قرص مرکاپتوپورین Mercaptopurine ضد سرطان

امروزه سرطان ها از جمله بزرگترین و شایع ترین امراض در تمام دنیا به حساب آمده که تمامی پزشکان و متخصصان برای ریشه کن کردن و درمان آن به تحقیقات گسترده ای مشغول هستند. داروهای بسیاری از جمله قرص مرکاپتوپورین تا به امروز برای مقابله با سرطان کشف و مورد استفاده قرار گرفته که در بعضی افراد بسته به نوع و پیشرفت سرطان تاثیرات مختلفی داشته است. این دارو در درمان لوسمی های لنفوسیتیک و میلو سیتیک مزمن نتایج قابل توجهی ارائه کرده است. در این مطلب به با جمع آوری اطلاعاتی از قرص مرکاپتوپورین به برخی سوالات شما عزیزان در خصوص این دارو پاسخ می دهیم.

مشخصات قرص مرکاپتوپورین

قرص مرکاپتوپورینقرص مرکاپتوپورین (Mercaptopurine) که با نام تجارتی و اختصاری Puri-Nethol  و همانطور که در مقدمه نیز خدمتتان عرض کردم به عنوان یک داروی ضد سرطان کاربرد دارد.به دلیل اهمیت زیاد و کابرد خاص این دارو فرد متقاضی فقط و فقط به ارائه نسخه پزشک قادر به تهیه آن از داروخانه ها بوده و عرضه ی قرص مرکاپتوپورین به عموم افراد ممنوع است. طبق نظر متخصصین میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم اعلام شده است. یاداور می شوم که این داروی ضد سرطان بطور وسیعی برای درمان انواع معینی از بیماری لوسمی (زیاد شدن گلبول های سفید خون)، به صورت انفرادی یا در مواقع لزوم همراه با داروهای دیگر ضد سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. با رجوع کردن به منابع معتبر پزشکی و به دلیل اهمیت زیاد این دارو بهترین زمان مصرف دارو روزی یک بار اندازه و اندازه دوز مجاز دارو بستگی به وزن بدن فرد و نوع بیماری دارد.

چگونگی تأثیر قرص مرکاپتوپورین

قرص مرکاپتوپورین

اثرات این دارو ظرف 1 تا ۲ هفته پس از شروع درمان با دارو، ظاهر و این اثرات ممکن است چندین هفته پس از قطع درمان با دارو، در بدن دوام داشته باشند. مکانیسم اثر این دارو بدین شکل است که با خوردن قرص مرکاپتوپورین در درون سلول ها به شکل فعال خود رسیده و به رقابت برای ساخت آنزیم های پورین مشغول به تاثیرات آنتی متابولیت سیتوتوکسیک خود می کند. نکته ی مهم در مصرف این دارو این است که هرگز مصرف آن را بدون مشورت با پزشک خود نباید قطع کنید چون این قطع خودسر به وخیم تر شدن و حتی پیشرفت بیشتر بیماری کمک می کند. این دارو نیز مانند بسیاری از داروهای دیگر باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود. ضمنا از تابش نور محافظت گردد.

عوارض جانبی مصرف قرص مرکاپتوپورین

قرص مرکاپتوپورین

از آن جایی که مصرف این دارو در عنوان یک داروی ضد سرطان بسیار حائز اهمیت است پس تاثیرات عمیقی نیز در سیستم بدنی فرد می گذارد.می توان گفت مهمترین عوامل این دارو، تهوع، استفراغ و کم اشتهایی می باشند. ضمنا ممکن است عوارضی مانند آنمی (کم خونی)، لختگی خون، تیره شدن مدفوع و استفراغ خونی، نیز حادث شوند. در ضمن برخی افراد مصرف کننده این دارو ممکن است دچار یرقان و زخم دهان گردند. شایان ذکر است که تمامی افراد مصرف کننده قرص مرکاپتوپورین به همه ی این عوارض دچار نمی شوند!

نکات احتیاطی مهم در مصرف قرص مرکاپتوپورین

قرص مرکاپتوپورین

اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید:

اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار می باشید 

اگر از بیماریهای نقرس، رنج می برید.

اگر اخیرا دچار هر نوع عفونتی گشته اید و یا مبتلا به سنگ مثانه می باشید.

اگر داروهای دیگری را مصرف میکنید.

مصرف دارو برای زنان حاملهو همچنین زنان شیرده معمولا مجاز نمی باشد و توصیه نمی شود زیرا روی بچه تاثیر منفی می گذارد.

مصرف دارو برای بچه ها و اطفال با کاهش دوز مصرفی مجاز دارو، ضروری می باشد.

مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال بخاطر احتمال وقوع عوارض شدید، با کاهش دوز مصرفی مجاز دارو ضرورت دارد.

استفاده طولانی مدت از این دارو، ممکن است موجب کاهش فعالیت مغز استخوان گشته و در نهایت کاهش گلبول های خونی را بدنبال داشته باشد.

اگر بیماری شما نسبت به قرص مرکاپتوپورین مقاومت نشان میدهد با پزشک خود صحبت کرده و راه های جایگزینی را انتخاب کنید.

در طول درمان با این دارو حداقل 3 لیتر آب در روز باید خورده شود و میزان دفع مایعات کنترل شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا