معرفی داروی کاربامازپین Carbamazepine دارویی ضدصرع

همراهان عزیز این مطلب از سایت آسان طب به توضیحات بیشتری از داروی کاربامازپین می پردازد. داروی کاربامازپین برای اختلالات روان پزشکی و بیماری صرع کاربرد دارد. یعنی به نوعی داروی ضد صرع است. پیشنهاد می شود اگر داروی کاربامازپین برای شما توسط پزشک تجویز شده است بهتر است اسن مطلب را بخوانید.

 

مشخصات کلی داروی کاربامازپین

داروی کاربامازپین
داروی کاربامازپین (Carbamazepine) یا به اختصار با نام های  Tegretol, Epimaz, Carbagen  در داروخانه ها وجود دارد. از نظر دسته بندی دارویی  داروی ضد تشنج و داروی ضد جنون محسوب می شود. باید بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  نسبتا زیاد است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم است.داروی کاربامازپین احتیاج به نسخه پزشک دارد و استفاده برای عموم بلامانع است. داروی کاربامازپین برای درمان بعضی از انواع بیماری صرع مورد استفاده قرار میگیرد ضمنا در کاهش حالت غش نیز کاربرد دارد. کسانی که صرع دارند دچار تشنجات زیاد و متعددی می شوند.اگر فعالیت های الکتریکی مغز طبیعی نباشد تشنج ایجاد می شود. داروی کاربامازپین باعث ثبات بخشیدن به این فعالیت های الکتریکی می شود. همچنین در کاهش و تسکین دردهای شدید ناشی از آسیب های عصب های جمجمه نیز مؤثر است. علاوه بر این برای رفع جنون و اضطراب نیز بکار می رود.

داروی کاربامازپین به شکل های قرص، قرص های جویدنی، محلول، شیاف موجود است.  زمان مصرف دارو  ۱ تا ۴ بار در روز  و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو برای درمان مصرع  ۱۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز می باشد و برای :تسکین درد  ۱۰۰ تا ۱۶۰۰ میلی گرم در روز می باشد.

 

چگونگی تاثیر داروی کاربامازپین

داروی کاربامازپین

اثرات این دارو ظرف ۴ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمنا این اثرات مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت، پس از قطع مصرف دوز دارو در بدن  دوام دارند.  از این دارو گاهی به عنوان بخشی از درمان دوقطبی ها و افسردگی نیز استفاده میشود. این دارو باید در یک محفظه سر بسته در جای خشک و  خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود  مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک، قطع نکنید زیرا قطع مصرف دارو ممکن است به عود مجدد علائم بیماری منجر گردد.  اگر دچار عوارض شدیدی همچون ظاهر شدن جوش یا گلودرد یا گرفتگی صدا گشتید مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را در جریان قرار دهید.

 

عوارض جانبی مصرف داروی کاربامازپین

داروی کاربامازپین

از عوارض معمولی مصرف این دارو میتوان به خواب آلودگی سرگیجه و ناهنجاری در تناسب اندام و تهوع و تار شدن دید  و تورم قوزک پا اشاره نمود. نکات احتیاطی در مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا هستید حتما قبل از مصرف دارو پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

* اگر به دردهای مزمن کلیوی و کبدی مبتلا می باشید. * اگر مشکلات قلبی دارد. * اگر داروهای دیگری مصرف می کنید. مصرف دارو برای زنان حامله ممکن است   موجب ناهنجاری های در جنین گردد. ضمنا قبل از حاملگی و در مدت دوران حاملگی باید از مکمل های اسیدفولیک استفاده شود. برای اطمینان بیشتر بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای زنان شیرده چون دارو در شیر مادر ترشح می شود لذا بهتر است اینگونه زنان با پزشک مشورت نمایند. مصرف دارو برای اطفال و بچه ها با کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال چون ممکن است موجب گیجی و تزلزل رفتار در افراد مسن گردد، لذا کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال چون دارو ممکن است موجب کاهش هوشیاری گردد لذا کلیه رانندگان و افرادی که به کارهای مخاطره آمیز اشتغال دارند بهتر است هنگام مصرف دارو از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

نکته: استفاده طولانی مدت از این دارو ممکن است منجر به تغییرات پوستی اختلال در کارکرد کبد وناهنجاری های خونی گردد. لذا برای کنترل کارکرد کبد و کنترل میزان اثر دارو بر خون باید در طی مصرف دارو آزمایشات منظم خون انجام گیرد.

 

منبع:http://asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا