هورمون انسولین و چاقی چه ارتباطی با یکدیگر دارند

انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و برای تاثیرگذاری کربوهیدرات و سوخت و ساز چربی مهم است. انسولین، گلوکز جذب شده در خون را به سمت ماهیچه‌ها، کبد و چربی سوق می‌دهد. این یک فرایند مهم است تا از وجود انرژی لازم برای عملکردهای روزمره بدن مطمئن شویم و همچنین برای حفظ قند خون طبیعی نیز الزامی است. در این مقاله قصد داریم تا ارتباط هورمون انسولین و چاقی را بیان کنیم.

چه ارتباطی میان هورمون انسولین و چاقی است؟

انسولین و چاقی

در بدن یک فرد چاق گاهی سیگنال­های انسولین از بین می روند و بافت ­ها دیگر به فکر کنترل سطح قند خون نیستند، این می تواند منجر به ابتلا به بیماری دیابت نوع دو و سندروم متابولیک شود.

هورمون انسولین یک داروی رایج در درمان دیابت است. این دارو به خودی خود باعث اضافه وزن نمی شود، اما چاقی به عنوان یک عارضه جانبی میتواند در طی انسولین درمانی رخ دهد. هورمون انسولین در پایین آوردن قند خون بسیار خوب عمل می کند و در بعضی موارد افراد به دلیل عدم استفاده کافی بدن از آن قند خون بالایی دارند. پس وقتی شروع به دریافت هورمون انسولین می کنند، بدنشان به استفاده درست از قند می پردازد که بعضی اوقات می تواند باعث اضافه وزن شود. اضافه شدن وزن یک عارضه جانبی معمول در روند انسولین درمانی است اما لزوما همیشه اتفاق نمی­ افتد.

به عبارت دیگر وقتی ما نوعی ماده غذایی را مصرف می کنیم مخوصا اگر دارای قند زیادی باشد، باعث ترشح هورمون انسولین در بدن ما می شود. هورمون انسولین قند را از خون می گیرد و آن را به صورت گلیکوژن ذخیره می کند، این امر سبب کاهش قند خون می شود. قند ذخیره شده در سلول های ماهیچه ای (به شکل تجمع گلیکوژن) به عنوان یک منبع سوخت برای بدن حساب می شود و مقدار اضافه آن به شکل چربی ذخیره می گردد.

وجود هورمون انسولین باعث می شود که بدن از چربی به عنوان منبع انرژی (سوخت) استفاده نکند، اگر هورمون انسولین در بدن نباشد یا کم باشد بدن از چربی ها به عنوان منبع انرژی استفاده خواهد کرد. به گزارش آسان طب اگر یک بیمار دیابتی الزامات و پرهیزهای مربوط به تغذیه را رعایت نکند، کالری زیادی به بدنش وارد می شود و این مورد سبب اضافه وزن و چاقی او خواهد شد.

انسولین چگونه باعث چاقی می‌شود؟

انسولین و چاقی

نکته ای که لازم است به آن اشاره نماییم این است که هر چه قند خونی که از مصرف مواد غذایی حاصل می شود بیشتر باشد، به همان اندازه ترشح هورمون انسولین هم بالا می رود. عکس همین موضوع هم وجود دارد یعنی با مصرف غذایی که قند خون را خیلی بالا نمی برد، انسولین کمتری هم ترشح می شود و سیستم ذخیره سازی فعال نمی گردد. برای این که هورمون انسولین باعث چاقی ما نشود باید تلاش کنیم تا از غذاهایی استفاده کنیم که خیلی نیاز به انسولین نداشته باشند، زیرا تولید انسولین بیش از اندازه باعث افزایش وزن می گردد.

در وقت نیاز، گلیکوژن بایستی به گلوکز یا همان قند خون تبدیل شود. برعکس انسولین، هورمون دیگری به نام گلوکاگرل یا گلوکاگون وظیفه لاغر کردن بدن را دارد، این هورمون زمانی ترشح می شود که بدن با افت قند خون مواجه باشد و هورمون انسولین در خون نباشد. پس رابطه میان هورمون انسولین و چاقی یک رابطه طبیعی است و نباید درباره آن نگرانی خاصی وجود داشته باشد.  

نباید فراموش کرد، میزان قند خون در خون (1 گرم در هر یک لیتر خون) معمولا ثابت می ماند، این مورد برای این است که غذای مغز دائما تامین شده باشد. مغز انسان روزانه حدودا صد گرم قند از خون می گیرد و مصرف می نماید. بنابراین لازم است این صد گرم قند خون بلافاصله جایگزین شود. البته قندی که مغز مصرف می کند، بیشتر از گلیکوژن کبدی می گیرد تا از قندی که تازه تولید شده است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35