تشریح بیماری تترالوژی فالوت در نوزادان

عملکرد اصلی قلب این است که خون را به صورت شبانه روزی به سرتاسر بدن پمپاژ کند. این خون سبب تغذیه و اکسیژن بدن شده و اگر قلب به درستی کار نکند ممکن است در انتقال و جریان خون به سایر اندام‌ها با مشکل مواجهه شود که این مسئله به نوبه خود بر مقدار اکسیژن به سایر بافت‌های بدن تاثیر خواهد گذاشت. در برخی مواقع، نوزاد پس از تولد دچار نقص یا مشکلات قلبی بوده که این نقایص به عنوان نقص مادرزادی قلب شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی و ارزیابی بیماری تترالوژی فالوت بپردازیم.

تترالوژی فالوت

اطلاعاتی در رابط با بیماری تترالوژی فالوت

به گزارش مجله پزشکی آسان طب تترالوژی فالوت در حقیقت نقص مادرزادی قلب بوده و اگر مورد درمان قرار نگیرد می‌تواند کشنده باشد. این بیماری از هر 2000 نفر یک نفر را تحت تاثیر خود قرار داده و میان پسران و دختران به شکل مساوی رخ می‌دهد. تترالوژی فالوت نادر است اما شایع‌ترین بیماری قلبی مادرزادی می‌باشد. نوزادان مبتلا به این بیماری همزمان به این 4 نقص مبتلا هستند:

 • وجود حفره بین بطن راست و چپ که به آن نقص جدار بطنی نیز گفته می‌شود
 • تنگ شدن دریچه شریان ریوی که قلب را به ریه‌ها متصل می‌سازد
 • افزایش حجم بافت بطن راست
 • قرار گرفتن آئورت در محل غیرطبیعی ( در این بیماری ریشه آئورت بر روی دیواره بین بطنی قرار گرفته است)

معرفی علائم تترالوژی فالوت

علائم این بیماری ممکن است در هنگام تولد و یا کمی پس از آن بروز نمایند و شامل موارد زیر می‌گردند:

 • آبی شدن رنگ پوست در نوزادان
 • شکل غیرطبیعی انگشتان دست و پا و یا رشد پوست و استخوان در اطراف ناخن‌ها
 • مشکل بودن مصرف غذا
 • کاهش هوشیاری
 • صدای غیرطبیعی قلب
 • لاغری و عدم افزایش طبیعی وزن خصوصا در کودکان

معرفی علل و عوامل موثر در بروز این بیماری

علت دقیق تترالوژی فالوت هنوز ناشناخته است و برخی علت آن را عوامل ژنتیکی عنوان کرده‌اند اما عوامل متعددی با این بیماری همراه هستند که در این قسمت از مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • مصرف مشروبات الکلی توسط مادران
 • بیماری دیابت
 • سن بالای 40 سال در بارداری
 • وجود یک بیماری ویروسی در دوران بارداری مانند سرخجه
 • رژیم غذایی ضعیف در طول دوران بارداری

بهتر است بدانید که افراد مبتلا به این عارضه اغلب دارای اختلالات مادرزادی مانند سندرم داون هستند.

چگونگی تشخیص تترالوژی فالوت در نوزادان

تترالوژی فالوت

زمانی که جنین در رحم مادر می‌باشد، پزشکان می‌توانند توسط سونوگرافی اختلال قلبی را تشخیص دهند، همچنین پزشکان ممکن است کمی بعد از تولد و با بروز علائم نامبرده شده متوجه این بیماری شوند. آنها اغلب این بیماری را در نوزادان به راحتی تشخیص خواهند داد اما اگر نقص‌ها شدید نبوده و علائم نیز خفیف باشند، ممکن است تشخیص به تاخیر بیفتد. در این موارد تشخیص معمولا پس از برخورد کردن والدین به یک چیز غیرعادی و یا در نتیجه مراجعه مرتب به متخصص اطفال صورت خواهد گرفت. آزمایشاتی که می‌توانند در تشخیص تترالوژی فالوت کمک کننده باشند، به شرح ذیل خواهند بود:

 • اشعه ایکس قفسه سینه به منظور بررسی اختلالات ساختاری
 • انجام اکوکاردیوگرافی به منظور بررسی اختلالات ضربان قلب
 • انجام MRI قلب برای بررسی مشکلات ساختاری
 • آزمایش اکسیمتری پالس برای اندازه گیری سطح اکسیژن در خون
 • کاتتریزاسیون قلبی

معرفی شیوه‌های درمانی این مشکل

تترالوژی فالوت برای درمان نیاز به عمل جراحی دارد و این کار معمولا در چند ماه اول زندگی فرد اتفاق می‌افتد. جراحی شامل بسته شدن حفره میان دیواره‌ بطن‌ها و افزایش قطر شریان ریوی خواهد بود. در صورتی که پزشکان قادر به انجام کامل عمل جراحی نباشند، باید تا زمانی که جراحی کامل انجام شود، جراحی موقت صورت بگیرد. توجه داشته باشید که اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند مشکلات ریتم قلب، تاخیر در رشد و تشنج را ایجاد نماید. در برخی موارد نادر نیز ممکن است شرایط هرگز بهبود نیافته و ثابت نگردد که در این مواقع فرد معمولا تا سن 20 سالگی دچار مرگ خواهد شد، اما معمولا پزشک متوجه شرایط اولیه و انجام عمل جراحی برای اصلاح مشکل خواهد شد. پس از انجام عمل جراحی، فرد باید تحت نظارت یک متخصص قلب قرار بگیرد. متخصص قلب پیگیری‌های لازم را به طور منظم انجام داده و با پزشک اصلی که جراحی را انجام داده است در رابطه با نوع دارو و یا مشکلات بهداشتی احتمالی مشورت خواهد کرد.

توصیه‌هایی به افراد مبتلا به بیماری تترالوژی فالوت

تترالوژی فالوت

برخی از افراد مبتلا می‌توانند بدون هیچگونه محدودیتی به فعالیت‌های عادی روزانه خود بپردازند اما در برخی مواقع افراد مبتلا به تترالوژی فالوت، پس از عمل جراحی باید تمرینات خود را محدود سازند و این محدودیت بیشتر شامل ورزش‌های رقابتی خواهد بود ولی اگر این افراد می‌خواهند از لحاظ جسمی فعال باشند باید در این باره با پزشک خود مشورت کرده تا وی یک فعالیت سالم را پیشنهاد دهد. توجه داشته باشید که نوع و دوره مصرف دارو باید حتما توسط پزشک و تحت نظارت وی انجام گیرد، از این رو از مصرف خودسرانه داروها جداً پرهیز نمایید زیرا می‌تواند شما را دچار مشکلات عدیده‌ای نماید. افراد مبتلا به این بیماری با مراجعه مرتب به پزشک سلامت خود را تضمین کرده و می‌توانند از بروز هرگونه خطر و اثرات نامطلوب جلوگیری نمایند. نکته قابل توجه و حائز اهمیت آن است که کودکان مبتلا به تترالوژی فالوت باید در تمام طول مدت زندگی خود تحت نظارت پزشک متخصص قلب قرار گیرند تا آن‌ها با انجام آزمایشات دقیق و مختلف روند درمان افراد مبتلا را تحت کنترل داشته باشند. برخی از این آزمایشات شامل الکتروکاردیوگرام، هولتر مانیتور، تست ورزش استرس، اکوکاردیوگرام و MRI های قلبی است، این آزمایشات در حقیقت به تعیین اینکه آیا فرد به روش دیگری مانند کاتتریزاسیون قلب یا عمل جراحی بیشتری نیاز دارد، کمک خواهد کرد. در نظر داشته باشید که برخی افراد مبتلا به این بیماری ممکن است پس از گذشت یک دوره طولانی پس از جراحی دچار عملکرد ضعیف ماهیچه‌های قلب شوند که در این صورت مراجعه به پزشک و مصرف داروهای تجویز شده امری ضروری محسوب می‌شود، همچنین زنان مبتلا به این عارضه باید قبل از اقدام برای بارداری با پزشک متخصص قلب خود در این باره مشورت کرده و تحت معاینه کامل قرار بگیرند تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری به عمل آید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا