داروی لاموتریژین Lamotrigine ضد تشنج و صرع

داروی لاموتریژین از جمله دارو هایی است که در درمان بیماری صرع که نوعی عارضه ی مغزی و دارای تشنج های متوالی بر اثر اختلال در جریان الکتریکی سلول ها رخ می دهد, کاربرد داشته و از بروز این تشنج ها جلوگیری می کند. بد نیست که بدانید تشنج به حرکات غیر ارادی در بدن ,چشم ها و سایر قسمت ها به دلیل اختلال در فعالیت الکتریکی مغز گفته می شود. این حرکات غیر عادی بدن تاثیراتی در احساسات و هیجان و هوش انسان بر جای می گذارد که گاه بسیار مخرب بوده به همین سبب کنترل و پیشگیری از آن حائز اهمیت فراوان می باشد. در این مطلب ما سعی بر این داریم که با ارائه توضیحات کافی از داروی لاموتریژین و عملکرد آن سوالات ذهن شما عزیزان را در این باره پاسخ دهیم.

 

مشخصات داروی لاموتریژین

داروی لاموتریژین
همراهان عزیز آسان طب: داروی لاموتریژین (Lamotrigine) تنها با نام تجارتی و اختصاری Lamictal در بازار موجود و در دسترس خریداران قرار دارد. همانطور که در مقدمه نیز خدمتتان عرض کردیم داروی لاموتریژین در طبقه بندی به عنوان دارویی ضد تشنج و ضد اضطراب جای می گیرد و به گفته ی پزشکان مصرف کنندگان این دارو باید بدانند که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم تایید شده است. برای مصرف این دارو به صورت خودسر نمی توان عمل کرد و حتما داروخانه از شما نسخه ی پزشک معالجتان را درخواست می کند.

یاداور می شویم که این دارو به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر ضد تشنج، برای درمان بیماری صرع مورد استفاده قرار گرفته و مکانیسم اثر دارو بدین صورت است که بین اعصاب تحریک کننده و اعصاب باز دارنده مغز، توازن و تعادل ایجاد می نماید. داروی لاموتریژین را می توان به شکل قرص و قرص های جویدنی اسفاده کرد. به گفته ی بسیاری از پزشکان بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۲ بار و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در روز اعلام شده است. ضمنا اگر داروی لاموتریژین همراه با داروهای دیگر استفاده می شود، میزان دوز مصرفی با توجه به نوع و دوز داروهای دیگر تغییر می کند.

 

چگونگی تأثیر داروی لاموتریژین

داروی لاموتریژین

اثرات این دارو ظرف مدت ۵ روز پس از شروع درمان با دارو، ظاهر و این اثرات مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز در بدن باقی خواهند ماند. لاموتریژین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این دارو می توان به پیشگیری از فاز افسردگی در بیماران دوقطبی نیز اشاره کرد که این کاربرد بسیار شایع نمی باشد. قابل یاداوری است که این دارو همانند بسیاری از داروهای دیگر باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک، دور از دسترس اطفال نگهداری شود. هرگز مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید زیرا خود پزشک بعد از دو هفته از درمان با این دارو به تدریج از میزان دوز مصرفی، خواهد کاست.

عوارض جانبی مصرف داروی لاموتریژین

داروی لاموتریژین

از عوارض معمول مصرف داروی لاموتریژین می توان به ظاهر شدن جوش، تهوع، سردرد، خستگی، بی خوابی، سرگیجه، لرزش بدن و گیجی، اشاره نمود. ضمنا اگر دچار گلودرد، تورم بدن، اخلال در بینایی، دو بینی یا سوزش غیر طبیعی، گشتید سریعا با پزشک مشورت نمایید. از آن جایی که این دارو بر سیستم عصبی تاثیر دارد لذا ممکن است برخی از این عوارض به صورت نامحسوس ایجاد شود اما نکته اینجاست که تاثیرات این دارو هم چند هفته پس از شروع درمان آشکار می شود پس به مصرف دارو ادامه داده تا متوجه بهبود خود شده در این میان نیز با پزشک خود برای کنترل عوارض جانبی آن مشورت کنید.

 

نکات احتیاطی مهم در مصرف داروی لاموتریژین

داروی لاموتریژین

اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار می باشید، از بیماری تالاسمی رنج م یبرید، نارسایی قلبی دارید و یا داروهای دیگری را مصرف می کنید، حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

مصرف این دارو از نظر پزشکی در دوران حاملگی و همچنین شیردهی به اثبات نرسیده است به همین دلیل هر فرد با توجه به شرایط خود و توصیه های پزشک معالجش باید از این دارو استفاده کند.

کودکان زیر دو سال مجاز به استفاده از این دارو نمی باشند.

کودکان بالای 12 سال حتما باید از مصرف این دارو به تنهایی خودداری کرده و همراه با دیگر داروهای تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایند.

مصرف در افراد بالای ۶۰ سال بلامانع می باشد ولی چون دارو می تواند موجب سرگیجه و اختلال در بینایی گردد، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پرمخاطره انجام می دهند بهتر است هنگام مصرف این دارو از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا