مهارت های زندگی و تاثیر مثبت بر افراد

مهارت های زندگی قدم اول در فرایند زندگی است که باید آن را  را شناسایی کنیم . درست همان طور که ماهیچه ها و اجزای مختلف ، کالبد آینده ما را تشکیل می دهند ، مهارت های زندگی نیز به منزله ی آجرهای ساختمانی زندگی شما هستند . یک برنامه ی خودشناسی به شما کمک می کند تا مهارت های فعلی و مهارت هایی را که میخواهید به دست بیاورید ، شناسایی کنید . تجزیه و تحلیل دقیق وکامل ، مولفه ای سرنوشت ساز در فرایند زندگی است . برای افراد جویای رشد ، مهارت های زندگی در حکم توان نقد هستند حتی در بازار کار ، شما در ازای مهارت های خود درآمد دارید . افرادی که می توانند خود را بر حسب مهارت هایشان معرفی کنند ، بیش از سایرین از کار خود لذت می برند ، زیرا به احتمال زیاد مشاغل یا درجاتی به دست می آورند که مهارت های خاص آنان را به کار می گیرد . افرادی که از کار و زندگی شان لذت می برند ، سازنده تر و سالم ترند .

مهارت های زندگی و اموزش

تعریف مهارت های زندگی

مهارت ها شامل صفات ممتاز ، خصوصیات شخصی و استعدادهایی هستند که همراه خود دارید و به جاهای مختلف منتقل می کنید . زندگی ، تحصیل ، سازگاری و حتی شغل ، نیاز به مهارت هایی دارد . ما خیلی ساده از راه فرایند زندگی ، تعامل با دیگران و کارهای روزمره مهارت کسب می کنیم . سلیقه های شخصی ما غالبا مهارت ها و توانایی های ما را تحت تاثیر قرار می دهند . ما گرایش داریم که از کاربرد مکرر مهارت هایی که خود بخشی از فعالیت های لذت بخش را تشکیل می دهند ، برانگیخته شویم . کاربرد تکراری  مهارت های زندگی که بیشتر دوست داریم و همین طور موفقیت حاصل از آن ها ، به عنوان عوامل خود ترغیب کننده شناخته می شوند . به گزارش اسان طب عوامل خود ترغیب کننده همان مهارت هایی هستند که ما بخوبی آن ها را به کار می بندیم و از انجام دادن آن ها لذت می بریم . با آموختن واژگان مهارت ها می توانید صدها مهارتی را که در مشت شماست ، تشخیص دهید . مهارت ها عموما به سه دسته تقسیم می شوند : عملی ، کار-محتوا ، انطباقی . کلیه این مهارت ها را می توان انتقال پذیر در نظر گرفت .

1- مهارت های زندگی عملی

مهارت های عملی آنهایی هستند که ممکن است با یک شغل خاص پیوند داشته یا نداشته باشند ، مثل پیشرفت طبق برنامه ، گردآوری داده ها و تشخیص مشکلات و پاسخگویی به آنها . به اینها مهارت های عملی می گویند ، زیرا برای انجام دادن امور یا وظایف کلی یک شغل به کار گرفته می شوند .

2- مهارت های زندگی کار – محتوا

مهارت های کار – محتوا اختصاصی هستند و به یک حرفه خاص محدود می شوند ، مثلا کتابداری توسط کتابدارها ، تصحیح اوراق و نمره گذاری توسط معلم ها ، و تفسیر نوار قلب توسط پزشکان متخصص انجام می گیرد .

3- مهارت های زندگی انطباقی

مهارت های انطباقی یا خود مدیریتی همان صفات ویژه یا خصلت های شخصی هستند ، توانایی یادگیری سریع ، توانایی پرداختن به جزئیات دقیق ، وظیفه شناسی ، مثبت اندیشی ، خودگردانی ، سازگاری و حس همکاری و لذت معنوی نمونه هایی از مهارت های انطباقی هستند .

مهارت های زندگی
مهارت های زندگی

تاثیر مثبت مهارت های زندگی

مهارت های زندگی شخص را قادر می سازد تا دانش ، نگرش و ارزش های وجودی خود را به توانایی های واقعی و عینی تبدیل کند تا بتواند از این توانایی ها در استفاده صحیح تر نیروهای خود بهره گیرد و زندگی مثبت و شادابی را برای خود فراهم سازد .

شخصی که از مهارتهای زندگی در مراوده و ارتباط با دیگران کمک می گیرد به احراز موفقیت های ذیل نایل خواهد شد :

الف – قدرت تحمل نسبت به نظرات مختلف و احساس امنیت نسبت به گفتار دیگران

ب- انجام به موقع کار با توجه به شرایط زمان و مکان

ج- برنامه ریزی و کوشش در امور مفید و دوری از هر کار بی فایده

د-رازداری و کنترل گفتار

ه –برداشت واقع بینانه از جهان و عبرت آموزی از وقایع تاریخ گذشته

و- تقویت خودپنداری و اتکای به نفس

مهارت های زندگی

در این بخش درباره مهارت های زندگی اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم از مطالع هان استفاده کردید.

اشنایی با این مهارت های زندگی و بکار بردن این مهارت های زندگی ، در زندگی شما تاثیر زیادی گذاشته و شما را به موفقیت نزدیک میکند.

منبع : asanteb.com

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35