Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
دموی مزاج ها و مشخصات رفتاری و ظاهری آنها – مجله آسان طب

دموی مزاج ها و مشخصات رفتاری و ظاهری آنها

دموی مزاج ها دارای پوستی سرخ و سفید یا سبزه و گلگون هستند. در این افراد خلط دم بر همه غالب شده است. آنها معمولا پر مو بوده و نبضی سریع دارند. زیر ناخن دموی مزاج ها قرمز و رنگ زبانشان قرمز پر رنگ است. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب اطلاعاتی را درباره دموی مزاج ها تقدیم تان می کنیم.

دموی مزاج ها
دموی مزاج ها

دموی مزاج ها

به افرادی دموی مزاج گفته می شود که خلط دم در بدن آنها غالب تر از بقیه اخلاط باشد.

طبع : گرم و مرطوب
عنصر : هوا
فصل : بهار
زمان شبانه روز : صبح
دسته بندی : صنعتگران
طعم : شیرین
رنگ : قرمز
فلز : قلع
سیاره : مشتری
سن شیوع : کودکی – تا ۲۰ سالگی

ویژگیهای ظاهری دموی مزاج ها

هیکل : دموی مزاج ها درشت اندام و تنومند هستند و بدنی عضلانی و ماهیچه ای دارند. چهارشانه بوده، قفسه سینه پهن و اندامی ماهیچه ای دارند. توپر بوده، استعداد نسبی چاقی دارند و آنان را نمی توان لاغر و کمر باریک کرد. قد متوسط تا بلندی دارند و کشیدگی اندامشان کمتر از صفراوی ها و سوداوی ها است. دست و پا و اندام درشتی دارند و کف دستشان پرگوشت است. در صورت افزایش وزن معمولا نواحی پایین تنه (ران و باسن) آنان چاق می شود.

پوست : دارای پوستی سرخ و سفید یا سبزه و گلگون هستند. پوست بدن ایشان گرم، مرطوب و نرم با منافذ درشت است. افراد پرخونی هستند و حجم خون در بدنشان بیش از حد معمول است و به همین دلیل به راحتی چهره شان سرخ و برافروخته می شود. در مواردی خصوصا در زمان استرس زیاد، آکنه های گرد و قرمز می زنند که بیشتر در کتف و سینه بروز می کند تا صورت.

مو : معمولا پر مو هستند. موهای پرپشت، ضخیم و مُجعد یا حالت دار دارند. رنگ موها متغیر است، سیاه، خرمایی، تیره یا روشن. سرعت رشد موها زیاد است. موهای آنان ریزش زیاد ندارد و سفیدی زودرس هم ندارد، اما مثل همه گرم مزاجها استعداد ریزش مو و طاسی سر را، خصوصا در ازدیاد گرما و سنین بالا دارند که این ریزش معمولا در وسط سر اتفاق می افتد. موهای بدن زیاد بوده و به ویژه در قسمت شانه و سینه، موهای ضخیم و مشکی و درشتی دارند. در ناحیه پایین کمر و پاها هم موی زیادی دارند.

ناخن : زیر ناخنهایشان قرمز است.

تعریق : دموی مزاج ها منافذ پوستی درشتی دارند که از علائم منافذ درشت خوب عرق کردن است. گرمایی هستند، تعریق فراوان و عرق گرم دارند. حالت برافروختگی و کلافگی دارند.

رگها : رگهای بدن به خصوص در پشت دستان، گردن، روی پاها و گاه پیشانی واضح و برجسته است.

نبض : نبضی پر، وسیع، قوی، سریع و نرم دارند.

چشم : رنگ سفیدی چشم گرایش به قرمزی دارد و عروق چشم مشخص است. دموی مزاج ها رنگ چشم معمولا میشی تیره یا سیاه است. وضعیت چشم از نظر پف یا گودی زیر چشم معمولی است.

دهان : دموی مزاج ها مزه دهانشان خصوصا صبح زود شیرین است. دهانشان آبدار است، بزاق دهان زیاد و کشدار بوده و کم تشنه می شوند.

زبان : رنگ زبان قرمز پررنگ است.

خواب : غلبه دم باعث سنگینی سر و خواب آلودگی می شود. افراد دموی خوش خواب هستند. دموی مزاج ها زود به خواب می روند، خواب خوب و عمیقی دارند و اگر رطوبتشان متعادل باشد، تحمل بی خوابی را نیز دارند. ولی اگر رطوبتشان بالا رود، خواب زیاد و سنگین و غیر قابل کنترلی پیدا می کنند. به همین جهت زیاد پیش می آید که کسل هستند، به ویژه در فصل بهار این حالات تشدید می شود. خواب صبحگاهی سنگینی دارند. خمیازه، کش و قوس بدن و کشیدن دستها به اطراف جزء عادات آنان می باشد. در خواب، رؤیاهای سرخ و خونین می بینند.

گوارش : اشتهای زیاد و خوراک خوبی دارند، توان هضم غذا در آنان بالاست و نفخ معده و معمولا یبوست ندارند. دموی مزاج ها  رنگ ادرارشان متمایل به قرمزی است. علاقه به خوردن گوشت و شیرینی و ترشی دارند. تقریبا به تمام مزه ها تمایل دارند و همه نوع غذایی را می خورند. اگر رطوبت بدن آنها زیاد شود، بیشتر شیرینی می خورند و اگر رطوبت بدنشان کم شود، بیشتر به دنبال ترشی می روند. اگر فرد دموی همراه با غذای گرم مثل شیرینی جات از مواد و اغذیه سرد استفاده نکند، دچار خارش بدن، جوش و دمل در کتف و سینه خواهد شد.

میل جنسی : دموی مزاج ها میل و توان جنسی زیاد، فراوان و مداوم دارند.

دموی مزاج ها
دموی مزاج ها

ویژگیهای شخصیتی دموی مزاج ها

دموی مزاج ها افرادی با روابط اجتماعی بالا هستند، طوری که خیلی زود با اطرافیان ارتباط برقرار می کنند و در جمع به شوخی و بذله گویی می پردازند. این افراد را به عنوان «خونگرم» می شناسیم.
دموی ها متعادلند و همه پسند. هوش متعادل، اخلاق متعادل و اگر رعایت کنند بدنی سالم دارند. در هنر، شعر، ادبیات، ورزش و پزشکی استعداد دارند.

بسیار خوش مشرب، شوخ طبع، اهل بگو و بخند و معاشرتی هستند و در دیگران ایجاد نشاط می نمایند. خوش اخلاق، خوشرو و مهربان بوده و به طبیعت علاقمندند. دست و دل باز و ولخرجند.

به گزارش مجله پزشکی آسان طب افراد دموی از صفراوی ها  آرام ترند. کینه‌ورز نیستند، باحوصله بوده و دیر عصبانی می شوند، ولی باید مراقب باشید از آرامش و صبوری آنها سوء استفاده نکنید، چرا که هنگام عصبانیت به سختی آرام می شوند و ممکن است رفتارهای مخاطره آمیزی داشته باشند. افراد دموی مزاج همانهایی هستند که زمان عصبانیت به اصطلاح خون جلوی چشمانشان را می گیرد و ممکن است دست به کارهای خطرناک بزنند یا حتی در یک حادثه اقدام به قتل کنند.

دموی مزاج ها باهوشند و حافظه نسبتا خوبی دارند اما به ویژه در صورت افزایش رطوبت بدن، مطالب جدید را خوب درک نمی کنند و زود فراموش می کنند.

دموی مزاج ها عاشق پیشه بوده، علاقه مند به ادبیات، شعر و موسیقی هستند و استعداد خوبی در آن دارند، ولی باید مراقب باشند که این علاقه و استعداد باعث گرایشات انحرافی آنان نشود.

دموی مزاج ها قوی، پرانرژی، پر حرارت، پر تحرک و در عین حال همراه با آرامش هستند. اعتماد به نفس بالایی دارند و اهل ریسکند. بلند پرواز، شجاع و جسور بوده و معمولا پیشرو و رهبر گروه می شوند.

دموی مزاج ها  در ورزش کردن کمتر دچار آسیب استخوانی و مفصلی می شوند. توان ورزشهای استقامتی مانند کوهنوردی را دارند.

دموی مزاج ها افرادی خوش بین، بی خیال، راحت، بی حساب و کتاب و بی قیدند. منظم نیستند و نظم و ترتیب خاصی ندارند. تنوع طلبند و علاقه ای به انجام کارهای تکراری ندارند. وضع موجود را برنمی تابند و به دنبال تغییر هستند. این موضوع در کنار هوش بالا و شجاعت ریسک کردن، از آنان افرادی مبتکر، مخترع و مکتشف به وجود می آورد.

اهل معنویت و دارای گرایشات عرفانی هستند، اما اگر به سمت مسائل غیراخلاقی گرایش پیدا کنند کلاهبرداران بزرگ یا دیکتاتورهای درجه یکی خواهند شد.

پیشنهادات برای دموی مزاج ها

  • معمولاً بیماریهای دموی مزاج ها  در اثر افزایش حرارت و رطوبت و به طور کلی افزایش خون به وجود می‌آید. لذا باید از هوا، محیط، فعالیتها و حالات روانی که موجب افزایش گرما و رطوبت می شوند، مخصوصا هوای مرطوب پرهیز نمایند.
  • دموی مزاج ها  مزاج بیشتر در معرض سکته قرار دارند و باید بیشتر غذاهای سردو خشک و کم کالری مصرف کنند و از مصرف غذاهای گرمتر خودداری نمایند. در صورت مصرف خوراکیهای گرم مثل شیرینی جات از مواد و اغذیه سرد به همراه آن استفاده کنند.
  • نگرانی، خشم و هیجان بیش از اندازه نداشته باشند. بهترین روش هنگام عصبانیت مصرف غذاهای خنک است.
  • دموی مزاج ها از پرخوری پرهیز نمایند، زیرا پرخوری و خوردن بیش از حد، خون را زیاد می کند.
  • دموی مزاج ها در هوای سرد خود را گرم و در هوای گرم خود را سرد نگهدارند.
  • مصرف گوشت برای دموی مزاج ها مفید نیست، زیرا خون بدن را زیاد می کند.
  • دموی مزاج ها از انواع میوه، سبزیجات و غذاهای دریایی استفاده نمایند و غذاهای با فیبر بالا مصرف کنند تا اجابت مزاج طبیعی داشته باشند.
  • سحرخیزی را رعایت نمایند. 6 الی 7 ساعت خواب شبانه کافی است. بیشتر از 8 ساعت نخوابند. در تابستان نیم ساعت استراحت یا چرت بعد از غذا برای آنان مفید است، ولی به غیر از آن خواب در طی روز را حذف کنند.

منبع : خودشناس

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52