آیا میدانید مصرف فیبر چه قدر مفید است ؟

مصرف فیبر برای سلامتی ما فواید خیلی زیاد است. یکی از مهمترین فواید فیبر کاهش اشتهای کاذب و در نتیجه کاهش وزن و کلسترول است. همچنین مصرف فیبر به اندازه کافی به درمان دیابت کمک می کند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره خواص فیبر اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

فواید مصرف فیبر
فواید مصرف فیبر

مصرف فیبر

در سال ۱۹۴۰ دکتر بورکیت به نکاتی توجه کرد که اهمیت خواص غذاها را مدنظر داشت. او در شرق افریقا جراح بود. در آن نقطه از دنیا وی به ندرت به ناراحتی هایی چون یبوست، هموروئید و آپاندیس برخورده بود. اما این ناراحتی ها در جهان غرب برخلاف آنجا بسیار شایع بود، او به این واقعیت رسید که خوردن فیبر ، یا مواد غذایی سفت و سخت و خشن ، عدم امراض گفته شده در آن مناطق را توجیه می کند .

فیبر بخش جدایی ناپذیری از میوه ها، سبزیها و حبوباتی است که بدن شما نمی تواند آن را هضم کند. در اینجا دو نوع عامل وجود دارد که هر دو در سالم نگه داشتن بدن شما مهم هستند. فیبر به آسانی در آب قابل حل شدن است و به صورت ژله در روده های شما جریان پیدا می کن فیبر غیر قابل حل بدون تغییر باقی میماند و با سرعت وارد سیستم جهاز هاضمهٔ شما می شود.

او در کتاب خود، درست بخورید، سالم بمانید وا زندگی خود لذت بیشتری ببرید که بیست سال پیش از نگارش این کتاب منتشر شد، اشاره می کند که مردم در مناطقی مانند شرق افریقا روزانه مقدار ۶۰ گرم فیبر مصرف میکنند، اما در کشورهای غربی این مقدار در حدود ۲۰ گرم در روز است.

امروزه مصرف فیبر، حتی پایین تر نیز آمده است. بنابر گزارش انستیتوی سلامتی ملی، امریکاییها در روز ۵ تا ۲۰ گرم فیبر مصرف می کنند. بورکیت مصرف ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر را توصیه میکند. بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند که شما با مصرف بیش از این میزان، سالم تر خواهید ماند.

فواید مصرف فیبر
فواید مصرف فیبر

اثرات مصرف فیبر بر روی سلامتی

به گزارش مجله پزشکی آسان طب شما میتوانید به وسیلهٔ فیبر، با چند وضعیت خطرساز بجنگید. بالا بردن مقدار فیبر در وعدهٔ غذایی تان به شما کمک می کند که از این وضعیت های بد دوری گزینید یا آنکه با مصرف بیشتر آن میزان سلامتی خود را افزایش دهید.

کنترل دیابت با مصرف فیبر :

فیبر به شما کمک می کند که مقدار انسولین یا گلوکز بدنتان را تنظیم کنید. این بدان معناست که شما می توانید خطر مبتلا شدن به دیابت را به وسیلهٔ صرف غلات و حبوبات کمتر نموده، مقدار کربوهیدرات موجود در بدن خود را با مصرف آنها به حد متعادل برسانید.

نان چاودار سیاه، همهٔ کراکرهایی که با گندم درست شده اند، مجموعهٔ حبوبات و کلوچهٔ سبوس دار انتخاب های خوبی هستند.

جلوگیری از حملهٔ قلبی و ضربان شدید قلب با مصرف فیبر :

فیبر، محلول در غذاهایی چون جودوسر، بامیه و پرتقال یافت میشود.این غذاها میتواند کلسترولی که میتواند باعث لخته شدن خون شما گردد و راه شریان های شما را ببندد و سبب حملهٔ قلبی گردد را پایین بیاورد.

درمان یبوست و هموروئید :

اگر مقدار فیبر کافی و مناسب باشد، لینت دهنده خواهد بود. بورکیت میگوید : سیب، سیبزمینی شیرین (مقصود سیب زمینی ای است که درون آن به رنگ زرد پررنگ یا مایل به نارنجی باشد)، جو و لوبیای چیتی حالتی ملین به غذا میدهند. بورکیت اندیشید ملین نام بهتری برای فیبر خواهد بود، زیرا این مواد باعث رطوبت و نرمی و صافی مواد داخل روده می شود و حذف مادهٔ غذایی غیرلازم آسان میگردد.

پیشگیری از آپاندیس با مصرف فیبر :

بورکیت میگوید: به نظر میرسد فیبر بهترین محافظ در برابر پیشرفت آپاندیس باشد. زردآلو و هلو که مزهٔ دلخواهی نیز دارند نمونه ای مناسب از مواد فیبردار هستند که از آپاندیسیت شما محافظت بهتری به عمل می آورند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا