راهکارهای مهم جهت ارتباط با آدم‌های مشکل‎‌دار

ما همواره با افراد و آدم‌های مشکل‌دار در زندگی مواجه می باشیم کـه درک کردن و مصاحبت با آنها تا حدودی دشوار است. ایـنگـونـه افراد که از دید ما ممکن است غیر عادی بـه نظر آیـنـد، در همه جا وجود دارند و ما مجبوریم که به نوعی با آنها کنار بیاییم. اما با تمام سازگاری که در مواجهه با این افراد به طرق مختلف از خود نشان می دهیم گاهی اوقات سوال ذهن مان را قلقلک می دهد و ما را مجبور به ردیابی پاسخ می کند: چرا خود را جهت کنترل واکنش هایمان به زحمت بیندازیم؟

آدم‌های مشکل‌دار

نحوه برخورد با آدم‌های مشکل‌دار و جلوگیری از آزرده شدن خودمان

یک جمله مشهور وجود داد که” کینه ورزیدن نسبت به دیگری مانند این است که جرعه ای زهر بنوشیم و توقع داشته باشیم که طرف مقابل بمیرد.” تنها کسی که آزار می بیند خودمان هستیم. وقتی ما جواب بدی را با بدی می دهیم درونمان به هم می ریزد و از نظر روحی و روانی نیز دچار غم و اندوه می شویم.

این مشکل دیگران است و نه شما

در واقع رفتار منفی مردم بازتاب درونشان است که نمود خارجی پیدا می کند و شما هم بر حسب اتفاق در برابرشان قرار می گیرید. این رفتار، شخصی نیست پس چرا ما به دل می گیریم؟ پاسخ این است که نفس ما مشکلات و کشمکش ها را دوست دارد. اغلب زندگی مردم آنقدر خسته کننده و بی روح است که می خواهند دیگران را نیز در آن سهیم کنند. خیلی وقت ها پیش آمده که شخصی عمدا نظر ناراحت کننده ای در سایت می گذارد و مرتب چک می کند که ببیند که آیا کسی جواب آن را داده و اگر کسی نظری داده جواب منفی تری بدهد.

جدال با نفس

زمانی که ما بی اراده واکنش نشان می دهیم این واکنش طبیعی و صادقانه است. اما آیا عاقلانه است؟ با این کار چه چیزی حل می شود؟ پاسخ این است هیچ چیز. گرچه که نیاز نفس ما را برای جدال ارضا می کند. آیا متوجه شده اید که وقتی ما به مقابله برمی خیزیم در ذهنمان احساس رضایت می کنیم؟ اما روحمان آزرده است؟ قلبمان سخت می شود و به سراغ افکار خشونت آمیز می رویم؟

خشم، خشم را می پروراند

خیلی به ندرت پیش می آید که عکس العمل در مقابل شخصی منفی و آدم‌های مشکل‌دار نتیجه خوبی داشته باشد. این کار فقط آتش خشم را شعله ور می کند و واکنش منفی تر شخص را به دنبال دارد. اگر ما بدون درنگ واکنش نشان دهیم انرژی خود را صرف دفاع از خود کرده ایم و از نظر روانی احساس می کنیم که باید برای دفاع از خود دست به مقابله بزنیم.

تا حالا توجه کرده اید هرچه اندیشه های ما خشمناک تر می شود ما عصبانی تر می شویم؟ این یک مارپیچ منفی روحی است.

هدر رفتن انرژی آدم‌های مشکل‌دار

“به هر چه توجه کنیم انرژی ما نیز صرف آن می شود.” به هر چه که توجه کنیم پرورش می یابد. از آنجا که ما در یک زمان فقط می توانیم روی یک مسئله تمرکز کنیم، می توانیم به جای صرف انرژی روی مسائل منفی آن را صرف خوشبختی خود کنیم.

انرژی منفی به سرعت منتشر میشود

من دریافته ام که هرگاه به یک قسمت از زندگی دید منفی داشته ام کم کم این دید منفی به قسمت های دیگر زندگی ام نیز نفوذ کرده است. وقتی احساس خیلی خوبی نداشته باشیم نمی توانیم به درستی فکر کنیم و افکار روشنی داشته باشیم واین مسئله ممکن است ناخوداگاه مسائل مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

آزادی بیان

عقاید مردم نیز همانند شما سزاوار توجه است. بگذارید احساساتشان را بیان کنند. به یاد داشته باشید که همه اینها نسبی است و نتیجه دیدگاه و نقطه نظر هر شخص است. آنچه که ما مثبت فرض می کنیم می تواند برای دیگری منفی باشد. وقتی ما در برابر آدم‌های مشکل‌دار عکس العمل نشان می دهیم. این مسئله باعث تقابل طرفین و جدال بر سر حقانیت می شود. بعضی افراد توانایی کافی برای بیان منظورشان را ندارند و ممکن است گاهی گفتارشان اهانت آمیزبه نظر برسد اما باز هم حق بیان دیدگاهشان را دارند. آنها حق دارند که نظراتشان را بگویند و ما این حق و اراده را داریم که واکنش مان را انتخاب کنیم. ما می توانیم سکوت و آرامش پیشه کنیم و یا به مبارزه برخیزیم.

نکات و راهکارهای مهمی که باید در مقابله با این افراد از آن بهره ببرید:

1- اعتماد به نفس خود را از دست ندهید.
2- به خاطر داشته باشید که واکنش شدید تنها کارها را بغرنج تر و وخیم تر میکند.
3- انتظارات واقع بینانه داشته باشید. کاری از فرد نخواهید که قادر به انجامش نباشد.
4- از تغییر دادن فرد خودداری ورزید. بپذیرید که قادر به تغییر دادن وی نمی باشید اما می توانید واکنش خود را نسبت به رفتار وی تغییر دهید.
5- اجازه ندهید شما را بازی دهد. ممکن است با برانگیختن احساس گناه و یا مسئولیت از شما سوء استفاده کند. از بازیهای احساسی وی بر حذر باشید.
6- خود را برده او نکنید. با خود صادق باشید و بیاموزید که چگونه ”‌ نه”‌ بگویید.
7- روحیه و رویه مناسب خود را حفظ کنید. حفظ آبرو و اعتبار از دشوارترین کارها می باشد. اجازه ندهید خشم، نفرت و تلخکامی ریشه بدوانند.

8- بیدرنگ با فرد مقابله کنید. با به تعویق انداختن مقابله با فرد،تنها مسئله را وخیم تر میگردانید.
9- رحم و شفقت جوانمردانه ای را از خود نشان دهید.

برای مقابله با آدم‎‌های مشکل‌دار باید به نکات زیر نیز توجه کنید:

1- مقابله شما در خلوت و خصوصی باشد نه در انظار عمومی.
2- به محض برخورد نامناسب با فرد مقابله کنید. مقابله را به تاخیر نیندازید.
3- تنها در مورد یک موضوع در آن واحد بحث و گفتگو کنید.
4- هنگامی که نظر خود را بیان کردید دیگر آن را مرتبا تکرار نکنید.
5- تنها به رفتار فرد اشاره کنید نه خود فرد.
6- از طعنه زدن بپرهیزید.
7- از بکارگیری واژه های”‌همیشه”‌ و “هیچ وقت”‌ بپرهیزید.
8- انتقاد خود را در قالب پیشنهاد و یا پرسش مطرح سازید.
9- از آنکه با فرد مقابله کرده اید پوزش نخواهید.
10-تعریف و تمجید را فراموش نکنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52