آنتی اکسیدان از مواد اصلی برای رژیم های لاغری

بدن یک فرد رژیم گیرنده کاهش وزن، مجبور است چربیها را بسوزاند. برای سالم ماندن، در حالی که بدنتان چربی را در یک میزان شتاب دهنده می سوزاند باید آنتی اکسیدان های اضافی را به رژیم خود اضافه کنید. سوزاندن چربی محصولات زاید متابولیکی ایجاد می کند این محصولات شامل کتون ها (پیامد شکستن و اکسیداسیون ناقص چربی) و پراکسیدازهای لیپید هستند. پراکسیدازها رادیکال آزاد خطرناکی هستند و شاید حتی بیش از توکسینهای محلول در چربی و پستیسایدهای موجود در محیطهای صنعتی که در ذخایر چربی بدن جمع هستند، آسیب رسان باشند. پراکسیدازها شامل تعدادی دیگر مواد شیمیایی سمی هستند. این توکسینهای ذخیره شده هنگامی که رژیم گیرندگان وزن خود را کاهش میدهند با سوختن چربی رها می شوند. در صورتی که با فعالیت ورزشی که بخشی از فرآیند رژیم را تشکیل میدهند این محصولات زاید به راحتی هر چه بیشتر از بدن زدوده می شوند. بسیاری از توکسین های تولید شده مستقیما به بدن در متابولیزه کردن چربی ها برای تولید انرژی آسیب می رسانند و تشکیل رادیکالیهای آزاد را افزایش میدهند. بنابراین، هیچ یک از این محصولات زاید سوخت و ساز چربی (توکسین ها و پستیس ایدهای رهاشده از رژیم غذایی) احساسی خوبی به رژیم گیرنده نخواهند داد.از سوی دیگر، این محصولات زاید با کاهش وزن مقابله کرده و اساسا در خستگی و دیگر ناراحتیهای مرتبط با رژیم گیری نقشی دارند. مکمل هایی مانند ویتامین های C و E در کنترل رادیکال های آزاد و پیشگیری یا درمان بیماریهایی مانند آرتریت، سرطان، دیابت و بیماری قلبی مفید هستند. رژیم گیرنده باید اطلاع داشته باشد که استفاده از کمکهای آنورکتیک و ترموژنیک که هر دوی آنها تمایل دارند سوخت و ساز بدن را سرعت بخشند، می توانند تولید رادیکال های آزاد را افزایش داده بنابراین نیاز به آنتی اکسیدان ها بیشتر می شود.

آنتی اکسیدان

دو آنتی اکسیدان بسیار قوی

دو مورد از آنتی اکسیدانهای بسیار قوی یعنی اولونگ و چای سبز می توانند به نحو بسیار چشمگیری مصرف انرژی روزانه را از ۲/۹ تا ۴ درصد و میزان اکسیداسیون چربی را تقریبا تا ۱۲ درصد افزایش دهند. این عصاره های چای، خودشان به تنهایی، منجر به کاهش وزن زیاد در افرادی که به سختی روی غذای مصرفی خود کنترل دارند یا کسانی که بیشتر کالریشان را در شب مصرف می کنند، نخواهد شد. بنابراین، اولونگ و چای سبز میتوانند در رژیمهای با محدودیت کالریکی متوسط و همچنین در حفظ کاهش وزن مفید باشند.

میزان دسترسی آنتی اکسیدانها

آنتی اکسیدان

ترکیبات زیادی در بین ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارند که آنتی اکسیدان هستند. افراد زیادی برنامه های پرفشار و شدید را به منظور سودمند بودن به کار می گیرند. ویتامین C معمولا در دوزهای ۲-۱ گرم در روز و در شکل غیراسیدی در تمام وعدههای غذایی، پیشنهاد شده است در پیشنهاد دیگر، ویتامین C به طور معمولی ۶۰ میلی گرم برای بیشتر افراد است. ویتامین E، که میزان درصد روزانه آن IU 30 (واحد بین المللی) است در دوزهای تقریبا IU ۴۰۰- ۲۰۰ سودمند است با این وجود، نباید در روز به عنوان یک ویتامین محلول در چربی بیشتر از IU ۸۰۰ مصرف شود. مانند ویتامین C، ویتامین E باید به صورت چرخهای مصرف شود یعنی ۵ روز در هفته خورده شود و دو روز دیگر هفته مصرف نشود. به نظر میرسد تنها توکوفرول D آلفا طبیعی و شکلهای طبیعی کوچک تر ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان به شکل سودمندی در بدن فعال هستند. (ویتامین E مصنوعی معمولا به عنوان توکوفرول DL آلفا فهرست می شود). در حقیقت، بیشتر تحقیقات در دهه اخیر به شکل فزایندهای نقش توکوفرول گاما را به عنوان فعال ترین شکل ویتامین E در حفظ غشای سلول و دتوکسی کردن (مسمومیتزدایی) آنچه که تحت عنوان رادیکال های آزاد گونه های واکنش پذیر نیترات نامگذاری شده اند (انواعی از رادیکال های آزاد که به ویژه در بیماران آلزایمر و قلب و عروق فعالی هستند) تصدیق کردهاند. از سوی دیگر، عدم کارایی توکوفرول آلفا، در تحقیقات شناخته شده است. بیشتر تحقیقات جدید دو نکته را تایید می کنند: اولی، ویتامین E طبیعی (شکل D به جای شکل DL) از ویتامین E مصنوعی فعالیتر است. دوم، از میان چهار شکل ویتامین E به شکل طبیعی یعنی توکوفرولی D- آلفا، D – بتا، D دلتا و D  گاما مشاهده شده که Dگاما بیشترین مزایا را داراست. مصرف بیش از حد توکوفرول آلفا تصفیه شده، به ویژه در شکل برای حفظ غشاهای سلولی دارد.

میزان مصرف آنتی اکسیدان  

آنتی اکسیدان

دوزهای جدید (و اغلب موثرتر) آنتی اکسیدان ها بر حسب دستورالعملهای صاحبان کارخانه، نیازمندی و بودجه شما متفاوت است. استخراج پوست درخت کاج که تحت عنوان فیکنوجنول شناخته شده و ارتباط نزدیکی با شیره دانه انگور دارد صدها بار قدرتمندتر از ویتامین C است اما در بسیاری اوقات گران تر است. همچنین، جذب و کارآیی بعضی از بهترین آنتی اکسیدان ها در صورتی که در ارتباط و ترکیب با دیگر مواد خورده شوند تا حد زیادی بهبود مییابد. برای نمونه،توسط بدن جذب می شود. سازندگان شیره های علف جو معمولا پیشنهاد می کنند که محصولاتشان در صورتی که بین وعده های غذایی خورده شوند؛ بهتر انجام می گیرد. بسیاری از صنایع غذایی سالم استدلال می کنند که جذب کوئرستین با خوردن انزیم پروتئولتییک بروملین گاهی اوقات بهتر انجام می گیرد.

مکمل های متعادل کننده آنتی اکسیدانها

آنتی اکسیدان

به گزارش مجله پزشکی آسان طب آنتی اکسیدان ها زمانی بهتر عمل می کنند که با املاح و ویتامین به خوبی متعادل شدہ و با رژیم غذایی مناسب مصرف شوند. بعضی از آنتی اکسیدانهای ارزشمند و معمولی که مصرف آنها پیشنهاد می شوند عبارتند از:

اسید آلفا- لیپوئیک: ۶۰۰ – ۱۰۰ میلی گرم در روز.

بتاکاروتن: ۲۵ – ۱ میلی گرم در روز.

Q10 کوآنزیم : ۱۵۰- ۱۰ میلی گرم در روز.

شیره دانه انگور / شیره پوست درخت کاج: ۳۰۰- ۱۰۰ میلی گرم در روز.

شیره چای سبز: ۲۰۰۰- ۵۰۰ میلی گرم در روز.

لوتئین: ۳۰- ۳ میلی گرم در روز.

لیکوپن: ۳۰- ۳ میلی گرم در روز.

N- استیلی سیستئین: ۷۵۰- ۱۰۰ میلی گرم در روز.

کوئرستین: ۲۰۰۰- ۵۰۰ میلی گرم در روز.

سلنیوم: ۲۰۰- ۱۰۰ میکروگرم در روز.

ویتامین A : معمولا تا کمتر از IU ۱۰۰۰۰ در روز توصیه می شود.

ویتامین سی :۳۰۰۰- ۱۵۰ میلی گرم در روز.

ویتامین E: (به ویژه توکوفرول گاما): ۴۰۰ – ۱۰۰ میلی گرم در روز.

روی: ۱۵ میلی گرم در روز. شکل مونومتیونین روی ترجیح داده می شود.

 

منبع:https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا