اطلاعات علمی در مورد ارتروز گردن

ارتروز گردن بیماری بسیار شایعی است. عوامل زیادی باعث بوجود آمدن ارتروز گردن می شوند و اغلب با افزایش سن مرتبط است. استخوان های گردن، همانند اعضای دیگر بدن، با افزایش سن به آهستگی فرسوده می شود. این مساله اغلب منجر به ارتروز گردن می شود. ارتروز گردن یا اسپوندیلوز گردن تخریب مفاصل گردن است. این بیماری با افزایش سن به شدت شیوع پیدا می کند. بیشتر از 85 درصد از افراد بالای 60 سال به این بیماری مبتلا هستند. اگر چه اسپوندیلوز گردن نوعی آرتروز گردن است به ندرت باعث فلج شدن یا ناتوانی جسمی می شود. کسب اطلاعات در مورد ستون فقرات و نحوه کار کردن آن به شما کمک می کند تا بیماری اسپوندیلوز گردن را بهتر بشناسید.

ارتروز گردن چیست ؟

ارتروز گردن معمولا  پس از ۴۰ سالگی است و این در حالی است که در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی در فعالیت ‌های روزانه، سن ابتلا به آرتروز کاهش می ‌یابد.

ارتروز گردن  به این معنی است که  تغییرات‌ تخریبی‌ استخوان‌های‌ گردن‌ که‌ موجب‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ اعصابی‌ می‌شود که‌ به‌ دست‌ها، پاها، و مثانه‌ می‌روند. این‌ مشکل‌ در مردان‌ ۴۰ سال‌ به‌ بالا شایع‌تر است‌ و شیوع‌ آن‌ پس‌ از ۶۰ سالگی‌ افزایش‌ می‌یابد. در این‌ بیماری‌، ۷ مهره‌ موجود در گردن‌، دیسک‌های‌ بین‌ آنها و عروق‌ خونی‌ که‌ به‌ مغز می‌روند تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند.

 علل‌ ارتروز گردن چیست ؟

+ آرتروز (ناشی‌ از آسیب‌ فرسایشی‌ مفاصل‌ در اثر پیری‌)

+ رشد غیرطبیعی‌ استخوان‌ که‌ گاهی‌ در سنین‌ پیری‌ رخ‌ می‌دهد.

+ آرتریت‌ (التهاب‌ مفصل‌)

+ صدماتی‌ مثل‌ تصادفات‌ اتومبیل‌ که‌ باعث‌ به‌ جلو پرتاب‌ شدن‌ و سپس‌ به‌ عقب‌ برگشتن‌ ناگهانی‌ گردن‌ و ایجاد آسیب‌ می‌شوند، صدمات‌ ورزشی‌، کشیدن‌ شدن‌ ناگهانی‌ بازوها، زمین‌ خوردن‌ و سقوط‌

به گزارش مجله پزشکی آسان طب عکس‌برداری‌ با اشعه‌ ایکس‌ یا ام‌.آر.آی‌ یا سایر آزمون‌های‌ تشخیصی‌ برای‌ تأیید تشخیص‌ امکان‌ دارد،  انجام‌ شوند. رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. بستن یقه های طبی مخصوص و محدود ساختن حرکات گردن برای مدت کوتاه می تواند از شدت درد بکاهد ، اما علت اصلی بروز آرتروز گردن این است که حرکت های ناگهانی زیاد به گردن می دهیم یا گردن مان را در یک وضعیت به مدت طولانی ثابت نگه می داریم.

توصیه برای پیشگیری و درمان ارتروز گردن

 بهتر است از میزهایی استفاده کنید که شبیه میز تحریر مدارس است و پایه های جلویی آن، کمی بلندتر از پایه های عقبی است. به این ترتیب کمتر ناچار می شوید گردنتان را خم کنید.  موقع مطالعه سعی کنید کتاب یا روزنامه را بالا نگهدارید. نه اینکه گردنتان را خم کنید. مدت های طولانی اینگونه مطالعه کردن ممکن است به گردن شما آسیب بزند.   حتی الامکن هنگام خوابیدن از بالش کوتاه استفاده کنید. به طوری که سرتان در امتداد بدن قرار گیرد نه اینکه خم شود.

  همیشه گردن خود را چه در حالت ایستاده، نشسته، یا راه رفتن، صاف و عمود بر بدن نگهدارید. بطوری که هیچ زاویه ای با بدن نسازد. سر صاف و مستقیم، نگاه به جلو، شانه ها عقب و بالا، سینه بیرون، شکم داخل. چه در حالت ایستاده و یا راه رفتن یا نشستن.  هرگز گردن خود را به مدت طولانی خم نکنید بلکه اگر لازم است، صندلی خود را کوتاه تر کنید. یا ارتفاع میز خود را بالاتر ببرید تا مجبور به خم کردن گردن خود نباشید. چرا که بسیاری از بیماری های گردنی ناشی از خم بودن گردن به مدت طولانی است. بنابراین حتی الامکان گردن خود را خم نکنید و اگر مجبور به این کار هستید، هر از چند گاهی گردن خود را صاف کنید.  از نرمش ها و حرکات که در آنها مجبور به خم کردن و حرکات ناگهانی گردن هستید دوری کنید.

 اگر کارتان نشسته است و مجبور به خم کردن گردن هستید، حتما با یکی از دستانتان از وزن سرتان و فشار آن بر رویمهره های گردنی بکاهید تا کمتر دچار صدمات گردنی شوید. به گزارش آسان طب  در موقع رانندگی تا آنجا که می توانید به فرمان نزدیکتر بنشینید تا مجبور نباشید دستهایتان را دراز کنید و به فرمان برسانید. چرا که به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد گردن درد می کند.

حتی الامکان طولانی مدت به نقطه جلو بطور ثابت نگاه نگنید. (رانندگی، مطالعه، نگاه کردن به مانیتور کامپیوتر و…  توصیه های پزشک معالج را مراعات کنید  صندلی که روی آن می نشینید و رانندگی می کنید، حتما بایستی دارای تکیه گاهی جهت گردن باشد. چرا که در بسیاری از حوادث رانندگی از قبیل ترمزهای شدید (که باعث حرکت شدید رو به جلوی گردن می شود) و برخورد شدید اتومبیل دیگر از پشت (که باعث حرکت شدید رو به عقب گردن می شود) سبب آسیب نخاع در اثر شکستن و جابجایی مهره ها می گردد.

تاثیر داروهای گیاهی در بیماران مبتلا به ارتروز گردن :

داروی گیاهی پیاسکلیدین بدلیل دارا بودن  عصاره سویا و آووکادو ، می تواند درد و التهاب ناشی از آرتروز گردن را تا حد قابل قبولی کاهش دهد .

این دارو (نقش کمک کننده در بازسازی و ترمیم مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز ازجمله آرتروز گردن دارد.) پیاسکلیدین به میزان قابل توجهی درد و التهاب مفاصل مبتلا به آرتروز گردن را کاهش می دهد به طوری که بعد از ۳ ماه مصرف، این دارو می تواند قابلیت حرکتی مفاصل را در افراد مبتلا به آرتروز گردن افزایش دهد و درد و خشکی ناشی از آرتروز گردن را کاهش دهد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته این دارو توانایی این را دارد که در افراد مبتلا به آرتروز گردن درد را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد و آن ها را به فعالیت روزانه خود برگرداند. بیان شده است که پیاسکلیدین تولید مواد ضروری موجود در مفاصل گردن در بیماران مبتلا به آرتروز گردن، مانند اسید هیالورونیک، کلاژن و… را افزایش می دهد و به بازسازی مفاصل در بیماران مبتلا به آرتروز گردن کمک بسزایی می کند. پیاسکلیدین نقش مهمی در جلوگیری از تخریب و فرسودگی مفاصل دارد.

این دارو با مهار ترکیبات التهاب زا می تواند میزان التهاب در مفاصل گردن در افراد مبتلا به آرتروز گردن را تا حد قابل قبولی کاهش دهد علاوه براین مصرف این دارو در طی دوره درمانی میزان نیاز بیماران مبتلا به آرتروز گردن را به داروهای ضد التهاب و ضد درد را تا حد زیادی کاهش می دهد که این خود می تواند عوارض ناشی از داروهای ضد التهاب را در افراد مبتلا به آرتروز گردن کاهش دهد.

ارتروز گردن

ارتروز گردن یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد دچار ان می شوند.

یکی از دلایل ارتروز گردن بد نشستن است . مخصوصا هنگام رانندگی یا پشت کامپیوتر یا …

همچنین بد خوابیدن هم علت این مشکل خواهد بود.

کسانیکه بسیار تایپ میکنند یا فواصل طولانی رانندگی میکنند و … ممکن است دچار ارتروز گردن شوند.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35