با انواع اسید های آمینه آشنا شوید

انواع اسید های آمینه برای بدن کارایی خاص خود را دارد . آرژینین انواع اسید های آمینه بازی است که در جگر و کلیه ها تشکیل و در ساختن اوره در کبد شرکت دارد . لیزین نیز یکی از انواع اسید های آمینه است و مانند آرژینین واکنش بازی دارد و برای ساخت کارنیتین در بدن به کار برده می شود ، کارنیتین اسیدهای چرب را بین سلول ها انتقال می دهد . غلات از نظر لیزین دارای کمبود بوده و این امر فاکتوری با اهمیت در طرح جیره های غذایی دارای پروتئین کافی است .

برخی دیگر از انواع اسید های آمینه

سیستین و متیونین ، از  انواع اسید های آمینه هستند که شامل منبع اصلی سولفور در تغذیه هستند . بدن می تواند از متیونین ، سیستین درست کند و سیتین یکی از اسیدهای آمینه ضروری است . سیستین همچنین یکی از اصلی ترین اسید آمینه ی انسولین است و از سیستین موجود در بدن درست شده است .

به گزارش آسان طب اسید گلوماتیک ماهیتی ضروری ندارد و یکی از انواع اسید های آمینه ضروری نیست ، هر چند که در بدن نقش مهمی در متابولیزم آمونیاک دارد . گلوتامیک اسید ، به ویژه مورد توجه است ، زیرا نمک آن ، منوسدیم گلوتامیت را به عنوان یک عامل مزه در غذاها به کار می برد . گلوتامیت در غذا و بدن به صورت آزاد ویا در قسمتی از پروتئین ها یافت می شود . مثلا پروتئین های غذایی مانند شیر ، پنیر و گوشت از لحاظ کلوتامیت غنی است ، درحالی که در بعضی از سبزی ها به ویژه قارچ ها ، گوجه فرنگی و نخود سبز ، مقدار زیادی آزاد آن را در خود دارند . بدن دارای گلوتامیت به صورت آزاد ویا قسمتی از پروتیئن می باشد و تقریبا یک پنجم پروتئین بدن انسان از گلوتامیت است .

هیستدین ، انواع اسید های آمینه بازی است و این امر به خاطر حلقه ی ایمیدازول (ریشه حلقوی بلوری ) در ساختمانش است و ظرفیت بدن برای ساختن آن محدود می باشد ، بنابراین در زمان رشد سریع ، مانند زمان کودکی و نوجوانی ، باید مقادیری اضافه از مواد غذایی تامین گردد . شواهد بسیار نشان می دهد ، هیستدین در بلوغ نیز ضروری است . در بدن ، هیستدین به هیستامین تبدیل می شود و این امر طی عملی به نام دکربوکسیلاسیون انجام می گیرد که در آن اسیدهای آمینه به ترکیبات مربوط تبدیل می گردند که به نام آمینه ها می خوانند .هیستامین رگ ها را گشاد می کند و سبب تولید اسید در معده می شود .

طبقه بندی و خواص اسید های آمینه

20140831111402371_7

فنیل آلانین و تیروزین از انواع اسید های آمینه با ساختمانی همانند هستند . بدن قادر به ساختن فنیل آلانین و تیروزین از اسیدهای آمینه با اسختمانی همانند هستند . بدن قادر به ساختن فنیل آلانین برای خود نیست ، اما می تواند آنرا به تیروزین تبدیل نماید ، بنابراین فنیل آلانین نه تیروزین در مواد غذایی جزو ضروریات است . هر دوی آنها دارای یک حلقه ی بنزن در ساختمان خود می باشند که آنها را قادر می سازند ، مواد خام هورمون های آدرنالین و تیروکسین را تامین کنند .

انواع اسید های آمینه

انواع اسید های آمینه موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب بود.  آرژینین یکی از انواع اسید امینه است که در جگر یافت می شود. لیزین یکی دیگر از انواع اسید آمینه هاست . این اسید امینه ها برای سلامتی ما فواید خاصی دارند و باید مصرف شوند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا