض خطرناکی ندارد. ولی اینطور نیست و این ماده مخدر هم عوارض زیادی برای سلامتی دارد.

به گزارش مجله پزشکی آسان طب، یکی از عوارض مصرف ماده مخدر گل یا حشیش آنست که ریسک بروز اختلالات روانی آن را تا دو برابر افزایش می دهد. ماده مخدر گل میتواند باعث شیزوفرنی شود. به گزارش مجله پزشکی آسان طب بین مصرف حشیش در گذشته و بروز عوارض ذهنی در آینده رابطه محکمی وجود دارد.

یکی دیگر از عوارض گل اینست که اگر فرد سابقه مشکلات روحی و روانی، افسردگی و یا پارانویا را داشته باشد، مصرف گل یا حشیش اوضاع او را بدتر می کند.

عوارض مصرف ماده مخدر گل
عوارض مصرف ماده مخدر گل

افزایش ضربان قلب و فشار خون برای کسانیکه مشکلات قلبی دارند یکی دیگر از عوارض گل است. مصرف طولانی مدت و دائمی حشیش موجب عوارضی مانند احساس خستگی مفرط و بی انگیزگی و همچنین کاهش میزان تمرکز و کیفیت یادگیری خواهد شد.

از دیگر عوارض مصرف ماده مخدر گل میتوان به کیفیت اسپرم در مردان، جلوگیری از تخمک گذاری در زنان، آسیب رسیدن به جنین در زمان بارداری و … اشاره کرد.

معتادان به حشیش همه وقت خود را صرف پیدا کردن، خریدن، و مصرف کردن آن می کنند. آنها حتی در شرایطی که سایر جنبه های زندگی مانند خانواده، تحصیل و یا کارشان به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد نیز نمی توانند اعتیاد خودشان را کنترل کنند.

عوارض مصرف ماده مخدر گل
عوارض مصرف ماده مخدر گل

از عوارض مصرف ماده مخدر گل میتوان به حرص و ولع مصرف، کاهش اشتها، مشکلات خواب، از دست دادن وزن، پرخاشگری و عصبانیت، تحریک پذیری، بی قراری، کابوس های شبانه و … اشاره کرد. این عوارض معمولا ١٠ ساعت پس از قطع مصرف آغاز شده و تا یک هفته ادامه پیدا می کنند.

عوارض مصرف ماده مخدر گل
عوارض مصرف ماده مخدر گل

عوارض کوتاه مدت مصرف ماده مخدر گل

احساس آرامش و خواب آلودگی

خنده و هیجان بدون دلیل

افزایش اشتها

خشک شدن دهان

خلق و خوی آرام

اختلال در تمرکز

تاری دید

بی دست و پا شدن

کند شدن عکس العمل

قرمز شدن چشم ها

افزایش ضربان قلب

فشار خون کم

اضطراب خفیف و پارانویا

عوارض مصرف ماده مخدر گل
عوارض مصرف ماده مخدر گل

عوارض بلند مدت مصرف ماده مخدر گل

از دست دادن حافظه

اختلالات یادگیری

نوسانات اخلاقی

سرما خوردگی و آنفلوآنزا

کاهش میل جنسی

مشکلات باروری

مشکلات کاری و مالی

گلو درد

آسم

برونشیت

سرطان

اعتیاد

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره عوارض مصرف ماده مخدر گل تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫3.6/5 ‏‫(5 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا