6 مشکل پزشکی و بیماری رایج در پرندگان

امروزه افراد زیادی در دنیا وجود دارند که خواهان نگهداری از حیوانات خانگی می باشند. در این میان پرندگان زیبای خانگی کوچک همانند مرغ عشق و قناری طرفداران زیادی دارند. احتمال ابتلا به بیماری ها در این پرندگان هم مثل حیوانات خانگی دیگر وجود دارد. در ادامه ی مطلب در مورد این بیماری ها در مجله پزشکی آسان طب صحبت خواهیم کرد.

 6 مشکل پزشکی و بیماری رایج در پرندگان

انواع بیماری در پرندگان

از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است، همیشه باید آن را در اولویت دانست. بنابراین ابتدا شما را با بیماری های شایع در پرندگان آشنا می کنیم و سپس در مورد پیشگیری و جلوگیری از آن ها و همچنین درمان آن ها صحبت خواهیم کرد.

 6 مشکل پزشکی و بیماری رایج در پرندگان

آبسه در پرندگان

آبسه ها برجستگی های عفونی و متورمی می باشند که در اثر تماس با اشیای تیز و یا سیم های قفس احتمال دارد به وجود بیایند.  برای درمان بیماری آبسه، در ابتدا باید بر روی آبسه ها تنتورید و یا بتادین بمالید. اگر آبسه ها رسیده باشند و سر باز نکنند، لازم است که دامپزشک آن ها را با سوزن ضد عفونی شده سوراخ کند. پس از سوراخ کردن آن ها ، باید در نقاط مورد نظراز پمادهای  ویتامین A-D  و یا ویتامین A استفاده شود.

بیماری آبله مرغان در پرنده ها

آبله مرغان در پرندگان را به برجستگی های زگیل مانند در اطراف چشم ، منقار و یا پای پرنده می گویند. اگر این تاول ها در داخل حلق پرنده به وجود بیایند، تغذیه و تنفس حیوان دچار اختلال می گردد. فراموش نکنید که بیماری آبله مرغان یک بیماری ویروسی و واگیردار می باشد و در صورت عدم درمان باعث مرگ پرندگان خواهد شد.  جهت درمان ابتدایی بیماری آبله مرغان باید حداقل یک هفته بر روی تاول ها پماد یک و نیم درصدی مرکورکرم مالیده شود.

 6 مشکل پزشکی و بیماری رایج در پرندگان

بریدگی و خراش در پرندگان

این مسئله  احتمال دارد که در هنگام پرواز پرنده در داخل قفس و یا دعوای دو پرنده به وجود آید. راه درمان این است که محل جراحت را با استفاده از آب مقطر و یا سرم های شست و شوی زخم تمیز کنید و پس از این که خشک شد پماد را بر روی زخم بمالید.

پر ریختگی و کچلی از بیماریهای پرندگان

این مسئله در سر و پشت برای پرنده به وجود می‌آید و اغلب سهره، فنچ ، قناری و  بیشتر از همه مرغ عشق به این بیماری مبتلا می گردند. از دلایل ابتلا به این بیماری می توان به تهویه نامناسب ، سرما، رژیم غذایی غلط و انگل های خارجی همانند شپش و کنه اشاره نمود. به همین دلیل پرنده مبتلا به این بیماری باید به مکانی گرم با دمایی مناسب انتقال داده شود و بر روی نقاطی که پرهایش ریخته شده  ویتامین A-D  و یا ویتامین A  مالیده شود و همین طور می توانید مقداری سبزی تازه به حیوان بدهید. توجه داشته باشید که در صورتی که حیوان درمان نگردد باید حتما به دامپزشک مراجعه شود.

پرکنی در پرندگان

عواملی مثل کمبود ویتامین، هوای خشک ، عدم وجود گروه خورشید و عبور هوا موجب می شود که پرنده به صورت مکرر اقدام به پر کردن کند. جهت درمان قفس پرنده را به محل های مختلفی انتقال دهید و هفته ای یک الی دو بار بر روی بدن حیوان مقدار کمی آب بریزید. برای مشکل کمبود ویتامین ها و مواد معدنی هم می توانید جیره ی غذایی پرنده را افزایش بدهید.

 6 مشکل پزشکی و بیماری رایج در پرندگان

 در رفتگی پنجه‌ ها و یا پا ها

حرکات شدید پرندگان برای رهایی از سیم های قفس و یا حتی نصب نادرست چوب های داخل قفس و همچنین جابجایی پرندگان ممکن است باعث دررفتگی پنجه ها و یا مفاصل پرندگان گردد. اگر این مشکل به وجود آمد در صورت آسیب دیدن یک انگشت ، انگشتر به انگشت بعدی ببندید ( برای ۲ الی ۳ هفته ). برای این کار ( آتل بندی ) می توانید از رشته ی پشمی و یا ابریشمی و مقدار کمی چسب چوب استفاده نمایید ( صبر کنید که چسب چوب خشک شود ).

 منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا