داروی گاباپنتین Gabapentin داروی ضدصرع

گاما آمینوبوتیریک اسید یا همان داروی گاباپنتین از بدو اختراع آن کاربردش در درمان بیماری صرع بود.داروی گاباپنتین از در سال 1994 به دست اداره ی دارو و غذای امریکا در بازار عرضه شد.  اما بد نبست بدانید که امروزه در درمان بسیاری از بیماری ها که منشاء عصبی دارند از جمله سردرد ها(میگرنی) و حتی کمردرد نیز کاربرد دارد. داروی گاباپنتین مهارکننده بازجذب گامابوتیریک اسید یا از بین برنده آن نیست.برخی از پزشکان حتی اعتقاد دارند که از این دارو برای درمان بیماری دوقطبی نیز می توان استفاده کرد البته این ادعا ثابت نشده است. این دارو امروزه با برندهای مختلف تجارتی در دسترس مردم قرار دارد. اگر تمایل به دانستن نکات بیشتری از داروی گاباپنتین هستین پیشنهاد می شود ما را در این مطلب از سایت آسان طب همراهی بکنید.

 

مشخصات داروی گاباپنتین

داروی گاباپنتین
داروی گاباپنتین Gabapentin  که با نام تجارتی و اختصاری Neurontin  نیز در بازار و داروخانه ها موجود می باشد جزو طبقه بندی داروی ضد تشنج و ضد صرع قرار می گیرد. شایان ذکر است میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  نسبتا زیاد است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم می باشد. اگر قصد استفاده از این دارو را دارید باید بدانید که حتما نیاز به نسخه پزشک دارد و استفاده از آن برای عموم مردم امکان پذیر نیست. این دارو برای درمان بیماری صرع بکار می رود. معمولا همراه داروهای دیگر باید مصرف شود. بخصوص زمانیکه بیماری صرع با دیگر داروها به تنهای، قابل کنترل نشد. همچنین در تسکین و تخفیف دردهای عصبی، از جمله دردهای پس از بیماری شینگل مؤثر است. نکته: افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستند، باید دوز کمتری از دارو را استفاده نمایند. داروی گاباپنتین به شکل قرص، کپسول در اختیار مصرف کنندگان قرار دارد .بهترین  زمان مصرف دارو  ابتدا ۲ بار در روزه و سپس ۳ بار در روز است، ضمنا فاصله بین دوزهای مصرفی نباید بیشتر از ۱۲ ساعت باشد. اندازه دوز مجاز مصرفی دارو در درمان بیماری صرع (۹۰۰ تا ۲۴۰۰ میلی گرم در روز)،در تسکین دردهای عصبی (۱۸۰۰ میلی گرم در روز) می باشد.

 

چگونگی تأثیرداروی گاباپنتین

داروی گاباپنتین

تأثیرات مفید و مثبت داروی گاباپنتین در درمان بیماری صرع ممکن  است تا ۴۸ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر شوند. ضمنا این اثرات مدت ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن باقی می مانند. حتما این دارو باید در جای خشک و خنک، دور از دسترس کودکان نگهداری شود. برای قطع مصرف دارو حتما یاداور می شویم که از قطع ناگهانی مصرف این دارو، باید خودداری شود.حتما قبل از قطع  داروی گاباپنتین با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض جانبی مصرف داروی گاباپنتین

داروی گاباپنتین

از عوارض معمول این دارو، می توان به خواب آلودگی، سرگیجه، غش و رعشه عضلات، اشاره نمود. ضمنا ممکن است به ندرت عوارضی مانند اختلال در بینایی، سوء هاضمه یا افزایش وزن، حادث شوند. اگر بطور غیرمعمول دچار عوارضی نظیر تغییر خلق و خو، ظاهر شدن جوش و حالت جنون گشتید، سریعا تحت نظر پزشک قرار بگیرید . نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر دچار مشکلات کلیوی هستید، دیابت دارید و یا دچار بیماری های مزمن روانی می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. مصرف دارو برای زنان حامله چون دارو ممکن است بر روی نوزاد تأثیر بگذارد لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای زنان شیرده نیز چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن ست روی بچه اثر بگذارد، لذا بهتر است اینگونه زنان با پزشک مشورت نمایند. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال  برای بچه های زیر ۶ سال، مصرف این دارو مجاز نمی باشد. صمنا برای بچه ها زیر ۱۲ سال مطابق وزن بدن آنها از دوز مصرفی دارو، کاسته شود. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال برای جلوگیری از نارسایی کلیوی، بهتر است با دقت و احتیاط بیشتری مصرف شود. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال  چون دارو میتواند موجب خواب آلودگی یا سرگیجه شود، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پرمخاطره انجام می دهند، باید هنگام مصرف این دارو، از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا