نکات درمان که باید مورد توجه باشند

در این مقاله از آسان طب با نکات کلی در مقوله ی درمان آشنا خواهیم شد.

 

نکات درمان به طور کلی شامل موارد بسیار زیاد و حایز اهمیتی میباشند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره میکنیم

 

در هنگام درمان به چند نکته باید توجه نمود :

۱- به اسباب داخلی یا خارجی بیماری توجه کرد.

 

2- بیمار نیرومند را با دوای قوی و مریضی ناتوان را با دوای ضعیف مداوا نمود ضمن اینکه باید به تقویت او توجه نمود.

 

3-برای دانستن شدت بیماری باید به وضعیت بیمار قبل از بیماری و در حالت عادی دقت شود.

 

4-بیماری سرد در کسی که مزاج گرم دارد، با داروی گرم مداوا می شود و… ۵باید توجه شود که بیمار مرد است یا زن و سن او چقدر است زیرا مثلاً بیماری سرد در مرد و جوان ها، از سردی بیشتر پدید میآید.

 

5-به عادت بیمار در مورد غذاها، داروها و موادی که در اثر اعتیاد بکار می برد باید دقت کرد زیرا از ترک عادت، بیماریهای زیادی پیدا می شود که در این حالت باید بیمار را با عادت سابق و غذای
معمولی خودش درمان کرد.

 

6- بعضی بیماران به یک بیماری عادت دارند و عکس العمل نشان میدهند پس نباید فوراً آن را با بیماری دیگری اشتباه گرفت و باید معلوم شود زیرا هریک از افراد، دارای مزاج و بیماری خاص خود هستند. ۹ویژکیهای خانه، محل زندکی بیمار و فصولی سالی نیز باید معلوم شود.
برای درمان دارویی باید دانست که دوای سرد مناسب با تابستان، و دوای گرم مناسب با زمستان است و مثلا در تابستان استعمال قی آور و مسهل درست نیست. همچنین در وقت شیوع بیماریهایی مانند وبا باید مقتضیات انها در نظر طبیب باشد.

 

از دیگر نکات درمان در حین درمان باید به بیماریهای سابقی مریضی نیز توجه شود و اگر قبلا کسی مثلا مبتلا به کوفت بوده، نباید به او داروی سرد شد ید داد گرچه مرضی کنونی او بیماری گرم باشد.

 

بیما
حالات بیمار از ابتدا تا انتها و شدت یا ضعف مریضی باید زیر نظر گرفته شود تا غذا و داروی مناسب به او شود و غذا در اول غلیظ و در میان بیماری لطیف تر و در اخر بیماری باز کمی غلیظ به او داده شود.

 

 

اگر بیماری حاد و سه چهارروزه است باید غذا کاملاً رقیق مثل آب، سرکنگبین و مانند آن باشد و اگر بیماری سبک تر و تا هفت روز می باشد ماءالشعیر و شربت بنفشه و… بایدخوراند و اگر بیماری نه تا چهارده روز طول بکشد باید شورباها، عدسی پوست گرفته، کدو و… به بیمار داد.
اما اگر بیماری مزمن باشد ضمن تقویت بیمار با غذاهای کمی غلیظ، باید به آثار و قرائن نیز توجه کرد .

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا