واژینیسموس یا دخول غیرممکن ، علائم و درمان (ویدئو)

واژینیسموس یا انقباض غیر ارادی مهبل یا دخول غیرممکن یا ترس از نزدیکی یکی از مشکلاتی است که در رابطه جنسی و اولین دخول برای برخی افراد اتفاق می افتد. یعنی دختر به خاطر ترسی که دارد نمی تواند رابطه جنسی داشته باشد و دخول میسر نیست. طی این بیماری زنان وقتیکه تامپون یا آلت تناسلی وارد واژن می شود، عضلات واژن فشرده شده یا دچار اسپاسم می شوند. این مشکل اکثرا ناراحت کننده و دردناک است و حتی زوج را از ادامه رابطه منصرف می کند. ولی شما با مراجعه به پزشک و انجام برخی تمرینات ورزشی میتوانید این مشکل را حل کنید. دختر خانم ها باید توجه داشته باشند که منشا اصلی این بیماری ترس از نزدیکی است. از شب عروسی و پاره شده پرده بکارت خود غول درست نکنید. با خود بگویید هر کاری که میلیاردها زن در جهان کردند من هم همان کار را می کنم. اگر از هر چیزی بترسید مشکل شما بدتر می شود. مثل یک دندان درد ساده که هر چه بیشتر به آن فکر کنید دردش هم بیشتر می شود. خونسرد باشید و با خود بگویید هیچ اتفاق خاصی قرار نیست بیفتد که من بترسم. اقایان هم باید درباره رابطه جنسی برای بار اول تجربه کسب کنند و در ابتدا از طریق تماس و معاشقه و سایر موارد همسر را آرام کنند.

یک ویدئوی بسیار مفید در این زمینه ببینید:

 

علائم واژینیسموس چیست؟

به گزارش مجله پزشکی آسان طب یکی از علائم واژینیسموس ، رابطه جنسی دردناک است. درد تنها با دخول اتفاق می افتد. معمولا بعد از خروج این درد هم تمام می شود، اما همیشه این طور نیست. این درد شبیه احساس پارگی یا مثل ضربه زدن به دیوار است. بسیاری از زنان بیمار واژینیسموس هنگام قرار دادن تامپون یا در طول معاینه لگن داخلی توسط پزشک کمی اذیت می شوند.

علت واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس

پزشکان دقیقا علت واژینیسموس را نمی دانند. واژینیسموس با اضطراب و ترس از داشتن رابطه جنسی مرتبط است. اما معلوم نیست که اول واژینیسموس اتفاق می افتد یا اضطراب از رابطه جنسی.

برخی از زنان در هر موقعیت و با هر چیزی، دچار واژینیسموس هستند. برخی دیگر تنها در شرایط خاص دچار این مشکل می شوند. مثلا با یک شریک جنسی احساس ناراحت کننده دارند اما با برخی دیگر مشکلی ندارند. (منظور همسر بعدی است یا مثلا زنانی که با چند نفر رابطه دارند) یا فقط با مقاربت جنسی واژینیسموس دارند اما با تامپون و یا معاینات پزشکی مشکلی ندارند.

سایر مشکلات پزشکی مانند عفونت نیز می توانند موجب مقاربت دردناک شوند. بنابراین مراجعه به پزشک برای تعیین علت اصلی درد در هنگام رابطه جنسی، به شما کمک خواهد کرد تا زودتر از شر این مشکل رها شوید.

درمان واژینیسموس

برای درمان واژینیسموس در منزل تمریناتی را انجام دهید تا بتوانید ماهیچه های اطراف مهبل را کنترل و شل نمایید. این روش progressive desensitization نام دارد و موجب دخول راحت تر شما خواهد شد.

برای درمان واژینیسموس انجام تمرینات کگل را انجام دهید. همان عضلاتی که برای جلوگیری از جریان ادرار هنگام ادرار کردن بکار میگیرید را فشرده کنید. این عضلات را منقبض کنید. دو تا ده ثانیه نگه دارید، حالا عضلات را شل کنید.

حدود ۲۰ تمرین در هر بار انجام دهید. شما می توانید این تمرین را چندین بار در روز و به دفعات زیاد انجام دهید.

بعد از چند روز، در حین انجام تمرین، یک انگشت را تا بند اول آن داخل مهبل (واژن) وارد کنید. بهتر است ابتدا ناخن های انگشت خود را کوتاه کنید و از ژل روان کننده استفاده کنید. با یک انگشت شروع کنید و تمرین خود را تا سه انگشت ارتقا دهید. عضلات واژن را در اطراف انگشت خود احساس خواهید کرد و اگر راحت نیستید، همیشه انگشت خود را داخل نکنید.

روان درمانی هم به درمان واژینیسموس کمک خواهد کرد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا