Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
تمامی حقایق مربوط به ویتامین B12 – مجله آسان طب

تمامی حقایق مربوط به ویتامین B12

داستان B12 جنگ و دعوای مداومی است که میان گوشتخوران و گیاهخواران وجود دارد و البته سودی هم نداشته و ندارد اما آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم اصلا ویتامین ب12 چیست، چه فعالیتی را انجام می‌دهد و چرا اینقدر یک دفعه مهم شد و در نهایت باید بدانیم که چگونه این ویتامین آلی حلال در آب، جذب بدن می شود!

ویتامین ب12

داستان ویتامین ب12

کوبالامین ویتامینی که دارای پیوندهای کبالتی است برای بدن بسیار حیاتی بوده اما میزان نیاز بدن به این ویتامین خیلی کم است و در نهایت می شود گفت که شاید نیاز آن حداکثر تا 10 میکروگرم برسد. طبق نظر اکثریت افراد که البته شوی تبلیغی می‌باشد این است که ویتامین ب12 تنها از طریق حیوانات تامین می شود اما با تحقیقات پزشکی و علمی کاملا مشخص شد که این ویتامین توسط باکتری ها تولید می شود. حیوانات گیاهخوار با داشتن این باکتری درون روده و البته سیستم گوارشی بسیار خوبشان این ویتامین را در بدنشان سنتز و تولید می کنند. به دلیل وجود و تولید زیاد این ویتامین در مدفوع حیوانات گیاهخوار و استفاده از این کود برای تقویت زمین، ویتامین ب12 به گیاهان انتقال یافته و در چرخه حیات بخش خود به بدن انسان می رسد.

نکته ای که آسان طب در اینجا باید متذکر شود شاید حساسیت ما نسبت به کود حیوانی گیاهخواران است. کود حیوانی خورد شده و هضم شده گیاه است و هیچ چیز دیگر و چندش آوری در آن نیست. اما با پیشرفت و مدرن شدن و حساست ما بر عناصر واهی و وارد شدن انواع و اقسام ضد عفونی کنندگان سبزیجات و میوه ها، رشد روز افزون مصارف حیوانی، موادی که استریل شده اند و یا با مواد بسیار خطرناک به عنوان ماده نگهدارنده کنسرو شدند این ویتامین هم مانند بسیار ویتامین ها از چرخه حیات بخش طبیعت طبیب به انسان کم رنگ شد.

کمپانی های فروشنده محصولات حیوانی با بیزینس های کلان خود داعیه کمبود ویتامین ب12 را در چرخه گیاهخواری بلند نمودند بدون آنکه کسی برای مردم توضیح دهد که اصلا این ویتامین یا هر منبع غذایی مفیدی ربطی به گاو یا ماهی یا هر حیوانی که به عنوان محصول غذایی ارائه می شود ندارد. باید بدانیم که مصرف، باز زایی و یا سنتز این ماده تنها به واسطه داشتن یک دستگاه گوارش سالم بخصوص در بخش روده ای جذب و قابل استفاده است. دستگاه گوارش سالم هم، با وجود آمار بالای 70 درصد یبوست، رقم بسیار بالای سرطان های روده ای و معده ای، رشد روز افزون بیماریهای صفراوی و مشکلات کشنده کبدی و … تقریبا وجود ندارد، این تنها بخشی از داستان ویتامین B12 بود.

ویتامین ب12 و چگونگی آن در جذب بدن

ویتامین ب12

جذب ویتامین ب12 از معده آغاز می شود. پس با اضافه شدن ماده ای در معده به نام غذا که به فاکتور داخلی شهرت دارد و سپس ترکیب آن با مواد شیمیایی خاصی توسط لوزالمعده، مواد غذایی حامل به روده کوچک رفته و این ویتامین پس از دریافت بواسطه انتقال دهنده هایی به کبد منتقل شده و حداکثر تا پنج میلی گرم ذخیره می شود، اما نکته ای که در این میان حیاتی است و ما کمتر در رابطه با آن می دانیم و تنها به اسم ذخیره کردن در بدن گاهی به گوشمان خورده، پروسه ای است که مانند سیستم بازیافت عمل می کند، به این شکل که همانند پروسه چربی سوزی که همان بازیافت گلوکز است، پروسه های بازیافت متعددی در بدن داریم که مواد و آنچه لازم است را دوباره به مقدار نیاز به چرخه بدنی از محل انبار بدن بازیافت می کند. در مورد ویتامین ب12 هم با توجه به نیاز بدن به حداقل 2 تا 10 میکروگرم ویتامین B12 در هر روز، به واسطه مواد صفراوی از بازیافت ذخیره این ویتامین در کبد انجام می پذیرد.

در اینجا ذکر 3 نکته بسیار مهم است:

♦ نکته اول این است که سنتز ویتامین B12 به حیوان یا انسان دخلی ندارد و این سنتز تنها توسط باکتری های مفیدی انجام می شود که می توان رد این باکتری را در بدن انسان نیز به راحتی پیدا نمود پس اگر ما به بدن هوشمند خود اطمینان کنیم به راحتی می توانیم خودمان این ویتامین را در بدن سنتز کنیم.

♦ نکته بسیار مهم دیگر اینکه با توجه به مطالب و تحقیقات گسترده ثابت شده است که سنتز ویتامین ب12 فقط و فقط مربوط به داشتن یک سیستم درست عملکردی و سالم دستگاه گوارش بخصوص معده، کبد، روده و قسمت هایی است که برای این سیستم آنزیم های ترشحی فراهم می کنند. لذا با این میزان تحقیقات گسترده تنها می شود سعی نمود با یک تغذیه درست روان تنی و روان جسمی و اتخاد شیوه درست تغذیه که بدون شک یک تغذیه گیاهی آن هم به شکل تازه و خام است به سیستم سالم گوارشی رسیدگی کرد و نگران کمبود این نوع ویتامین ها نبود، چرا که بدنی که خودش معجزه است و حتی هنوز ما با این گستره علمی نمی دانیم حقیقتا چگونه بدن ما کار می کند اما خودش مراقب خودش هست. 

♦ در ادامه داستان ویتامین بB12 نکته بسیار مهم این است که در کتاب فیزیولوژی گایتون که کتاب مرجع پزشکی است و در همه دانشگاه های جهان تدریس می شود علت کم خونی و مشکلاتی که می گویند به کمبود ویتامین B12 مربوط است را ناشی از عدم توان بدن در جذب آن به واسطه مشکلاتی در معده می داند. در سال 1843 میلادی با تحقیق بر روی بیماری کم خونی محققان آن زمان متوجه آتروفی معده شدند که مانع انجام عملیات سنتز فاکتور داخلی در معده است و از آنجا که پروسه جذب ویتامین ب12 به این ماده سپس به سیستم روده ای مربوط است مشخص شد که کم خونی ها و علائم بیماری هایی که به این بخش از ویتامین B ربطش می دهند به دلیل کمبود این ویتامین نیست بلکه مشکل مربوط به وجود بیماری و خرابی سیستم عملکرد معده و دستگاه گوارش است.

ویتامین B12 و نقش آن در بدن

ویتامین ب12

کوبالامین یا B12 ویتامینی که چندی نیست از کشف آن گذشته است، محل افتراق و دعوای بسیاری از شیوه های غذایی شده است. گوشتخواران معتقد بودند که در هیچ بافت گیاهی این ویتامین یافت نمی شود به همین دلیل باید مصرف گوشت را در برنامه روزانه خود داشت از سویی دیگر گیاهخواران بر حرف خود ماندند و معتقد بودند که این ویتامین یا در بدن تولید می شود و یا در بعضی گیاهان وجود دارد.

ویتامین ب12 یکی از موادی است که به همراه زیر شاخه های ویتامین ب در تولید گلبول های قرمز نقش مهمی دارد، در تبادلات غلاف های عصبی و رشته های عصبی تاثیرگذار است و باعث کارکرد درست نسوج عصبی می شود. یکی از حساسیت های مهمی که به دنبال این ویتامین است و تاکنون دو بار جایزه نوبل را به خودش اختصاص داده این است که در هیچ وجودیت حیوانی و گیاهی این ماده وجود ندارد بلکه توسط میکرو ارگانیسم ها و باکتری ها و جلبک ها ساخته می شود. باکتری هایی که در شکم غالب حیوانات وجود داشته و مقداری هم در روده انسان وجود دارد. یکی از خاصیت های عحیب این ویتامین همانگونه که از نامش پیداست ترکیبات کوبالتی { کوبالت ماده ای معدنی است } موجود در مرکز این ویتامین است. حالت خاص ویتامین B12 باعث شده است که او به عنوان سنتز کننده ترجمه DNA در راستای تولید گلبول قرمز عمل کند و در صورت نبود این ویتامین گلبول های بزرگی تولید می شود که کارایی ندارند که خود این گلبول های ناقص بیماری خونی محسوب می شوند.

مانند تمامی خانواده ویتامین B، کمبود ویتامین ب12 می‌تواند باعث برون ریزی زبانی و دهانی پوستی، شوره سر، ریزش مو، مشکلات تغذیه، عصبی شدن، کم شدن حافظه، نبض ضعیف و مشکلات قاعدگی شود در عین حال که کمبود هر کدام از بخش های خانواده B مختل کننده بخشی از چرخه منظم حیاتی بدن است که می تواند چرخه تبدیلات آمینو اسیدها باشد یا چرخه سوخت و ساز پروتئینی و … اما نکته بسیار مهم چرخه تهیه این ویتامین برای بدن است. تمپه که از تخمیر دانه سویا حتی در خانه می شود آن را درست کرد، جوانه گندم و جلبک های دریایی حوراکی که به عنوان کامل ترین غذای بشری نامیده شده اند به راحتی می توانند تامین کننده B12 باشند اما مطمئن ترین و کامل ترین راه در ویتامین ب12 و جذب آن، سیستم تغذیه گیاهی کامل و ارگانیک از مزارعی که به سیستم ارگانیک محصولات را رشد و نمو داده و تنظیم و دستیابی به سیستم درست و سالم گوارشی در بدن خودمان است که متضمن جذب این ویتامین و یا هر نیازمندی دیگر بدنی است.

داستان ویتامین ب12 مانند داستان تمام نیازمندی های بدن متاسفانه دچار سوء تفاهمات بسیار شده است. روند آگاهی بخش آسان طب بدون مماشات تصمیم دارد با بررسی همه جانبه تحقیقات علمی و احترام به سلامت (نه آنچه به غلط سلامت نامیده می شود) سعی کند تلاشی انسانی را در جهت حفظ کرامت انسانی نماید. شاید ما به هر دلیلی نمی دانستیم اما می توانیم با کمی مطالعه و دانش این مشکلات را برای فرزندانمان برطرف کنیم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52