تقویت بینایی چشم با چای سبز

چای سبز برای سلامتی فواید زیادی دارد، ولی اکثرا آن را فقط برای کاهش وزن مفید می دانند. یکی از فواید چای سبز تقویت بینایی چشم است. آنتی اکسیدان اپی ‌گالوستاچین گالت موجود در چای سبز یکی از علل این ویژگی است. در این بخش مهمترین خواص چای سبز برای سلامت چشم و تقویت بینایی چشم را به شما معرفی می کنیم.

فواید چای سبز برای بدن و چشم

بعد از آب دومین نوشیدنی پرطرفدار ایرانی چای است . یکی از انواع چای ، چای سبز می باشد. از چای سبز برای رفع عفونت های قارچی ، باکتری ، خنثی کرن خلط گلو ، جلوگیری از تداوم اسهال ، ایمنی کردن بدن ، کاهش وزن و کلسترول ، افزایش قدرت فکر و … استفاده می شود. چای سبز از چشم ها در برابر پرتوهای فرابنفش ، آب مروارید ، آب سیاه و تباهی لکه ی زرد محافظت می کند.

بیشتر بیماری های چشمی شایع به آرامی پیشرفت می کنند و ممکن است تا زمان شدید شدن، علائم قابل توجهی نداشته باشند. بهترین راه برای داشتن چشمانی سالم، معاینه ی منظم آن ها است. امّا استفاده از برخی گیاهان مانند چای سبز نیز در بهبود چشم ها موثرند. تشخیص و درمان به موقع از ضعف بینایی شدید جلوگیری می کند.

بینایی یکی از مهم ترین پنج حس است. ما با استفاده از چشمان خود کتاب می خوانیم، طبیعت را تماشا می کنیم و با دیگران ارتباط برقرار می کنیم.بسیاری از ما پول زیادی را صرف لوازم آرایش می کنیم تا زیبایی طبیعی چشمان خود را بیشتر کنیم. بنابراین عقل حکم می کند که به سلامت چشمان خود نیز توجه کنیم.

استفاده از عینک آفتابی و کلاه آفتاب گیر در بیرون از خانه، تغذیه ی مناسب، حفظ وزن متناسب، کنترل استرس و نکشیدن سیگار راه های ساده ای برای حفظ سلامت چشم ها هستند. برخی از گیاهان هم به سلامت چشم کمک می کنند. 

چای سبز و تقویت بینایی چشم

چیزهای زیادی در مورد فواید چای سبز شنیده اید. چای سبز حاوی ماده ی مهمی به نام  اپی ‌گالوستاچین گالت است. به گزارش مجله پزشکی آسان طب این ماده در همه ی چای های خانواده کاملیا سیننسیس موجود است، اما مقدار آن در چای سبز و چای سفید بیشتر است، زیرا آن ها نسبت به انواع دیگر چای (سیاه و اولانگ) کمتر اکسیده شده اند . چای سبز برای بهبود ضعیف شدن چشم و سلامت چشم بسیار مفید است . بیشتر خواص چای سبز به دلیل وجود همین ماده است.

محققان دریافته اند که چای سبز حداقل از چهار راه به سلامت چشمان شما کمک می کند:

•    از شبکیه، عدسی و زلالیه (مایع شفاف بین عدسی و قرنیه) محافظت می کند.

•    از شبکیه در برابر اثرات مخرب پرتوهای فرابنفش محافظت می کند.

•    از تشکیل آب مروارید جلوگیری می کند.

•    از بیماری های تباهی لکه ی زرد (دژنراسیون ماکولا) مرتبط با افزایش سن و آب سیاه جلوگیری می کند.

با این که برای اثبات این موارد به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما این بار که پس از نوشیدن چای، متوجه درخشش بیشتر چشمان خود شدید، می دانید که دلیل آن چیست. 

چرا چای سبز برای تقویت بینایی چشم خوبست؟

در این بخش درباره اینکه چای سبز برای سلامت چشم چه کارهایی می کند اطلاعاتی را تقدیم می کنیم :

1- مقابله با فشار اکسیداتیو

پژوهشی در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه هنگ کنگ چین نشان داد که آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز حدوداً ۲۰ ساعت پس از نوشیدن چای، به چشم ها می رسند. مقابله با فشار اکسیداتیو از جمله فواید چای سبز است .

یافته های آن ها نشان می دهد که عدسی، شبکیه و بافت های دیگر چشم این مواد را جذب می کنند و این احتمال مؤثر بودن چای سبز برای مقابله با آب سیاه و دیگر بیماری های چشمی شایع را بالا می برد.

به گفته ی یکی از محققان این مطالعه، کاتچین موجود در چای سبز یکی از آنتی اکسیدان هایی است که می تواند از چشم محافظت کند. ویتامین C، ویتامین A، لوتئین و زی زانتین از دیگر ترکیبات مفید موجود در چای سبز هستند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که مصرف چای سبز می تواند از چشم در برابر فشار اکسیداتیو حفاظت کند. 

2- محافظت از شبکیه در برابر پرتوهای مخرب

تحقیقات نشان می دهد که آنتی اکسیدان اپی ‌گالوستاچین گالت موجود در چای سبز، می تواند از چشم در برابر پرتوهای مخرب فرابنفش محافظت کند.

محققان پس از تابش پرتوهای فرابنفش به سلول های شبکیه انسان دریافتند که اپی ‌گالوستاچین گالت باعث افزایش تعداد و عملکرد سلول ها می شود. این نشان می دهد که اپی ‌گالوستاچین گالت از اثرات مخرب پرتوهای فرابنش بر روی شبکیه ی انسان جلوگیری می کند.

چای سبز، جلوگیری از تشکیل آب مروارید

3- جلوگیری از تشکیل آب مروارید

تحقیق دیگری نشان می دهد که چای سبز می تواند از تشکیل آب مروارید جلوگیری کند. آب مروارید مهم ترین دلیل نابینایی در سراسر جهان است. عوامل مختلفی باعث این بیماری می شوند که فشار اکسیداتیو ناشی از فعالیت رادیکال های آزاد یکی از مهم ترین آن ها است. تأثیر آنتی اکسیدان های مختلف در جلوگیری از تشکیل آب مروارید ثابت شده است . جلوگیری از تشکیل آب مروارید از جمله فواید چای سبز است . ترکیبات پلی فنولی موجود در چای سبز (کاملیا سیننسیس) دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند.

تحقیق بر روی برگ چای سبز نشان داد که این چای با عملکرد آنتی اکسیدانی خود، توانایی بالایی در جلوگیری از آب مرواید دارد.

4- پیشگیری از بیماری لکه زرد (دژنراسیون ماکولا)

تحقیق دیگری نشان می دهد که چای سبز می تواند از تباهی لکه زرد ناشی از افزایش سن و آب سیاه جلوگیری کند. محققان در مورد تأثیر اپی ‌گالوستاچین گالت در کاهش آسیب ناشی از فعالیت رادیکال های آزاد و کاهش تخریب شبکیه ناشی از افزایش سن و آب سیاه  تحقیق کردند.

نتایج نشان می دهد که اپی ‌گالوستاچین گالت فعالیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و تخریب شبکیه را کاهش می دهد. مصرف روزانه چای سبز به افرادی که از بیماری های مربوط به شبکیه ناشی از فشار اکسیداتیو رنج می برند، کمک می کند.

تقویت بینایی چشم
تقویت بینایی چشم

تقویت بینایی چشم با کمک چای سبز موضوع این بخش از اسان طب بود. امیدواریم از این بخش بهره کافی را برده باشید.

سعی کنید این روش را حتما در منزل امتحان کنید تا بتوانید بینایی بهتری برای چشمهایتان داشته باشید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا