سوزش در لب‌ها و بررسی 10 مورد از عوامل مختلف ایجاد آن

احساس سوزش در لب‌ها می‌تواند ناخوشایند و ناراحت‌کننده باشد و جالب آنکه این مشکل علت‌های گوناگونی نیز دارد. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی موارد و علت‌های گوناگو.ن آن پرداخته و همگی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

سوزش در لب‌ها و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ در این مطلب قصد داریم تا به 10 مورد از علت‌های گوناگون ایجاد این سوزش اشاره کنیم.

سوزش در لب‌ها

بررسی اجمالی

10 مورد از عوامل ایجاد سوزش در لب‌ها

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

بررسی اجمالی در رابطه با سوزش لب‌ها

واکنش‌های احساسی از طریق سیستم عصبی بدن که از سلول‌ها و عصب‌های زیادی تشکیل شده، ارتباط برقرار می‌کنند. مغز و نخاع، سیستم عصبی مرکزی را تشکیل داده و بقیه بدن جزئی از سیستم عصبی محیطی به شمار می‌روند. یک نمونه از آسیب‌های عصبی، بی‌حسی یا احساس سوزش در تمام قسمت‌های بدن از جمله لب‌ها می‌باشد.

10 مورد از عوامل ایجاد سوزش در لب‌ها

طیف وسیعی از موارد باعث ایجاد بی‌حسی و یا سوزش در لب‌های افراد شده، که به شرح 10 مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت:

آلرژی

اثر واکنش‌های آلرژیک بر روی لب‌ها باعث ایجاد تورم در زیر پوست شده که اصطلاحا به آن angioedema می‌گویند. ایجاد آلرژی در افراد اغلب به علت نوع غذا یا دارو رخ خواهد داد، بنابراین افراد می‌توانند با مراجعه به پزشک، نوع آن را جستجو کنند. در نظر داشته باشید که اگر دچار ضعف، خستگی و تنگی نفس شُدید نیز باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

اطراف لب

گاهی اوقات در زمستان و در هوای سرد، اطراف لب دچار خشکی شده و منجر به بی‌حسی و یا سوزش خواهند شد. برای رهایی از این وضعیت و جلوگیری از ترک‌خوردگی لب، می‌توانید از انواع مرطوب‌کننده‌ها استفاده کرده و نرمی را به پوست خود هدیه دهید.

زخم‌های سرد

اولین نشانه زخم سرد احساس سوزن سوزن شدن و سوزش در اطراف دهان و لب بوده و سپس منجر به زخم خواهد شد. زخم‌های سرد ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس بوده که بسیار عفونی می‌باشد. این ویروس معمولا غیرفعال بوده اما می‌تواند از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن منتقل شود. زخم‌های سرد معمولا بدون درمان در طی 7 تا 10 روز به طور کامل بهبود می‌یابند، اما می‌توانید برای سرعت بخشیدن به عملکرد بهبودی آن، بلافاصله پس از احساس سوزش در لب‌ها، از کرم‌های ضدویروسی استفاده کنید.

تبخال

سوزش در لب‌ها

اکثر افراد در طول دوران زندگی خود دچار آبله مرغان می‌شوند. با این حال، پس از بهبودی کامل، ویروس آن در بدن غیرفعال می‌گردد، اما ممکن است بعدا در زندگی به صورت تبخال ظاهر شده و دچار عفونت، خارش و سوزش گردند که بسیار دردناک می‌باشد. توجه داشته باشید که داروهای ضدویروسی درد را کاهش داده و به بهبود آن کمک خواهند کرد، همچنین قرار دادن یک دستمال مرطوب و خنک بر روی لب‌ها نیز بسیار موثر بوده و به کاهش علائم کمک می‌کند.

آسیب عصبی

یکی دیگر از عوامل سوزش لب‌ها، آسیب فیزیکی به پوست مانند سوختگی می‌باشد. اگر لب‌ها در معرض گرمای شدید و نور مستقیم خورشید قرار بگیرند، احتمال آفتاب‌سوختگی وجود خواهد داشت، همچنین برخورد لب با مواد سمی شوینده نیز به آن‌ها آسیب رسانده و منجر به سوزش، بی‌حسی و درد در ناحیه لب‌ها خواهد شد.

سکته مغزی

سکته مغزی یکی از فوریت‌های پزشکی بوده که ناشی از قطع جریان خون به مغز می‌باشد. علائم سکته مغزی بسیار سریع رخ خواهد داد، بنابراین باید بلافاصله پس از مشاهده موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید.

بی‌حسی یا ضعف در یک طرف بدن

از دست دادن تعادل و سرگیجه

سردرگمی و ناتوانی در صحبت

سردرد شدید بدون هیچگونه علت ظاهری

بی‌حس شدن دهان، لب‌ها و چشم در یک طرف چهره

آسیب به عصب جمجمه

عصب‌های جمجمه در مغز به عوامل حسی، حرکتی و کنترل انسان می‌پردازند. بنابراین هر گونه آسیب به مغز، مانند ضربه مغزی، به عصب‌ها آسیب رسانده و بر کارایی آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. عصب‌های صورت نیز یکی از این موارد می‌باشد، که در صورت بروز هر گونه آسیب‌دیدگی، می‌تواند منجر به از دست دادن احساس در صورت و در نتیجه بی‌حسی و سوزش لب‌ها گردد. حتما در نظر بگیرید که هر گونه ضربه و آسیب به سر می‌تواند خطرناک و جدی باشد، بنابراین در صورت بروز مشکل، توسط پزشک Check up شوید.

حملات ترسناک

همراهان آسان طب؛ یکی از نشانه‌های حملات ترسناک، احساس سوزن سوزن شدن و سوزش می‌باشد. بنابراین اگر احساس سوزش در لب‌های شما با تنگی نفس، ضربان تند قلب و یا لرزش در بدن همراه بود، معمولا نشانه‌ای از یک حمله ترسناک خواهد بود. حملات ترسناک بسیار دردناک و آزاردهنده بوده، اما معمولا بین 5 تا 20 دقیقه بهبود می‌یابد. توجه داشته باشید که اگر فردی به طور مداوم و مکرر دچار حملات ناگهانی شود، باید تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفته تا درمان شوند.

لوپوس

لوپوس یک بیماری در رابطه با سیستم ایمنی بدن افراد بوده که بر بسیاری از قسمت­‌های بدن از جمله عصب­‌ها تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین اگر بافت اطراف عصب‌­ها متورم شود، فشار حاصله ممکن است بر توانایی عصب­‌ها برای انتقال اطلاعات تاثیر منفی بگذارد.

سایر علائمی که ناشی از آسیب به سیستم عصبی بدن می­‌باشد، عبارتند از:

مشکلات بینایی، سرگیجه و درد در ناحیه صورت

پدیده Raynaud (گردش خون)

این پدیده بر جریان خون دورترین قسمت­‌های بدن مانند دست و پا تاثیر می­‌گذارد، اما می‌­تواند بر لب و زبان فرد نیز اثرگذار باشد.

مجراهای خونی به کاهش سرما و یا استرس کمک کرده و موجب احساس سرمای شدید، سوزن سوزن شدن و یا بی­‌حسی خواهد شد. کسی که دچار این پدیده می‌­باشد، برای کاهش علائم خود باید خود را گرم نگه داشته، استرس را کاهش داده و در صورت مصرف سیگار اقدام به ترک آن نماید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

سوزش در لب‌ها

اگر کسی دچار علائم سکته مغزی شود، برای محدود کردن آسیب­‌های آن باید سریعا به پزشک مراجعه کند، همچنین افراد باید برای تشخیص نوع آلرژی مانند آلرژی به غذا، نوشیدنی، دارو و سایر موارد موجود به پزشک متخصص مراجعه کرده تا از مصرف آن اجتناب کنند.

افرادی که دچار حساسیت­‌های شدید شده و به تنگی نفس و مشکل بلعیدن در غذا گرفتار شوند، باید به صورت اضطراری به پزشک مراجعه نمایند.

علت ایجاد سوزش در لب‌ها بسیار مهم و حیاتی است، زیرا تشخیص مناسب بهترین راه برای درمان و جلوگیری از سوزش در لب‌ها به حساب می‌آید.

نگاهی مختصر

رایج­‌ترین دلایل سوزش در لب‌ها، آسیب فیزیکی، ویروس­‌ها و واکنش‌­های آلرژیک می­‌باشد. علت این مشکل باید هر چه زودتر تشخیص داده شده و درمان شود و حتی گاهی ممکن است افراد برای بهبود آن به داروهای تجویزی نیاز داشته باشند، بنابراین دانستن علائم هشداردهنده سکته مغزی و یا واکنش‌­های آلرژیک می­‌تواند نجات­‌دهنده زندگی یک انسان باشد.

Source: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا