انواع ماساژ درمانی برای سلامت و تندرستی

انواع ماساژ درمانی برای تسکین درد ها و درمان بیماری ها وجود دارد که هر کدام کاربرد خود را دارند. حتما متوجه شده اید که وقتی خیلی خسته اید و کسی ماساژتان می دهید حس می کنید بهتر شده اید. اگر برای ماساژ دادن از روغنهای طبیعی مختلف مثل روغن زیتون ، روغن بادام یا روغن نارگیل استفاده کنید تاثیر کارتان چند برابر می شود.

انواع ماساژ درمانی

انواع ماساژ درمانی

در این مطلب از مجله پزشکی اسان طب درباره انواع ماساژ های درمانی صحبت می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

انواع ماساژ تصویری

ماساژ عطری یکی از انواع ماساژ

ماساژ عطری یکی از انواع ماساژ درمانی است که فواید زیادی دارد. این روش به دو صورت کاربرد دارد. یکی آن که «اسانس» یا بوی خوش را به بیمار می رسانند به طوری که همانند عمل ماساژ دادن نتیجه می دهد و خود عمل ماساژ را از قرن ها پیش از این هم به کار می برند تا به این روش بتوانند بسیاری از دردها را درمان کنند.

برای مثال اگر عطر گیاهی به نام «همیشه بهار کوهی» را به کار ببرند باعث بهبودی درد ماهیچه ها می شود. یاداور می شویم که در این مورد باید از انواع کرم و «لوسیون» و روغن های معدنی اجتناب شود چرا که این مواد باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند.

روغن های بادام، آووکادو و زیتون از موادی هستند که کاربرد بسیاری در این زمینه دارند. بیش از ۴۰ نوع مواد عطری در دسترس هستند که مورد استفاده قرار میگیرند و همه آنها را از گیاهان به دست می آورند.

یادآوری میکنیم که روغن خالص «اکلیلن کوهی» به میزان ۶ قطره را اگر با ۱۷۰ گرم روغن بادام مخلوط کنند محلولی بسیار مناسب خواهد بود. .

انواع ماساژ درمانی

 انواع ماساژ شامل روش (شیا تزون)

انواع ماساژ تصویری

معنی این روش آن است که با «فشار انگشت» ماساژ می دهند، این روش را با فشار انگشتان، دست ها، آرنج و زانوها انجام می دهند و این کار را در راستای ۱۲ محور بدنی و با استفاده از سوزن های مخصوص اجرا می کنند.

(سوزنها باید یک بارمصرف باشد.) این روش را قرن ها است در خاور زمین و برای بهبود درد های معمولی بدن، انواع بیماری ها و تحریک های ماهیچه ای و نیز برای کمک به جریان لنف در بدن به کار می گیرند.

این شیوه نوعی از همان  طب سوزن است که در آن «سوزن» به کار نمیرود.

انواع ماساژ درمانی

ماساژ ورزشی یکی از انواع ماساژ 

این روش در طول سال های اخیر گسترش فراوان یافته و در میان ورزشکاران حرفه ای و آماتور طرفداران بسیار دارد.

به طوری که متخضصین این روش در سازمان های ورزشی بین المللی می گویند نتایج حاصل از این روش در این موارد است:

جریان خون را بهبود میبخشد و بافت های آسیب دیده را درمان می کند، ورزشکار را کمک می کند تا از آسیب های وارد بر بافت های درونی بهبود یابد، آسیب ها و جراحت های وارد بر ماهیچه ها و زردپی ها و رابطها را بهبود می بخشد و رابطه بین ماهیچه ها و رشته های عصبی را به حال تعادل نگاه می دارد.

بدن را در برابر آسیب های وارد بر آن در هنگام تمرین های ورزشی مقاوم می سازد و تعادل روانی ورزشکار را تداوم می بخشد.

از دیگر انواع ماساژ (تراجرینگ)

انواع ماساژ

این روش توسط دکتر (میلتون تراجر )شناخته و معرفی گردید.

وی در ۱۸ سالگی با تشویق دکتر پاول. سی. براگ به تحصیل خود ادامه داد و درجه دکترا گرفت. این شیوه را باید در عمل یاد گرفت که شامل تکان دادن آرام بدن، پالایش دستگاه گوارش و رها شدن از تنش ها و کشیدگی های عضلانی می شود.این روش در بازیافت سلامت بدن به ویژه برای ماهیچه های سراسر بدن بسیار مفید است.

انواع ماساژ درمانی

آب درمانی

دوش گرفتن بسیار مفید است. برای این کار باید نخست روغن بادام، آووکادو یا روغن زیتون را بر پوست بمالید.

سپس دوش آب داغ و بعد از آن دوش آب سرد بگیرید و در حالی که دوش می گیرید، نواحی دردناک بدن را ماساژ بدهید.

یک روش دیگر آن است که یک فنجان سرکه سیب یا محلول سولفات منیزیم تهیه کنید، پوست را با روغن ماساژ دهید و این محلول را نیز بمالید، سپس پوست را با برس کشیدن آرام خشک کنید. این روش برای جریان گردش خون بسیار سودمند است. برای ماساژ دادن میتوانید از اسفنج استفاده کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره انواع ماساژ درمانی تقدیم تان می کنیم بهره کافی را برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا