دارو کوتریموکسازول Co-Trimoxazole ضد باکتری

دارو کوتریموکسازول جزو داروهای ضد باکتری و ضد میکروب است که در گذشته برای بسیاری از بیماری ها تجویز می شده است اما به دلیل عوارض جانبی آن امروزه آنتی بیوتیک های دیگری به جای آن تجویز می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر از دارو کوتریموکسازول پیشنهاد می شود با ما در این مطلب از سایت آسان طب همراه باشید.

 

مشخصات دارو کوتریموکسازول

دارو کوتریموکسازول
دارو کوتریموکسازول (Co-Trimoxazole)  با نام های تجاری و اختصاری  Fectrim, Septrin : U2  در بازار موجود است. این دارو جزو دسته دارویی ضد باکتری و ضد میکروب ها جای می گیرد. میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  نسبتا زیاد است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم است . برای استفاده از دارو کوتریموکسازول احتیاج به نسخه پزشک است و مصرف این دارو برای مردم در صورت تجویز بلامانع است. دارو کوتریموکسازول که ترکیبی از ۲ داروی ضد باکتری به نامهای تری متوپریم و سولفا متوکسازول می باشد، برای درمان عفونت های شدید دستگاه تنفسی و عفونت های مجاری ادراری به کار می رود. البته زمانی که این عفونت ها با دیگر داروها، قابل درمان نباشند. همچنین برای جلوگیری و درمان عفونت های قارچی، عفونت های ناشی از مسمومیت و درمان بیماری ذات الریه، مورد استفاده قرار می گیرد.دارو کوتریموکسازول به شکل های  قرص، محلول، آمپول در بازار و داروخانه ها قابل خریداری می باشد . بهترین زمان مصرف دارو  دو بار در روز ترجیحا همراه با غذا می باشد و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  معمولا ۴ قرص در روز(هر قرص ۴۸۰ میلی گرم) است.

 

 چگونگی تاثیر دارو کوتریموکسازول

دارو کوتریموکسازول

اثرات این دارو ظرف ۱ تا ۴ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمنا این اثرات دارو کوتریموکسازول ۱۲ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت. این دارو به عنوان دارویی برای عفونت های جدی و خطرناک است و برای عفونت های ساده از آن استفاده نمی شود.  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس اطفال و بچه ها نگهداری شود. ضمنا از تابش نور محافظت گردد. رژیم غذایی خاص هنگام مصرف دارو بدین صورت است که  نوشیدن مقدار زیادی مایعات، بخصوصی در آب و هوای گرم، هنگام درمان با این دارو، ضرورت دارد.  دوره درمان با این دارو را کامل کنید، حتی اگر احساس بهبودی نمودید. زیرا منشأ عفونت ممکن است هنوز فعال باشد و قطع نابهنگام درمان با دارو، ممکن است منجر به عود مجدد علائم بیماری گردد. ضمنا اگر دچار ظاهر شدن جوش، خارش پوست و یرقان گشتید مصرف دارو را قطع کرده پزشک را در جریان قرار دهید.

 

عوارض جانبی مصرف دارو کوتریموکسازول

دارو کوتریموکسازول

معمول ترین عوارض مصرف این دارو عبارتند از: ظاهر شدن جوش و خارش پوست بدن. در صورت بروز این عوارض، مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را در جریان قرار دهید. ضمنا عوارض دیگری مانند تهوع یا استفراغ، اسهال، زخم زبان و سردرد نیز ممکن است حادث شود. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید. * اگر به دردهای مزمن کلیوی و کبدی دچار می باشید. * اگر مبتلا به هر نوع بیماری خونی هستید. * اگر به داروهای موسوم به سولفونامیدها، حساسیت دارید. * اگر از بیماری سنگ مثانه، رنج می برید. اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.
مصرف دارو برای زنان حامله معمولا مجاز نمی باشد. زیرا مصرف دارو ممکن  است موجب نقص در رشد نوزاد گردد. مصرف دارو برای زنان شیرده چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه اثر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. .مصرف این دارو برای بچه های زیر ۶ هفته مجاز نیست، و بچه های بزرگتر، باید دوز کمتری از دارو را مصرف نمایند. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال بعلت احتمال وقوع عوارض شدید، سعی شود کمتر از دوز مجاز دارو، مصرف گردد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال استفاده طولانی مدت از این دارو، موجب  کاهش میزان اسیدفولیک می گردد که در نهایت بیماری آنمی (کم خونی) را بدنبال دارد. بنابراین استفاده از مکمل های اسیدفولیک در طی مدت درمان با دارو، ضروری است.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا