دارو بزافیبرات Bezafibrate مناسب کنترل چربی خون

با بالا رفتن سن معمولا کلسترول و چربی خون افزایش میابد.معمولا برخی پزشکان برای کنترل چربی خون دارو بزافیبرات را برای برخی از افراد تجویز می کنند. دارو بزافیبرات برای درمان و کنترل کلسترول و چربی خون تجویز می شود. اگر از این عارضه رنج می برید پیشنهاد ما به شما این است که با ما در این مطلب از سایت آسان طب همراه باشید و اطلاعات مفیدی از این دارو را به دست آورید.

 

مشخصات کلی دارو بزافیبرات

دارو بزافیبرات
دارو بزافیبرات (Bezafibrate)  با نام مختصر Benzalp-Mono, Bezalp: L-3  از دسته داروهای پایین آورنده کلسترول خون و چربی خون می باشد. میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو بزافیبرات کم می باشد و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم است. دارو بزافیبرات احتیاج به نسخه پزشک دارد و استفاده این دارو برای عموم افراد معمولی بلا مانع است. این دارو موجب کاهش چربی خون میگردد. همچنین در پایین آوردن میزان تری گلیسر یدهای خون نیز کاربرد دارد. دارو بزافیبرات به شکل قرص تولید می شود. زمان مصرف دارو نیز به اندازه ۱ تا ۳ بار در روز همراه با کمی مایعات بعد از غذا می باشد. اندازه دوز مصرفی مجاز دارو نیز ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم در روز مناسب می باشد.

چگونگی تأثیر دارو بزافیبرات

دارو بزافیبرات

تأثیرات مفید و کامل این دارو برای درمان چاقی و کاهش میزان چربی خون ممکن است تا چندین هفته پس از شروع درمان با دارو ظاهر نشوند. ضمنا این اثرات مدت ۶ تا ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف دوز دارو در بدن باقی می مانند. بهتر است در هنگام مصرف دارو بزافیبرات رژیم غذایی خاص رعایت شود بدین صورت که یک رژیم غذایی مبتنی بر کاهش چاقی و کم کردن وزن بدن، باید در طی مدت مصرف دارو انجام گیرد. طریقه نگهداری دارو بدین صورت است که این دارو باید در یک محفظه سربسته، در جای خشک و خنک، دور از دسترس اطفال و بچه ها نگهداری شود.  بدون مشورت با پزشک  این دارو را قطع نکنید.

عوارض جانبی مصرف دارو بزافیبرات

دارو بزافیبرات

از جمله این عوارض که بیشتر مربوط به دستگاه گوارش می باشند، میتوان به کم شدن اشتها و تهوع اشاره نمود. این عوارض در طول مدت  پایان درمان با دارو برطرف می شوند. ضمنا اگر دچار عوارضی همچون سردرد، درد عضلات سرگیجه یا ظاهر شدن جوش گشتید، با پزشک مشورت نماید.
نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا هستید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.
* اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار هستید. * اگر بیماری مزمن کیسه صفرا دارید. * اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.

مصرف دارو برای زنان حامله بدین صورت است که  چون مفید بودن یا مضر بودن این دارو برای دوران حاملگی ثابت نشده است، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای زنان شیرده چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه اثر بگذارد، لذا اینگونه زنان بهتر است با پزشک مشورت نمایند. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال  معمولا مجاز نمی باشد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال  مشکل خاصی بوجود نمی آورد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال معمولا چون مصرف طولانی مدت این دارو برای افرادی که دچار بیماری های کلیوی هستند باید با دقت زیادی صورت بگیرد، زیرا خطر افزایش دردهای عضلانی برای انها وجود دارد.
نکته: در طی درمان با دارو باید آزمایشات منظم خون برای آگاهی از میزان تأثیر دارو بر روی چربی خون، انجام بگیرد.

 

منبع:http://asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا