تولید مثل ماهی آروانا سیلور از ماهی های بزرگ آکواریومی

معمولا برای تکثیر ماهی آروانا سیلور ( نام علمی osteolossum bicirrhosum) از حوضچه یا استخر استفاده می شود. نگهداری تعداد زیادی آروانا در یک مکان ممکن است منجر به نزاع بین آن ها و در نهایت کاهش تعداد آن ها شود ، بنابراین بچه ماهی ها باید فضای کافی برای رشد در اختیار داشته باشند .

تولید مثل ماهی آروانا سیلور از ماهی های بزرگ آکواریومی
ماهی آروانا سیلور

معمولا برای تکثیر ماهی آروانا سیلور از حوضچه یا استخر استفاده می شود. این ماهی ها پرورش دهندگان بچه های خود هستند ، به خصوص نرها که تخم ها و یا بچه ها را حداقل برای مدت 2 ماه در دهان خود نگهداری می کند . در مقالات گذشته با آروانا سیلور ها آشنا شدید ؛ در ادامه این مقاله با روند تکثیر و تولید مثل ، روش تعیین جنسیت و رفتار های پیش از تخم ریزی در ماهی آروانا سیلور آشنا می شوید.

تکثیر و تولید مثل ماهی آروانا سیلور

قطرتخم ها 4 الی 5 میلی متر هستند و بچه ها نیز 5 الی 7 سانتی متر و حدود 12 الی 30 عدد می باشند . والدین باید سریعاً از بچه ها جدا گردند . این عمل می تواند با باز کردن و جستجوی دهان پدر صورت بگیرد . البته اگر والدین از بچه ها نگهداری می کنند نیازی به جداسازی نخواهد بود ، حتی جداسازی می تواند موجب وارد شدن لطمات روحی به والدین گردد . اما اگر نشانه هایی مبنی بر خورده شده تخم ها و یا نوزادان توسط والدین مشاهده شود باید فورا از هم جدا گردند . برخی از پرورش دهندگان مزیت هایی را در جداسازی والدین و تخم ها عنوان می کنند که شاید مهم ترین آن ها تسریع زمان تخم ریزی بعدی می باشد .
با غذاهایی چون آرتمیا و نوزادان ماهیان و نوزادان ماهیان زنده زا بچه آروانا ها به سرعت رشد خواهند کرد . نگهداری تعداد زیادی آروانا در یک مکان ممکن است منجر به زد و خورد ( نزاع ) بین آن ها و در نهایت کاهش تعداد آن ها شود ، بنابراین بچه ماهی ها باید فضای کافی برای رشد در اختیار داشته باشند . آن ها باید در تانک های بزرگ و یا حوضچه ها پرورش بیابند و در آن مکان نیز باید بزرگترین ماهی باشند .

در صورت نگهداری چندین ماهی آروانا سیلور مشکلی که ممکن است پدیدار شود ، درگیری و نزاع آن ها می باشد . برای جلوگیری از امر می توانید از ماهی دیگری بعنوان هدف استفاده کنید . برای مثال از یک گلدفیش 15 سانتی متری به عنوان هدف استفاده شود و با قرار دادن آن در تانک حاوی آروانا ، سایر آروانا ها توجه شان به همنوعانشان قطع و یا کم می گردد.

تولید مثل ماهی آروانا سیلور از ماهی های بزرگ آکواریومی
تشخیص جنسیت ماهی آروانا سیلور

یکی از بارزترین راه برای تشخیص جنسیت ماهی آروانا سیلور این است که دهان ماهی های نر از دهان ماده ها بزرگتر می باشد. 
پس از تولید مثل ، ماهی آروانا سیلور نر عهده دار جابجایی تخم ها در دهان است و تا زمان بالغ شدن بچه ها که 50 الی 60 روز به طول می انجامد از آن ها به همین شکل نگهداری خواهد کرد .
آرواناهای جوان به راحتی از سوی گونه های پرخاشگر ماهی ها همچون چاقوماهی ، سیکلیده ها ، کت فیش های بزرگ و لجن خوار دچار آسیب دیدگی می شوند اما آروانا های بزرگ می توانند از لارو پشه ، ماهی های کوچک ، کک ، پلانکتون فریز شده و غذاهای دانه ای تغذیه کنند .

تولید مثل ماهی آروانا سیلور از ماهی های بزرگ آکواریومی
رفتارهای قبل از تخم ریزی در ماهی آروانا سیلور

آروانا ها با تعقیب یکدیگر اظهار علاقه ی خود را به هم نشان می دهند که این رفتارها چند روز الی چند هفته پس از انتخاب جفت انجام می گردد و معمولاً آروانای نر به تعقیب آروانای ماده می پردازد و آن ها در یک حلقه شنا می کنند .

تولید مثل ماهی آروانا سیلور از ماهی های بزرگ آکواریومی
یک الی دو هفته پیش از تخم ریزی آروانا های جفت خورده با هم شنا می کنند و تماس های بدنی بین آن ها صورت می گیرد که پس از این مدت و با اظهار علاقه دو طرف ماهی آروانا سیلور ماده به سرعت تخم ها را رها می کند و آروانای سیلور نر هم در زمان کوتاهی آن ها را بارور می سازد .
بعد از این عمل آروانای نر تخم ها را با دهان برداشت می کند و تا هنگامی که بچه ها بتوانند آزادانه در آب شنا کرده و از خود دفاع نمایند ، از آن ها نگهداری خواهد کرد .
کیسه ی چربی زیر شکم بچه های ماهی آروانا سیلور بسیار بزرگ است و مدت ها تنها غذای آن ها به حساب می آید . در طول این مدت ، آن ها در دهان آروانای نر زندگی می کنند .

تولید مثل ماهی آروانا سیلور از ماهی های بزرگ آکواریومی
پیش از تمام شدن کیسه ی چربی زیر شکم بچه ها اندازه ی آن ها 45 الی 50 میلی متر است و نمی توانند آزادانه شنا کنند . بر طبق بررسی های انجام شده در مجله ی آسان طب ؛ تخم های بارور شده از سومین روز به بعد در دهان آروانای سیلور نر هچ می گردند که میانگین تعداد بچه ها بین 21 الی 29 آروانا می باشد .
در طول هفته ی اول از هچ شدن تخم ها ، بچه ها هنوز کیسه ی چربی دارند و بیش تر در ته تانک می مانند و نیازی به تغذیه ندارند . آن ها کم کم شروع به شنا کردن می کنند و تلاش می کنند از کف آکواریوم به لایه های بالایی برسند که دوره ی موفقیت آن ها که منجر به شنای آزادانه می گردد ، و هفت هفته طول می کشد .
برای سرعت بخشیدن به شنای آزادانه بچه های ماهی آروانا سیلور و جلوگیری از آسیب رساندن بچه ها به یکدیگر پس از تمام شدن کیسه ی چربی آن ها ، از غذاهای زنده ( همانند بچه های گوپی ) برای تغذیه ی آروانا ها استفاده نمایید .

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا