Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
آنچه درباره زوال عقل باید بدانید – مجله آسان طب

آنچه درباره زوال عقل باید بدانید

زوال عقل یکی از بیماری هایی است که طی آن شخص به سمت آلزایمر و فراموشی میل می کند و دلایل مختلفی هم دارد. مثلا دمانس یک بیماری مغزی است که کم کم موجب کاهش هشیاری و زوال عقل خواهد شد. در این مقاله از آسان طب با تعریف زوال عقل و مشکلات آن آشنا خواهیم شد .

بیماری زوال عقل
بیماری زوال عقل

 تعریف دمانس ( زوال عقل )

دمانس یک عارضه مغزی است که از نشانه اصلی آن کاهش هوشیاری است که این نارسایی در نهایت منجر به ضعف حافظه، زوال عقل و تغییر شخصیت و مشکلات کارکردی می شود.

شواهد موجود حاکی از این است که در بروز این بیماری بیش از یک صد عامل نقش آفرین هستند که بیش از ۹۵ 0% این عوامل زمینه ساز دمانسی (زوال عقل) برگشت و درمان ناپذیر هستند. از جمله عواملی که منجر به این عارضه مغزی می شوند می توان به آلزایمر، بیماری پارکینسون، اعتیاد به مواد مخدر، تومور مغزی، سکته های چند باره و جسم لویی (LEWY) اشاره کرد. این عارضه معمولا اشخاص بالای ۶۵ سال را درگیر کرده و از عواملی نقش افرین و علاج پذیر این بیماری کاستیهای ویتامینی و علاج افسردگی اشاره کرد.

بیماری فراموشی
بیماری فراموشی

از بین عواملی بیشمار این عارضه، بیماری آلزایمر عاملی اصلی شیوع این عارضه در ایالات متحده است. این بیماری به نواحی خاصی مغز حمله ور شده و سبب بروز عوارضی چون فراموشی چرخه ای، گمگشتگی فضایی، تغییر شخصیت و نارسایی های فکری و کارکردی در قربانی می شود .

نکته دیگر قابل توجه این است که در صورتی که آلزایمر از نوع پیشرونده باشد، عمر متوسط این بیماری ده سال بوده و در عین حالی این عارضه مغزی علاج ناپذیر است.

بیماری آلزایمر
بیماری آلزایمر

در باب تحقیقات آلزایمر

بررسیهای صورت گرفته در آمریکا مغز حاکی از این است که بیش از پنج میلیون نفر قربانی این عارضه هستند عارضهای که براساسی پیش بینی های صورت گرفته تعداد قربانیان آلزایمر تا اواسط قرن حاضر به ۱۵ میلیون نفر در آمریکا رسیده و هم اکنون نیز هزینه های درمانی و افت راندمان کاری این بیماران سالیانه در امریکا به بیش از یک صد میلیارد دلار بالغ می شود.

بیماری دمانس
بیماری دمانس

 مراقبت از اشخاصی آلزایمری سبب می شود که فرد سالم نیز از راندمان نرمالی کاری برخوردار نشود.

همانطور که ملاحظه می شود بهای مادی و معنوی اختلال آلزایمر بسیار گزاف و کمرشکن است. این در حالی است که آلزایمر تنها یکی از عوارضی بی شمار نارسایی های مغزی است با این همه ضایعه عدم توانایی فرد در برقرار ساختن ارتباط با فرزندان و نوادگانش در دهه پایانی عمرش به مراتب شدید و اسفناک تر بوده و با هیچ عدد و رقم مادی نمی توان عمقی این ضایعه را بیان کرد و این واقعیتی است که گریز از آن با سبک زیستی ناسالم امکان پذیر نیست.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35