کاکسیکس یا دنبالچه چیست ؟

کاکسیس یا دنبالچه ، استخوان کوچک سه گوشی است که از جوش خوردن چهار مهره ی کالکسی جیال (گاهی هم سه تا پنج تا ) تشکیل شده است . پایین ترین استخوان های پشت است و می توان آن را از روی پوست لمس کرد . قاعده دنبالچه ، از سطح فوقانی اولین مهره ی کاکسی جیال ساخته شده و شامل یک رویه ی مفصلی بیضی شکل است که با راس ساروم مفصل می شود . در این بخش درباره کاکسیکس یا دنبالچه اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

کاکسیکس یا دنبالچه

قاعده دنبالچه ، از سطح فوقانی اولین مهره ی کاکسی جیال ساخته شده و شامل یک رویه ی مفصلی بیضی شکل است که با راس ساروم مفصل می شود . در قسمت خلفی – خارجی رویه ی مفصلی ، زایده های مفصلی فوقانی ، شاخهای کاکسی جیال را می سازند که با شاخ های ساکروم مفصل می شوند .

در طرفین شاخ ها ، زاید ههای عرضی قرار دارند . سطح قدامی ، رو به جلو و بالا است و به طرفین آن ، عضله ی لویتور اینای و کاکسی جیوس می چسبند . سطح خلفی ، رو به عقب و پایین است و به طرفین آن عضله ی گلوتیوس مکسیموس می چسبد . به راس کاکسیکس ، اسفینکتر خارجی مقعد می چسبد .

استخوانی شدن مهره ها و دنبالچه 

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، مراکز قسعات ساکروم یا استخوان خاجی در هفته سی ام و مراکز دنبالچه  بعد از تولد ظاهر می گردند . در هنگام تولد سنتروم و دو نیمه قوس ، استخوانی شده اند و توسط غضروف به هم اتصال دارند ، سپس از سال سوم تا هفتم تدریجا به طور کامل استخوانی می شوند . ناحیه گردن زودتر و ناحیه ساکروم دیرتر استخوانی می شود .

مراکز صانوی اپیفیسیس های مهره ای در حدود سن بلوغ ظاهر می گردند . اپیفیسیس های فوقانی وتحتانی تنه ، در حدود 9 سالگی و اپیفیسیس های زاید ههای خاری و عرضی در 18 سالگی ظاهر می گردند . این مراکز ثانویه در حدود 18 سالگی شروع به جوش خوردن به بقیه قسمت های مهره می کنند و در 25 سالگی کاملا جوش می خورند . مراکز اولیه تنه ی مهره های کاکسیکس یا دنبالچه ، از بدو تولد تا بلوغ ظاهر می گردند و مراکز ثانویه ندارند . استخوانی شدن اطلس و اکسیس و هفتمین مهره گردنی و مهره های کمری متفاوت است .

کاکسیس یا دنبالچه

مثلا اطلس از سه مرکز است . در هفته ی هفتم داخل رحمی ، یک مرکز در هر یک از توده های طرفی راست و چپ ظاهر می گردد و به تدریج به طرف قوس خلفی و قوس قدامی پیش می رود و بین سال های سوم و چهارم ، دو طرف راست و چپ به هم می پیوندند . هنگام تولد ، قوس قدامی لیفی غضروفی است و در اواخر سال اول یک مرکز ثانویه در ان ظاهر می شود که در سنین شش تا هشت سالگی به توده های طرفی می رسد .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا